پیام ها و بیانیه ها

پیام تبریک داکتر صادق مدبر به مناسبت حلول عید سعید فطر

بسم الله الرحمن الرحیم

حلول عید سعید فطر را به ملت بزرگ افغانستان و به همه مسلمانان جهان تبریک و تهنیت می‌گویم و نیز یاد شهدای مدافعان وطن و قربانیان حملات تروریستی در کشور را گرامی داشته و به ارواح آنان درود می‌فرستم.

از پروردگار مهربان استدعا دارم طاعات و عبادات مومنین را در ماه مبارک رمضان قبول فرماید و به همه اجر و پاداش خیر عطا نماید.

بی‌تردید، عید سعید فطر از روزهای پُر برکت و نورانی در فرهنگی اسلامی مان است که خداوند به واسطه یک‌ماه روزه‌داری، درِ رحمت به روی بندگان خویش می‌گشاید، گناهان شان را بخشیده و زندگی نو را به آنان هدیه می‌کند. از این‌رو، این عید، عید رستگاری نیز است. چه بهتر که با ستایش باری تعالی و شادمانی و سرور، دست همکاری به سوی نیازمندان جامعه دراز کرد و فرصت تجلیل خوش از این ایام را برای آنان نیز فراهم ساخت. همچنین، با توجه به این که زمینه‌های همدلی بیش‌تر از هر زمان دیگر، در چنین ایام و مناسبت‌ها میسر است، از آن به نفع تحکیم وحدت ملی در کشور استفاده نمود.

هموطنان گرامی! اخیراً حکومت وحدت ملی آتش‌بس محدود و یک‌جانبه با گروه طالبان را اعلام کرد که سبب شد تا این گروه نیز روزهای عید را آ‌تش‌بس اعلام کند. تلاش‌ها برای تأمین امنیت و آرامش مردم حتی به گونه‌ای نسبی قابل ستایش‌ است، اما ادامه حملات تروریستیِ مرموز و خون‌بار، نگران‌کننده است. تلاش حکومت در راستای کشاندن پای مخالفان مسلح به روند صلح و اقدام‌های یک‌جانبه برای آتش‌بس، باید با دقت و هشیاری کامل انجام شود. نباید این تلاش‌ها خلأهایی را بار آورد که دشمنان از آن برای ضربه زدن به مردم و نظام استفاده کند.

خواهران و برادران معزز! روند انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در حال انجام است. برخی از این مراحل یا پایان یافته‌اند و یا هم در مرحله پایانی خویش قرار دارد؛ اما از هم‌اکنون چالش‌هایی بر سر راه برگزاری یک انتخابات شفاف، سراسری و عادلانه احساس می‌شود. ناامنی بزرگ‌ترین چالش در برابر انتخابات است. همچنین برخی بی‌نظمی‌ها در روند ثبت‌نام رای‌دهندگان وجود دارد که مایه نگرانی است. امیدوارم که هرچه‌زودتر به این وضع بی‌سروسامان پایان داده شود تا فرصت رقابت سالم و آزاد برای همه کاندیداها فراهم شود و مردم بتوانند با اطمینان خاطر در روند انتخابات سهم بگیرند.

در پایان، بار دیگر، فرارسیدن عید سعید فطر را به همه مسلمانان تبریک می‌گویم و امیدوارم که هرچه زودتر به جنگ و خون‌ریزی در کشور و سرزمین‌های اسلامی پایان داده شود و صلح و ثبات پایدار استقرار یابد.

صادق مدبر

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان

۲۹ رمضان ۱۴۳۹ / ۲۴ جوزای ۱۳۹۷