سیاست و امنیت

رئیس‌جمهور در نشست قلب آسیا: اجماع منطقه‌ای تجدید شود

هشتمین دور نشست موسوم به «قلب آسیا ـ روند استانبول» درباره افغانستان با حضور رئیس‌جمهور غنی، رئیس‌جمهور ترکیه، وزیران خارجه و مقام‌های ارشد کشورهای عضو این نشست در استانبول ترکیه برگزار شد.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که هشتمین کنفرانس قلب آسیا ـ پروسه استانبول تحت عنوان «صلح، مشارکت و رفاه» به اشتراک محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری کشور برگزار شد.

در این کنفرانس که روز دوشنبه (۱۸ قوس) در شهر استانبول کشور ترکیه دایر گردید، برعلاوه رئیس‌جمهور غنی، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و نمایندگان کشورهای اشتراک کننده و سازمان‌های بین‌المللی حضور داشتند.

محمداشرف غنی در سخنرانی خود در این نشست گفت که ترکیه نقش بارز را در سکتور امنیتی افغانستان از سال ۲۰۰۱ بازی کرده و تا امروز ادامه دارد و این کشور در عرصه همکاری‌های اقتصادی در کنار ما بوده است.

آقای غنی از تلاش‌های مشترک افغانستان با شرکای بین‌المللی در راستای اتصال منطقه‌ای یادآوری نمود و از آذربایجان، چین، قزاقستان، قرغزیستان، روسیه، تاجیکستان، هند، ترکیه و ترکمنستان بخاطر باز نمودن دهلیزهای تجارتی و ترانزیتی به شمول راه لاجورد و راه ابریشم با چین تشکر کرده، گفت که این دهلیزها افغانستان را قادر ساخت که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ یک میلیارد افغانی صادرات داشته باشد.

وی از هند و ایران بخاطر مبدل کردن بندر چابهار به واقعیت تشکر کرد و از ایالات متحده امریکا برای اینکه بندر چابهار را از تعزیرات خویش بیرون نمود، نیز ابراز امتنان نمود.

محمداشرف غنی تصریح کرد که محصولات افغانستان به مارکیت‌های جدید رسیده است و جلغوزه افغانستان به چین صادر شد و همچنان میوه و سبزیجات ما به هند و میوه خشک ما به کانادا، فنلند، آلمان، بریتانیا و سایر کشورها صادر گردید.

وی گفت که ما به هدف انتقال انرژی آسیای مرکزی به آسیای جنوبی یک گام نزدیکتر شده‌ایم، پایپ لاین تاپی به مرزهای افغانستان در هرات رسیده است و کار ساخت آن در کشور ما در سال آینده آغاز خواهد شد.

محمداشرف غنی از عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی در عرصۀ امنیتی و گفتمان جامع در خصوص تجارت و سرمایه گذاری با افغانستان، تشکر کرد و افزود که در سفر اخیر خویش به پاکستان، دیدگاه همکاری‌های اقتصادی و آرزومندی حکومت و مردم افغانستان را بخاطر ضمانت برنامه‌های بزرگ اقتصادی منطقوی و پروژه‌های تجارتی و ترانزیتی بیان کردم.

آقای غنی گفت که حکومات کشورهای اشتراک کنندۀ کنفرانس قلب آسیا، از کنفرانس توکیو در سال ۲۰۰۲ تا کنفرانس ژنیو در سال ۲۰۱۸، از افغانستان حمایت کردند که نقش مثبت در زندگی مردم افغانستان داشته است.

وی از داکتر تتسو ناکامورا که دوست بزرگ مردم افغانستان بود، یادآوری کرد و گفت که او با کمک‌های انسان دوستانه‌اش، روحیۀ یک انسان واقعی را به نمایش گذاشت.

محمداشرف غنی از تهدیدهای تروریزم فرامنطقوی و سازمان های فرامنطقوی جرمی به ویژه مواد مخدر به عنوان عوامل بی ثباتی، خشونت و ویرانی یاد کرده، گفت که این تهدیدات درازمدت به پاسخ‌های هماهنگ و مسئولیت پذیری مشترک نیاز دارد و من به این باورم که به استثنای موارد اندک، در این خصوص پاسخ ما به عنوان دولت‌ها، کُند، پراکنده و کوتاه مدت بوده است.

محمد اشرف غنی با اشاره به اینکه افغانستان در قرون ۱۹ و ۲۰ یک پیوند گمشده در سیستم زیربناهای بوده که آسیای مرکزی و جنوبی و شرق و غرب آسیا را با هم متصل می سازد، گفت: اکنون افغانستان به عنوان اتصال دهندۀ اورآسیای بزرگ با استفاده از پایپ لاین های انتقال گاز و تیل، تمدید خط آهن و احداث شاهراه ها و شبکۀ فایبر نوری مبدل شده است که منفعت های فراوان را برای منطقه به ارمغان می آورد. وی در خصوص ظرفیت های افغانستان در عرصه های تولید انرژی آبی، آفتابی و بادی نیز صحبت نمود.

وی پیشنهادات خویش را در رابطه به اینکه چگونه با تهدیدها مبارزه مشترک صورت گیرد و از فرصت‌های انکشافی استفاده شود، بیان کرد و گفت که ما باید درس‌های را که از همکاری های منطقوی و دولت سازی آموخته ایم، با همدیگر شریک سازیم.

