پیام ها و بیانیه ها

اعلامیه حزب انسجام ملی افغانستان در واکنش به نشر ترکیب جمعیتی هزاره و شیعه توسط وزارت امور خارجه امریکا

بسم الله الرحمن الرحیم

اخیراً وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا، به نقل از یک نهاد تحقیقاتی، میزان جمعیت هزاره و شیعه در افغانستان را بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اعلام کرده است؛ در حالی که از ایالات متحده امریکا به عنوان حامی بزرگ دمکراسی، انتظار می‌رفت که شعاع وجودی اقوام و مذاهب را چنان که هست، منتشر می‌کرد.

حزب انسجام ملی افغانستان، در واکنش به نشر این خبر، موارد ذیل را لازم به یادآوری می‌داند:

۱-  هیچ سرشماری دقیق از میزان جمعیت و پیروان مذاهب در افغانستان وجود ندارد. سرشماری‌هایی که در گذشته صورت گرفته‌اند، اکثراً غیرعلمی بوده و در آن سلیقه افراد و گروه‌ها و حتی حکومت‌ها اِعمال شده است. بناً گزارشی که وزارت امور خارجه امریکا در این خصوص منتشر کرده، فاقد پشتوانه علمی بوده و بی‌اعتبار است.

۲-  بهتر بود که وزارت خارجه ایالات متحده امریکا، قبل از نشر گزارش خود پیرامون جمعیت افغانستان، تحقیق درستی را در زمینه انجام می‌داد. این گزارش نشان داد که امریکا به رغم حضور گسترده در افغانستان، متأسفانه با واقعیت‌های کشور بیگانه است و نهادهایی که در این زمینه‌ها با دولت امریکا همکاری دارند، احتمالاً در خصوص قضایای افغانستان برخورد غرض‌آلود دارند. لذا، دولت امریکا برای حفظ اعتبار خود، نباید بر اطلاعات چنین موسساتی تکیه نماید.

۳-  نشر آمارهای غیرواقعی و غرض‌آلود یک‌بار دیگر نشان داد که سرشماری دقیق از میزان جمعیت کشور یک ضرورت جدی است و تا زمانی که چنین سرشماری صورت نگیرد، حقوق سیاسی و اجتماعی بخش کلانی از مردم افغانستان همچنان ضایع خواهد شد.

در پایان، از وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا می‌‌خواهیم تا در خصوص نشر گزارش خویش از آمار جمعیت افغانستان تجدید نظر نماید؛ زیرا آمار جمعیت هزاره‌ها و شیعه‌ها به مراتب بالاتر از چیزی است که منتشر شده است.

دفتر مرکزی حزب انسجام ملی افغانستان

کابل ـ ۲۷ جوزای ۱۳۹۹