حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

«بن‌بست جنگ» با اعمال اصلاحات در نهادهای امنیتی و مشارکت مردم خواهد شکست

شنبه, ١٦ ثور ١٣٩٦

یک مقام بلندپایه وزارت دفاع امریکا اعلام کرده که قرار است تا یک هفته دیگر، رسماً به هدف شکستاندن «بن‌بست جنگ علیه طالبان»‌ از کاخ‌سفید فرستادن هزاران نیرو را به افغانستان تقاضا کند. رسانه‌ها گزارش داده‌اند که پنتاگون خواستار 3 تا 5 هزار نیروی تازه‌نفس به افغانستان است.

هم‌اکنون، ۸۴۰۰ نیروی امریکایی و ۵ هزار سرباز از دیگر کشورهای عضو ناتو در کشور مستقر هستند که در چارچوب مأموریت حمایت قاطع مشغول حمایت، آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی کشور هستند.

در سه سال اخیر، گروه‌های مسلح مخالف دولت به گونه‌ای بی‌سابقه در طی یک‌ونیم دهه اخیر قدرت‌مند شدند. در کنار آن، گروه‌های تروریستی دیگر همانند داعش چندین حمله مرگ‌بار را بر اهدافی معین راه‌اندازی کردند و حتی در برخی مناطق کشور جبهه‌های مشخص جنگی را رهبری می‌کنند.

اکنون که پنتاگون اراده‌ای برای شکستاندن «بن‌بست» جنگ افغانستان از خود نشان داده؛ بهتر است که موازی با آن، حکومت افغانستان در راهبرد جنگ و رهبری نیروهای امنیتی کشور، اصلاحات اساسی و لازم را به وجود آورد. سنگینی حضور نیروهای بین‌المللی به هیچ‌وجه نمی‌تواند به صلح بیانجامد؛ اگر چنین می‌بود، باید در سال‌های گذشته که تا مرز 140 هزار نیروی بین‌المللی در کشور سرگرم پیکار با تروریستان بود، افغانستان امن می‌شد.

بنابراین، راه‌حل اساسی، بیرون انداختن افراد فاسد، ناکارا و غیرمتعهد از بدنه نیروهای دفاعی و امنیتی کشور است؛ اصلاحات باید به گونه‌ای باشد که بتواند مشارکت ملی و شایسته‌سالاری را بهتر به نمایش بگذارد و سبب بالارفتن قدرت نیروهای امنیتی کشور شود. همچنین انتظار از جامعه جهانی و متحدان افغانستان این است که از نیروهای امنیتی کشور هم در زمینه آموزش و هم در بخش تخنیک و اسلحه حمایت جدی‌تر داشته باشند.

در این میان، مسأله‌ای که نباید دست‌کم گرفته شود، فعال ساختن دستگاه دیپلماسی برای جلب حمایت‌های منطقه‌ای از حکومت مرکزی و منزوی کردن گروه‌های مسلح مخالف دولت است. تا کنون متأسفانه به دلیل سیاست‌های نادرست حکومت مرکزی و ناکارآمدی و ضعف شدید دستگاه دیپلماسی کشور، گروه‌های مسلح مخالف دولت به خصوص طالبان توانسته‌اند حامیان بیشتر منطقه‌ای پیدا کنند و این امر به تشدید جنگ و ناامنی در کشور انجامیده است.

به هرحال، تجربه نشان داده که ضعف حکومت مرکزی را نمی‌توان با قدرت بیرونی جبران کرد. راه‌حل همان است که بارها روی تاکید صورت گرفته و حکومت باید به آن توجه نماید. حکومت باید از ملت کمک بخواهد و برنامه‌های خود را براساس تقویت وحدت ملی، همدیگرپذیری و مشارکت همه جهت‌ها و جریان‌های سیاسی تنظیم کند.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.