پیام ها و بیانیه ها

پیام تبریک داکتر صادق مدبر به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان

بسم الله الرحمن الرحیم

عید قربان، عید فداکاری، اخلاص و عشق است، فصل رهایی از اسارت نفس و اوج بندگی و سرسپردگی در پیشگاه خدای بزرگ می‌باشد. این عید در حالی فرامی‌رسد که متأسفانه مسلمانان در شماری از کشورها و از آن جمله افغانستان در میانه آتش و خون روزگار سخت و شرایط تأسف‌بار را می‌گذرانند و از این لحاظ به دشواری می‌توان عید را تبریک گفت و از این مناسبت تجلیل کرد.

جا دارد، به ارواح شهداء رویدادهای اخیر، به خصوص شهداء حوادث المناک غزنی، ننگرهار، پکتیا، فاریاب، مرکز آموزشی موعود در غرب کابل، درود بفرستیم و به زخمی‌ها صحت‌مندی دوباره آرزو کنیم.

هموطنان عزیز!

ناامنی‌ فراگیر، حمله‌های خونین تروریستی در مسجد صاحب‌الزمان پکتیا، مرکز آموزشی موعود دشت برچی، کشتار و تاراج غزنی، کشتارهای هدفمند در ننگرهار،‌ بغلان و سایر نقاط کشور در هفته‌های اخیر، نگران کننده و تأمل‌برانگیز است. این حملات، اثرات مستقیم و مخرب روحی و روانی و اقتصادی بر زندگی مردم نهاده است. پیش از همه مسئولیت حکومت است که امنیت شهروندان را تأمین کند، اما در صورتی که حکومت طرح و توانایی تأمین امنیت مردم را ندارد، بهتر است که آن را ابلاغ و علنی کند تا مردم، خود، دست به کار شوند و مسئولیت تأمین امنیت خود را به عهده بگیرند.

با این حال، حکومت به تازگی آتش‌بس مشروط با گروه طالبان را پیشنهاد کرده است. این پیشنهاد اگر به صلح پایدار در کشور منجر شود، بدون شک، مورد تأیید مردم افغانستان است، اما اگر آتش‌بس همانند دور قبل فقط مورد استفاده طالبان قرار گیرد و فجایع وحشتناک دیگر را در قبال داشته باشد، هرگز مورد پسند واقع نخواهد شد.

مردم بزرگ افغانستان!

براساس جدول انتخاباتی، قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در اخیر ماه میزان امسال برگزار شود؛ اما این پروسه تا هنوز با چالش‌های جدی همراه بوده است. اخیراً شماری از احزاب سیاسی نیز بر نظام فعلی انتخاباتی اعتراض کرده و خواستار تغییر نظام انتخاباتی از SNTV به MDR شده‌اند که متأسفانه نه قانون آن را اجازه می‌دهد و نه این زمان کوتاه برای کمیسیون انتخابات مجال می‌دهد که نظام انتخاباتی را تغییر دهد. حزب انسجام ملی افغانستان با تأکید بر حفظ نظام موجود انتخاباتی، از کمیسیون‌های انتخاباتی و دیگر نهادهای ذی‌ربط می‌خواهد تا در قسمت تأمین امنیت و تدویر انتخابات شفاف و عادلانه در زمان معین آن (۲۸ میزان ۱۳۹۷) اقدام کنند.

در پایان، از خدای بزرگ برای افغانستان صلح و ثبات و به مردم افغانستان بهروزی استدعا دارم.

صادق مدبر

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان

کابل ـ ۲۹ اسد ۱۳۹۷