سرمقاله

آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی و مسئولیت‌های شهروندی ما

براساس معلومات منابع محلی، سیلاب‌های اخیر در شمال و غرب کشور، دست‌کم جان ۲۰ نفر را گرفته و ۱۴ زخمی برجای گذاشته است. بارش شدید باران که از روزهای پنجشنبه و جمعه در شمال و غرب کشور جریان داشت، باعث جاری شدن سیلاب‌های شدید شده است. بیشتر این سیلاب‌های در ولایت‌های فاریاب، هرات، بلخ و بادغیس بوده اند. براساس معلومات منابع محلی، در اثر این سیلاب‌ها، ۱۰ نفر در ولایت فاریاب، ۹ نفر در ولایت هرات و یک نفر در ولایت بلخ جان خود را از دست داده اند. وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث هفته گذشته اعلام کرد که در یک ماه گذشته دراثر ریزیش برف و سیلاب‌های پی هم دست‌کم ۱۰۴ نفرکشته و حدود ۲۳۷ نفر دیگر زخمی شده است. همچنین این سیلاب‌ها در ولایت‌های مختلف صدها منزل و دکان و هزاران جریب زمین زراعتی را تخریب کرده است.

افغانستان به دلیل اقلیم ویژه‌ای که دارد کشوری سیل‌خیز به حساب می‌آید. به دلیل نبود استحکامات، متأسفانه این تراژدی دردناک همه‌ساله تکرار می‌شود. در کشورهای مثل افغانستان که با محدویت‌های فراوان مواجه است، سیل و سایر بلایای طبیعی مشکلات جدی را به وجود می‌آورد. از این‌رو، رسیدگی به متضررین، نیازمند بسیج عمومی است. متأسفانه حکومت و دیگر نهادهای مسئول، قادر به ایجاد بسیج مردمی نشده است. از سویی‌هم، مسئولان حتی نتوانسته‌اند، حمایت‌های لازم بین‌المللی را برای کمک به آسیب‌دیدگان ناشی از سیل‌های ویرانگر اخیر، جلب کند.

در این میان، مردم باید خود دست به کار شوند. رسالت شهروندی مان ایجاب می‌کند که با آسیب‌دیدگان و متضررین حوادث طبیعی اخیر همکاری کنیم. شخصیت‌ها خیر، تاجران و آنانی که امکانات بیشتر مالی در اختیار دارند،‌ باید در این زمینه پیش‌قدم شوند. مردم نباید چشم‌انتظار کمک‌های دولت و نهادهای بین‌المللی بمانند. اگرچه آنان در این زمینه مسئولیت سنگین دارند؛ اما خود مردم باید روحیه تعاون و همکاری را تقویت و ترویج نمایند.