پیام ها و بیانیه ها

متن بیانیه داکتر مدبر در همایش تجلیل از ۲۶ دلو؛ سالروز خروج ارتش سرخ از کشور

به گواهی تاریخ، برای رهبران شوروی سابق، شکست از افغانستان چنان سنگین بود که آنان نتوانستند اتحاد جماهیر شوروی را که حداقل بربخش بزرگی از کره زمین هفتاد سال حکمروایی داشت، حفظ کنند. در واقع با شکست شوروی از افغانستان، کمونیزم با تمام قوت و پشتوانه حکومتی، اقتصادی و نظامی خود برای همیشه دفن تاریخ شد. رمز اصلی و اساسی این پیروزی، وحدت و همگرایی مردم افغانستان بود.

بسم الله الرحمن الرحیم

رهبران معظم سیاسی و جهادی، علمای بزرگوار، جوانان عزیز، خواهران و برادران گرامی السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

درود می فرستم بر روان پاک پیامبر اسلام (ص)، شهدای جهاد و مقاومت مردم افغانستان شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری، شهید صلح استاد برهان الدین ربانی، شهید ملت عبدالحق و قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود و شهدای نیروهای دلیر و فداکار امنیتی که در برابر دشمنانِ کشور سینه سپر نمودند و با خون خود از عزت، استقلال و آزادی کشور حراست و حمایت کردند.

۲۶ دلو؛ بیست و هشتمین سالروز شکست و خروج ارتش سرخ شوروی سابق و پیروزی جهاد مقدس مردم افغانستان علیه اشغال گران خارجی را به ملت بزرگ و قهرمان ما تبریک و تهنیت عرض می‌دارم.

این روز بزرگ و پُرافتخار، یادآور مقاومت دلیرانه و مبارزه پیگیر فرزندان این سرزمین و نتیجه شهادت میلیون ها شهید، زخمی، معلول و آواره این کشور است.

بدون شک، پیروزی مردم افغانستان با دست خالی؛ اما با اراده محکم و ایمان قوی در برابر یکی از مجهزترین و قدرتمندترین ارتش‌های جهان در نوع خود یک معجزه است.

به گواهی تاریخ، برای رهبران شوروی سابق، شکست از افغانستان چنان سنگین بود که آنان نتوانستند اتحاد جماهیر شوروی را که حداقل بربخش بزرگی از کره زمین هفتاد سال حکمروایی داشت، حفظ کنند. در واقع با شکست شوروی از افغانستان، کمونیزم با تمام قوت و پشتوانه حکومتی، اقتصادی و نظامی خود برای همیشه دفن تاریخ شد. رمز اصلی و اساسی این پیروزی، وحدت و همگرایی مردم افغانستان بود.

رهبران معزز جهاد و مقاومت مردم افغانستان!

اکنون که نزدیک به سه دهه از شکست ارتش سرخ شوری سابق از افغانستان می گذرد، مردم ما هنوز هم درگیر جنگ، خشونت، ناامنی و مشکلات هستند. هنوز هم خون هموطنان ما جاری است؛ هنوز هم میلیون ها فرزند این سرزمین آواره اند؛ هنوز هم با هزاران مشکل مواجه هستیم و با وجود تمام تلاش های که انجام شده، متأسفانه تا رسیدن به صلح و ثبات پایدار فرسنگ ها راه فاصله داریم.

تروریزم به اشکال مختلف از مردم مظلوم افغانستان قربانی می گیرد. طبق گزارش نهادهای بین المللی تلفات غیرنظامیان به صورت نگران کننده افزایش یافته و مداخله‌های بی شرمانه استخبارات بیگانه در امور افغانستان جدی تر شده است. استخبارات بیگانه و عوامل داخلی آنان، در پوشش های مختلف دست به کشتار مردم، تخریب دارایی عامه و ویرانی وطن می زنند.

خواهران و برادران!

