سرمقاله

انتخابات؛ امید به آیندة بهتر

انتخابات، عرصه مبارزات مدنی و دمکراتیک است و مردم با انتخابات، بهترین‌ها را برمی‌گزینند تا آینده بهتری برای آنان رقم بخورد. خوشبختانه، قانون اساسی کشور نیز به مردم این حق را داده تا رئیس‌جمهور، اعضای ولسی جرگه، اعضای شورای ولایتی، اعضای شورای ولسوالی و شورای شهرداری را با رأی مستقیم خویش انتخاب کنند.

اکنون هموطنان ما در آغاز مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۸ قرار دارند و چشم‌انتظار ارائه برنامه‌های کاندیداها هستند. همچنین مردم آماده می‌شوند تا با حضور خویش در میدان انتخابات،‌ رئیس‌جمهور آینده شان را برگزینند و سهم خویش را برای انتخاب فردی که از هرجهت او را شایسته زعامت ملت می‌داند، ادا نمایند. از این‌رو، روزها قبل از برگزاری انتخابات، به کاندیداها فرصت داده می‌شود تا با حضور در اجتماعات مردمی برنامه‌ها و سیاست‌های خود را در زمینه‌های مختلف حکومت‌داری، روابط خارجی و… تشریح کنند و این فرصت در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دوماه در نظر گرفته شده تا کاندیداها زمان کافی برای ارائه برنامه‌های خود داشته باشند. در پایان، مردم با ارزیابی کارنامه گذشته کاندیداها و برنامه‌های آینده آنان در پای صندوق‌های رأی تصمیم خواهند گرفت. لذا هر رأی‌دهنده با یک‌رأی خویش، در برابر آینده خود، کشور و نسل‌های بعدی، مسئولیت دارد که باید آن را به صندوق کسی بریزد که شایستگی لازم را داشته باشد.

این در حالی است که باید متولیان برگزاری انتخابات، شرایط را طوری آماده کنند تا مردم به یک تشخیص درست و دقیق برسند. مسئولان امور انتخابات، نباید به افراد و گروه‌های فرصت‌طلب و کج‌اندیش فرصت دهند تا فضای انتخابات را آلوده کرده و سلامت و شفافیت انتخابات را تحت تأثیر قرار دهند. همچنین، کمیسیون‌های انتخاباتی باید با اجرایی کردن یک سلسله برنامه‌ها، اعتماد و باور مردم را به انتخابات جلب کنند.

از سویی‌هم، یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در باب شفافیت انتخابات، پابندی کاندیداها و دسته‌های انتخاباتی‌ آنان به قوانین و اصول انتخابات است. لذا، اگر قوانین انتخاباتی درست رعایت شود و بازیگران انتخابات خود را متعهد به آن بدانند، مردم نیز با شور و اشتیاق به پای صندوق‌های رأی حضور خواهند یافت و کاندیدای دلخواه خویش را انتخاب خواهند کرد.

به هرحال، موفقیت انتخابات زمانی است که همه جهت‌های دخیل در مسأله انتخابات ریاست‌جمهوری کشور، خود را مکلف به برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه بدانند. مردم نیز در تدویر انتخابات سالم مسئولیت دارند و باید در این زمینه جدی و فعالانه عمل کنند تا آرمان‌های دیرین مردمان این سرزمین، برای یک افغانستان با ثبات، مرفه، قانون‌مند و باعزت تحقق یابد.