اجتماع

نگرانی‌ها از رشد سریع جمعیت/ تا ده سال جمعیت کشور دوبرابر می‌شود

وزارت صحت عامه اعلام کرد که پیش‌بینی‌ها از میزان رشد نفوس در افغانستان نشان می‌دهد که جمعیت کشور تا ده سال دیگر دو برابر خواهد شد. داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه امروز در کنفرانس ملی تنظیم خانواده در کابل گفته که تا ده سال دیگر جمعیت افغانستان دو برابر خواهد شد. این نشست به منظور فراهم‌آوری زمینه‌های سرمایه‌گذاری روی تطبیق برنامه کنترل جمعیت در افغانستان برگزار شده بود.

آقای فیروز گفت که نرخ رشد نفوس کشور ۲٫۳ درصد است و این رشد نشان می‌دهد که جمعیت ۳۰ میلیونی افغانستان تا سال ۲۰۳۰ به ۶۰ میلیون نفر خواهد رسید.

به گفته او، میزان رشد جمعیت در افغانستان به رغم مشکلات اقتصادی، امنیتی و صحی نگران کننده است و برای تطبیق پلان تنظیم خانواده باید اقدامات جدی و گسترده روی دست گرفته شود.

برنامه‌ای تنظیم به منظور کنترل جمعیت ازطریق ایجاد فاصله بین ولادت‌ها و کاهش ولادت‌ها درخانواده‌ها از سوی وزارت صحت به همکاری سایر نهادهای ملی و بین المللی ترویج می‌شود. وزارت صحت می‌گوید که این برنامه مورد استقبال جدی مردم واقع نشده است. مسوولان در وزارت صحبت می‌گویند که بی‌سوادی،‌ نا امنی و فقر گسترده موانع اصلی تطبیق پلان تنظیم خانواده است.

آقای فیروز می‌گوید که به رغم تلاش‌های وزارت صحت عامه و نهادهای بین المللی همکار تا هنوز تنها ۲۰ درصد مردم افغانستان از این برنامه استقبال کرده‌اند که کافی نبوده و برای تطبیق این برنامه باید تلاش بیشتر شود. به گفته او، بر اساس پیشینی وزارت صحت تطبیق پلان‌های تنظیم خانواده تا سال ۲۰۲۰ به ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت که بازهم کافی نخواهد بود.

از سوی هم، داکتر بارا بنت، نماینده سازمان صحی جهان تطبیق برنامه‌ای تنظیم خانواده را در افغانستان به دلیل نرخ بلند رشد نفوس حیاتی خواند. آقای بنت گفت، اگر حکومت افغانستان ۳۰ درصد روی برنامه‌های تنظیم خانواده سرمایه گذاری کند، ۴۰ درصد مرگ و میر مادران و ۴۸ درصد مرگ و میر نوزادان کاهش خواهد یافت.

داکتر زلیخا انوری رییس صحت باروری وزارت صحت عامه هم بیان داشت که برنامه‌های تنظیم خانواده تاکنون درکشور به گونه لازمی استقبال نشده و تنها ۳۲ درصد بانوان علاقه مند تطبیق برنامه های تنظیم خانواده هستند و ۶۱ درصد دیگر آنها طرفدار تطبیق این پلان‌ها نیستند. خانم انوری افزود، تقاضای کلی تطبیق برنامه های تنظیم خانواده در کشور ۴۷ درصد است و باید برای افزایش حیطه تطبیق این پلان‌ها راهکارهای اساسی روی دست گرفته شود. به گفته او، افزایش سرمای گذاری در این بخش از راهکارهای است که ساحه تطبیق پلان‌های تنظیم خانواده را افزایش می‌دهد.

نگرانی از رشد جمعیت در کشور در حالی از سوی وزارت صحت اعلام می‌شود که پیش از این وزارت اقتصاد نیز از نرخ بلند رشد نفوس در شرایط بد اقتصادی در کشور ابراز نگرانی کرده بود.