سرمقاله

محورهای مهم انتخابات شفاف و فراگیر

قرار است تا هشت روز دیگر رقابت‌‎های انتخاباتی پایان یابد؛ در جریان نزدیک پنجاه‌روز گذشته برخی کاندیداها با برگزاری جلسات کمپاینی و دستگاه‌های تبلیغاتی خویش، دیدگاه‌های خود را مطرح کرده‌اند. مردم هم با سبک‌وسنگین کردن این دیدگاه‌ها، در پای صندوق‌های رأی تصمیم خواهند گرفت.

در کنار این امر، مسایل مهم دیگر نیز هستند که ضمن کمک به تصمیم‌گیری دقیق مردم، روی شفافیت و فراگیر بودن انتخابات آینده ریاست‌جمهوری اثرگذار خواهد بود. این محورها، به صورت کلی به کارکرد دقیق نهادهای انتخاباتی، تأمین امنیت و رقابت‎های سالم کاندیداها در دورۀ مبارزات انتخاباتی برمی‎گردند.

از جانبی‎هم، افزایش ناامنی‎ها در روزهای اخیر برخی نگرانی‌ها را برانگیخته است و در صورت تداوم، ناامنی روی حضور مردم و موفقیت انتخابات تأثیر منفی خواهد گذاشت. براساس گزارش نهادهای امنیتی در روز انتخابات ۴۳۱ مرکز رأی‎دهی مسدود، ۶۷۵ با تهدید بلند امنیتی، ۹۰۷ با تهدید پایین امنیتی روبه‎رو بوده و ۳۳۶۰ مرکز باز خواهند بود. نیروهای امنیتی باید در خصوص مراکز بسته و مراکزی که تحت تهدیدهای بلند امنیتی قرار دارند، چاره‌سنجی کنند و در کل امنیت انتخابات را به گونه‌ای درست تأمین کنند تا مردم با خاطر آرام به پای صندوق‌های رأی حضور یابند. بدون شک، پس از تأمین امنیت انتخابات، مهم‎ترین مساله در بخش امنیتی، حفظ بی‎طرفی این نیروها است.

در همین حال، گزارش شده که انتقال برخی از مواد انتخاباتی به مراکز رأی‎دهی آغاز شده و قرار است این روند تا هنگام برگزاری انتخابات تکمیل گردد. در حالی که نیروهای امنیتی در انتقال و حفاظت از این مواد مسئولیت جدی دارند، باید کمیسیون مستقل انتخبات در توزیع مواد انتخاباتی به ویژه برگه‎‌های رأی دقیق و عادلانه عمل کند. تجربه دور‎های گذشته نشان داده که در یک مرکز رأی‎دهی، مردم به دلیل کمبود بسته‎های رأی از انتخاب کاندیدای دلخواه خود محروم شده و در مرکز رأی‌دهی دیگر، صدها برگه رأی بدون استفاده باقی مانده است. اکنون نزدیک به دو هفته تا برگزاری انتخابات باقی مانده، انتظار می‎رود که مسئولان انتخابات با برآورد دقیق، این نقیصه را برطرف سازند. به همین ترتیب، باید در دیگر زمینه‎ها نیز نهاد برگزارکننده انتخابات توجه جدی داشته باشد.

گذشته از دو مساله فوق، محور تأثیرگذار دیگر روی انتخابات شفاف و فراگیر، رقابت سالم کاندیداهای ریاست ‎جمهوری و طرفداران آنان است. کاندیداها باید از طرفداران خود بخواهند تا در محوریت قانون عمل کنند و خود، در این راستا پیشگام باشند. به هر میزانی که کاندیداها و تیم‌های آنان قانون‌محور باشند، به همان‎ اندازه، زمینه برگزاری یک انتخابات سالم فراهم خواهد شد در غیر آن، بروز بی‌‎نظمی در روند انتخابات نامحتمل نخواهد بود.

روی‎هم‎رفته، برگزاری انتخابات شفاف و فراگیر به مسایل مهمی از جمله، آمادگی لازم و جدی کمیسیون مستقل انتخابات، تأمین امنیت این روند و حفظ بی‌طرفی نیروهای امنیتی و در نهایت به رقابت سالم کاندیداها بستگی دارد. هرگونه کوتاهی در مورد انتخابات از سوی مسئولان، پیامدهای سنگین برای کشور به بار خواهد آورد.