اجتماع

مرگ خاموش؛ ۸هزار نفر به بیماری ایدز در کشور مبتلا شده‌اند

محمد کریم

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده که ۸هزار نفر به بیماری ایدز در کشور مبتلا شده‌اند. از این بیماری لاعلاج به عنوان مرگ خاموش نیز یاد می‌شود.

امروز (شنبه ـ ۱۰ قوس ) اول دسامبر برابر است با روز بین‌المللی مبارزه علیه ویروس «اچ. آی. وی». با این حال وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده که در حدود ۸ هزار تن در افغانستان به این ویروس لاعلاج مبتلا هستند. این وزارت برنامه آگاهی دهی را در این زمینه آغاز کرده است.

مسئولان برنامه ملی کنترول (اچ آی وی) در افغانستان می‌گویند که از جمع این شمار تا کنون ۲ هزار و ۵۴۹ تن فرد مبتلا به این ویروس نزد آنها مراجعه کرده و فقط یک هزار فرد آن به گونه دوام‌دار و مستمر برای درمان به آن‌ها مراجعه می‌کنند که ۷۵ درصد آن را مردان و ۲۵ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهد.

افغانستان کشور اسلامی و سنتی می‌باشد و تصور عموم مردم این است که ویروس ایدز از طریق مقاربت جنسی انتقال می‌یابد و مردم حاضر به آزمایش این ویرس نیست و معمولا در جریان دیگر آزمایش ها وجود این ویروس در فرد ثابت می‌شود.

داکتر رفیق قاضی زاده، معاون «برنامه ملی کنترول بیماری ایدز» می گوید که عامل اصلی انتقال و افزایش بیماری ایدز در افغانستان، استفاده از مواد مخدر به شکل زرقی است. وی گفت: «در افغانستان عمده ترین راه انتقال مرض ایدز بین مصرف کننده های مواد مخدر است که به شکل زرقی استفاده می کنند و سوزن و سورنج را بین دوستان خود شریک می سازند».

با این هم، بسیاری مردم در افغانستان به این باوراند که علت اصلی ابتلا به بیماری ایدز مقاربت جنسی نا مطین است. از همین رو شمار زیاد از کسانی که می دانند و یا شک دارند که احتمالابه این ویروس آلوده باشند، نزد داکتر مراجعه نمی کنند.