اجتماع

حدود یک‌ونیم میلیون نفر بیجا شده‌اند/ ناامنی و خشک‌سالی عوامل اصلی

وزیر مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید، خشکسالی و ناامنی‌ها هر دو از عوامل اصلی بیجا شدن حدود یک‌ونیم میلیون نفر در کشور می‌باشند.

سید حسین عالمی بلخی به رادیو آزادی گفته است در سال ‌جاری بیش از ۲۰۰ هزار نفر در داخل کشور بی‌جا شده که نیاز شدید به کمک دارند.

وی گفت: «بی‌جا شده‌های امسال بیشتر از دو لک نفر است. این نسبت به عدد پار سال، یک رقم بسیار بالا است. این افزایش چشم‌گیری را نشان می‌دهد و ضرورت به رسیدگی‌های فوق‌العاده دارد. ما پیش از این یک میلیون و دوصد هزار بی‌جا شده از گذشته داشتیم که بی‌جا شده‌های دوامدار هستند. به این ترتیب، در حال حاضر ما یک میلیون چهار صد هزار بی‌جا شده داریم. البته تعدادی از آن‌ها وقتی زمینه فراهم می‌شود دوباره به مناطق‌شان بر می‌گردند.»

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در ادامه صحبت خود گفت، بیشتر بی‌جا شده‌ها از ولایات فاریاب، غور و بادغیس به ولایات همجوار هرات بی‌جا شده‌اند.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنند‌گان در حالی این مطلب را بیان می‌کند که اداره مبارزه با حوادث طبیعی هرات می‌گوید، در ظرف یک ماه ۵ هزار خانواده از غور، بادغیس و فاریاب به این ولایت آمده‌اند.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی هرات می‌گوید، سروی آن‌ها نشان می‌دهد که تاکنون تنها نیم از این خانواده‌ها مستحق شناخته شده و به آن‌ها کمک صورت گرفته‌است.

سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید، رساندن کمک به بی‌جا شدگان به‌خاطری مشکل است که برخی از مؤسسات بین‌المللی و غیر دولتی به بعضی از مناطق نمی‌روند.

وی می‌گوید: «متأسفانه وقتی عدد افزایش پیدا می‌کند، رسیده‌گی لازم صورت نمی‌گیرد. ضمناً، یک خلاء دیگر زمانی به میان آمده که مؤسسات بین‌المللی به برخی مناطق نمی‌روند. از سوی هم دولت افغانستان در این رابطه کدام بودجه را تخصیص نداده‌است.»

همزمان با این، رئیس جمهور روز دوشنبه در ارگ ریاست جمهوری نشستی را با نمایند‌گان ادارات کمک‌رسان بین‌المللی به هدف تنظیم کمک به افرادی‌ که در اثر خشکسالی متضرر شده‌اند، برگزار کرد.

آقای غنی در این نشست در مورد افراد آسیب دیده در نتیجه خشکسالی در ۱۶ ولایت افغانستان ابراز نگرانی کرد.

اعلامیه ریاست جمهور افغانستان می‌گوید، نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان که در این نشست حضور داشت، در این مورد گفت، این موضوع را به‌طور جدی تعقیب می‌کند و نماینده خود را به مناطق آسیب دیده می‌فرستد.

پیش از این، اداره همآهنگ کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد گفته که حداقل ۲ میلیون نفر در افغانستان به خطر جدی عدم مصونیت غذایی روبه‌رو اند. این اداره می‌گوید، افغانستان به کمک عاجل ۱۱۵ میلیون دالر نیاز دارد.