بیش از دو و نیم سال از عمر حکومت وحدت ملی می‌گذرد؛ اما در طی این مدت، حکومت نتوانسته زمینه های اولیه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را فراهم کند. حکومت وعده سپرده بود که انتخابات را در فاصله‌ای بین تابستان و خزان سال ۱۳۹۵ برگزار می‌کند؛ اما بعداً اعلام شد که انتخابات در ماه میزان امسال برگزار می‌شود. اکنون که ماه‌ها از این تاریخ می‌گذرد، حکومت حتی مقدمات برگزاری این انتخابات را به درستی فراهم نکرده است.

اخیراً رییس جمهور در دیدار با اعضای کمیسیون انتخابات گفته است که اراده قوی دارد تا انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی را در سال آینده برگزار نماید؛ به نظرمن با توجه به شرایط نابسامان امنیتی و فرصت‌سوزی که کمیسیون‌ انتخابات دارد، بعید به نظر می رسد که انتخابات در سال آینده برگزار شود. اگر انتخابات برگزار هم شود، مطمیناً شفاف نخواهد بود.

با وجود این، متأسفانه در خارج از حکومت نیز تاکنون میان شوراها و جریان‌های سیاسی هماهنگی لازم برای تدوین برنامه‌ای که بتواند بر کار حکومت نظارت جدی نموده و حکومت را متوجه مسؤلیت های تاریخی شان نماید وجود ندارد؛ که این، یک نقیصه‌ای جدی است.

حضار گرامی!

اخیراً جنرال جان نیکلسُن قوماندان عمومی نیروهای ناتو و امریکایی در افغانستان گفته که به چندین هزار سرباز اضافی ضرورت است تا آنان بتوانند در جنگ دست بالا داشته باشند. به نظر می رسد که این طرح، برگرفته از فرمول بارک اوباما رییس جمهور وقت ایالات متحده است؛ زیرا او نیز نیروهای امریکایی در افغانستان را با همین هدف افزایش داد؛ ولی این اقدام، نه تنها به بهبود امنیت در کشور کمک نکرد؛ بلکه شرایط امنیتی را پیچیده تر نمود.

بنابراین، بهتر بود که قوماندان عمومی ناتو به جای درخواست افزایش نیروی نظامی، روی بالا بردن قابلیت‌ و توانایی‌ نیروی هوایی و امنیتی کشور و حمایت‌ مالی و تسلیحاتی بیشتر از این نیروها تأکید و تلاش می‌کرد. در کنار آن، ضروری است که دولت آمریکا و جامعه جهانی  به صورت واقعی و دلسوزانه در راستای تقویت روند صلح با جلب حمایت و همکاری کشورهای موثر منطقه، با اعمال فشار روی منابع تمویل تروریزم و مشورت با اقشار مختلف سیاسی کشور به جنگ طولانی افغانستان خاتمه دهد.

دوستان عزیز!

آنانی که در سطح رهبری حکومت وحدت ملی قرار  دارند و نسبت به سرنوشت مردم و کشور خود را مسئول می‌دانند، باید با رهبران و سیاستمداران بیرون از ساختار حکومت برای حل چالش‌ها، موانع و در نهایت تأمین منافع ملی مشوره نموده اجماع ملی را بوجود آورد.

به هرحال، تداوم وضعیت موجود نگران کننده است و ادامه آن به بحرانی تر شدن شرایط امنیتی و سیاسی کشور خواهد انجامید و آنگاه، هم حکومت و هم ساختارهای سیاسی بیرون از حکومت از پیدا کردن راه حل اساسی عاجز خواهند ماند. این نظام که ثمره قربانی‌های بیشمار و رنج‌ های فراوان مردم افغانستان است، نباید از هم بپاشد.

در پایان ضمن تبریک مجدد روز شکست و خروج ارتش سرخ شوروی سابق از افغانستان را حضور ملت مجاهد و شما حضار گرامی تبریک می‌گویم.

سربلند باد ملت مجاهد افغانستان

نابود باد جنگ و ویرانی در کشور

 

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

برچسب ها