حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

ناامیدی از کجا نشأت می‌گیرد؟

دوشنبه, ٠٧ حمل ١٣٩٦

در گزارش تازه‌ای که بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان یا «سیگار» به کنگره این کشور ارایه کرده، گفته‌ است که تنها 29 درصد مردم افغانستان به آینده کشور خوش‌بین هستند؛ در حالی که این میزان در سال پیش‌تر، ۳۶.۷ درصد بوده است. به این ترتیب، میزان امید و خوش‌بینی به پایین‌تر حد خود از سال ۲۰۰۴ تاکنون رسیده است.

البته، این ناامیدی تنها در سطح مردم خلاصه نمی‌شود، متأسفانه حتی در سیمای رهبران حکومتی و در بیانات‌ آنان نیز پیدا است که تا چه پیمانه نسبت به انجام وظایف شان ناامید و سرخورده هستند. مسئولان نهادهای امنیتی کشور بارها نسبت به افزایش ناامنی‌ها و ناتوانی در پیش‌برد جنگ اظهار عجز کرده‌اند. به همین‌گونه سرگشتگی‌ عجیب و غریب در سطوح پایین مأموران حکومتی به دلیل عدم مصونیت کاری احساس می‌شود. اختلاف‌های شدید درون‌حکومتی و کرکتر ضعیف رهبران حکومت وحدت ملی هم روی روحیه مردم تأثیر منفی گذاشته است. این ناامیدی برای مردم افغانستان خطرناک و فلاک‌بار است.

وقتی حکومت دچار اختلاف درونی باشد و تهدیدهای امنیتی فزونی گیرد، بیکاری، فساد،‌ تبعیض و بی‌عدالتی بی‌داد کند، مردم حق دارند ناامید و سرگشته باشند. رهبران حکومتی، هرگاه فرصت حضور در رسانه‌ها را پیدا می‌کنند، به جای امید بخشیدن و ایجاد انگیزه علیه همدیگر باب شکایت می‌گشایند. لذا مردم متأثر می‌شوند.

خوب است که حکومت وحدت ملی، به جای مصروف شدن بر تبلیغات میان‌تهی عملاً به مردم ثابت سازند که کشور در حال بهبود است و امید به آینده را با تطبیق درست برنامه‌های توسعه‌ای، تأمین امنیت، اجرای روندهای ملی، زدودن تبعیض از بدنه نظام، از بین بردن بی‌اعتمادی و... تقویت کند. به گونه نمونه، سال پار، برای اجرایی شدن پروژه تاپی، تبلیغات جشن و پایکوبی زیادی در ارگ راه افتاد؛ اما ظاهراً این پروژه در همان جشن خلاصه شد و هیچ اثری از پیشرفت کار آن دیده نمی‌شود؛ لذا مردم به این باور می‌رسند که حکومت به چشم شان خاک می‌زند.

روی‌هم‌رفته، مسئولان باید به این نتیجه رسیده باشند که کشور با تبلیغات و هیاهو اداره نمی‌شود. دست‌رسی به اطلاع‌رسانی و سرعت به پیمانه‌ای است که هیچ مسأله از چشم مردم دور نمی‌ماند، بنابراین، حکومت باید مردم برخورد صادقانه داشته باشد و در باور مردم تغییر و بهبود ایجاد کند.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.