پیام ها و بیانیه ها

پیام داکتر صادق مدبر در پیوند به فرارسیدن عاشورای حسینی

بسم الله الرحمن الرحیم

پیامبر اکرم(ص): إنّ الحسین مصباح الهدى و سفینة النجاة

فرارسیدن عاشورا، سالروز شهادت امام حسین علیه‌السلام، خانواده و اصحاب آن حضرت را به همه آزادی‌خواهان عالم و به خصوص به مسلمانان جهان تسلیت و تعزیت عرض می‌دارم.

امام حسین علیه‌السلام با قیام بی‌نظیر خویش دین جدش را که با اعمال یزیدیان به انحراف کشانیده شده بود، نجات بخشید. او با ایستادگی‌اش در برابر دستگاه ظلم و فساد یزید، برای همیشه مسیر استبداد را بست و به بشریت درس آزادگی و آزادمنشی آموخت. امام، هرگز تن به ذلت نداد و در برابر ستم حاکم سکوت نکرد. از این رو، قیام امام حسین علیه‌السلام را می‌توان گفت که الگو و سرمشق همه قیام‌های حق‌طلبانه و حرکت‌های اصلاح‌گرایانه در تمام جوامع و در همه عصرها و زمان‌ها است.

برادران و خواهران گرامی! ایام محرم‌الحرام به ویژه عاشورای حسینی، فرصت ارزشمندی است تا با استفاده از آن وحدت و همدلی را در جامعه تقویت بخشیده و برادری و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز را زیباتر از قبل به نمایش گذاشت. در چنین ایام بابرکت انتظار از خطیبان و واعظان محترم این است که بر پیاده کردن اهداف و آموزه‌های قیام امام حسین (ع) در زندگی مردم تاکید نموده و در راستای تقریب مذاهب اسلامی و تحکیم وحدت ملی بکوشند. امیدوارم که مراسم‌های عزاداری نواده رسول‌ گرامی اسلام در ایام باقی مانده محرم به طور شایسته تأمین شود و قطعاً مردم با نیروهای امنیتی در راستای تأمین امنیت و برقراری نظم همکار خواهند بود.

دوستان عزیز! انتخابات ریاست جمهوری در کمتر از سه هفته دیگر برگزار خواهد شد. ضمن تاکید بر رعایت اخلاق در مبارزات انتخاباتی، از همه هموطنان گرامی می‌خواهم تا در این روند ملی، سهم و نقش سازنده ایفا نمایند. همچنین از کمیسیون‌های انتخاباتی این انتظار می‌رود تا انتخابات را به صورت شفاف، سراسری و عادلانه تدویر نمایند.

هموطنان گرامی! افزایش حملات گروه طالبان در پایتخت و ولایت‌ها مایه نگرانی جدی است. این گروه با کشتن افراد بیگناه و انفجارهای مرگ‌بار، زندگی را بر مردم تلخ و تاریک کرده است. طالبان در شاهراه‌ها افراد ملکی بیگناه را از موترها پیاده کرده و سربریده‌اند و این رویدادها همه روزه در دره‌میدان ـ جلریزـ، در بغلان، در غور و در نقاط مختلف کشور اتفاق می‌افتد و صحنه دیگری از کربلا را ترسیم می‌کند و صبر مردم به پایان رسیده است. لذا مردم صلح می‌خواهند؛ اما صلح باید پایدار، باعزت و تحت مالکیت و رهبری دولت، جریان‌های سیاسی و نهادهای مدنی تامین شود. ما ضمن تاکید بر تأمین صلح پایدار و عزت‌مندانه؛ بر حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای ۱۸ سال گذشته تاکید جدی می‌نماییم. همچنین، ما خواستار آغاز هرچه‌زودتر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی هستیم.

در پایان بار دیگر، فرارسیدن عاشورای حسینی را برای تمام مسلمانان جهان به ویژه مردم شریف و عزت‌مند افغانستان تسلیت و تعزیت گفته و از خداوند متعال برای افغانستان عزیز صلح، ثبات، پیشرفت و ترقی در همه زمینه‌ها استدعا دارم.

صادق مدبر

رئیس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان

۱۹  سنبله ۱۳۹۸