محمداشرف غنی افزود که با وقوع تراژیدی یازدهم سپتامبر، یک اجماع ویژۀ جهانی بخاطر افغانستان باثبات، دموکراتیک و مرفه به میان آمد و امروز منافع مشترک ما ایجاب می کند که اجماع خود را تجدید نمائیم. ما مردم افغانستان می خواهیم که کشور خود را به عنوان بستر همکاری های منطقوی و بین المللی، نه میدان رقابت های منافع کوتاه مدت و جنگ های نیابتی ویرانگر مشاهده کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد که نیاز است تا اندازه و دورنمای همکاری خویش را در عرصه مبارزه با تروریزم گسترش دهیم. وی از شکست های پیهم داعش در شرق افغانستان و از بین رفتن رهبران القاعده یادآوری کرد و گفت که این رهبران القاعده، شهروندان خارجی به ویژه از کشور پاکستان بودند.

رییس جمهور کشور گفت که تجربۀ شما در راستای مبارزه با فقر برای ما مهم است و از جامعۀ بین المللی خواست تا نهادهای تعلیمی، تحصیلی و تکنالوژی شان را از طریق آموزش از راه دور با افغانستان عیار سازند تا ما بتوانیم در عرصه تربیۀ سرمایۀ بشری بخاطر مدیریت منابع طبیعی و سرمایه که موقعیت در اختیار ما قرار داده، موفق شویم.

محمداشرف غنی خاطرنشان کرد که در هشت ماه گذشته نیروهای دفاعی و امنیتی ما از حالت دفاعی به حالت تهاجمی آمده اند و نه تنها فشار زیاد را بالای طالبان وارد کرده اند، بلکه هشت ولسوالی را که برای یک دهه در تسلط طالبان بود، از کنترول آنان خارج ساخته اند.

وی گفت که ما نیروهای خاص و کماندو را دو برابر و قوای هوایی خویش را سه برابر ساختیم که در نتیجه ۹۶ درصد عملیات‌ها در سال جاری از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اجرا گردید. وی افزود که در وزارت امور داخله امسال در حدود ۵۰ میلیارد افغانی صرفه جویی شد.

رییس جمهور با اشاره بر اینکه نیروهای امنیتی و دفاعی ما انتخابات ولسی جرگه و ریاست جمهوری را به گونه درست تامین امنیت کردند، گفت: ما امیدواریم که شفافیت انتخابات، اعتبار آن را حتمی سازد و همچنان تکت های انتخاباتی از قوانین و مقررات کمیسیون مستقل انتخابات پیروی نمایند.

محمداشرف غنی از تلاش های صلح افغانستان به ویژه پلان هفت ماده ای صلح یادآوری کرد و پیشنهاد ایجاد «گروه مشورتی متحدین» را که یک تیم کاری متشکل از نمایندگان خاص یا مشاورین امنیت ملی باشد، مطرح نمود.

وی افزود: من از اعضای این گروه دعوت می‌کنم که در یک کنفرانس در کابل اشتراک نمایند تا در خصوص تلاش‌های گذشته در زمینۀ صلح و درس‌های آموخته شده صحبت نموده و به یک اجماع بخاطر حرکت به جلو برسند.

آقای غنی همچنان گفت که حکومت ما بحیث یک بخشی از این گروه مشورتی، از شما خواهش می‌کند تا با ما در راستای میزبانی گفتمان بین‌الافغانی که اطمینان از پابرجا‌بودن جریان گفتمان صلح و باز بودن مجراهای ارتباطی بین جوانب دخیل در جنگ است، همکاری نمایید.

رییس جمهور در اخیر سخنانش گفت که ما باید در برابر تهدیدات مشترک، یکجا ایستادگی نمائیم و چشم براه آن هستیم که با شما مشترکاً کار کنیم تا گام‌های بعدی برای صلح برداشته شود.

در این کنفرانس رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز صحبت کرد و گفت که اگر ما به هشت سال گذشته نظر اندازیم، خواهیم دانست که از آغاز پروسه استانبول تا اکنون به گونۀ درست پیش رفته ایم.

وی با یادآوری از قربانی های مردم افغانستان گفت که از تلاش‌های حکومت و مردم این کشور باید حمایت صورت گیرد و هرگز اجاره ندهیم که پیشرفت‌ها و دستآوردهای هژده سال گذشتۀ افغانستان، نابود گردد.

رییس جمهور ترکیه تصریح کرد که ما باید حمایت و کمک های خود را از حکومت و مردم افغانستان نسبت به هر زمان دیگر بیشتر سازیم و افزود که صلح افغانستان باید به هر قیمت حمایت شود و مشترکاً تلاش صورت گیرد تا گروه‌های تروریستی در افغانستان نابود شوند و زمینه برای تطبیق پروژه‌های بزرگ منطقوی و سرمایه گذاری‌های خصوصی در این کشور، فراهم گردد.

اردوغان خاطر نشان کرد که ما از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمایت خویش را ادامه می دهیم و باید علیه مواد مخدر مبارزه نمائیم و تا زمانی که نیاز باشد، باید در کنار افغان ها باشیم و از آنان حمایت کنیم.

رییس جمهور ترکیه گفت که پروسۀ استانبول چارچوب اساسی برای صلح و گسترش همکاری است و باید هدف ما این باشد که از این طریق به حل مشکلات و چالش های منطقوی بپردازیم.

وی افزود که در اتحاد برکت و در بی اتفاقی ناکامی نهفته است و ما می‌توانیم مشکلات منطقوی را با همکاری مشترک حل نمائیم و اگر همبستگی داشته باشیم و متفقاً عمل کنیم، این مشکلات به هر اندازۀ که دشوار باشد، می‌توانیم بر آن فایق آئیم.

رجب طیب اردوغان تصریح کرد که پروسۀ استانبول یک مدل بی نظیر همکاری منطقوی است و این پروسه باید ادامه یابد.