حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

کوچک‌سازی حوزه‌های انتخاباتی؛ طرحی با اهداف سیاسی؟

دوشنبه, ٠٢ حوت ١٣٩٥

به تازگی کمیسیون انتخابات طرحی را آماده کرده که براساس آن حوزه‌های انتخاباتی حداقل در دوازده ولایت کشور، کوچک‌تر می‌شوند. مسئولان این کمیسون گفته‌اند این طرح، قرار است برای نهایی شدن به ریاست‌جمهوری فرستاده شود. پیش‌تر تلاش‌هایی جریان داشت که حوزه‌های انتخاباتی «تک‌کرسی» شود که با مخالفت‌های گسترده مواجه شد.

از دید کارشناسانِ مسایل انتخابات، در حال حاضر، شرایط کشور نه برای «تک‌کرسی» و نه برای «کوچک‌تر شدن حوزه‌های انتخاباتی» مساعد نیست و بهتر است که براساس قانون جاری، در انتخابات پارلمانی هر ولایت یک حوزه انتخاباتی باشد. با این حال، این پرسش‌ها مطرح‌اند که در صورت کوچک‌تر شدن حوزه‌های انتخاباتی، مسئولان کمیسیون انتخابات، چگونه می‌توانند مرزهای جغرافیایی را تعیین کنند؟ و میزان جمعیت را چطور مشخص خواهند کرد؟ در حالی که نه اداره جیودوزی و نه هم اداره احصائیه تا هنوز به این کار موفق نشده‌اند؟ پیامدهای اجتماعی و مرزبندی بین ساکنان مناطق یک ولایت و اقوام ساکن یک منطقه را چه کسی به‌عهده می‌گیرد؟ در شرایطی که کشور به همبستگی اقوام و مردم مناطق مختلف نیاز دارند.

از سویی‌هم، اگر مسئولان کمیسیون انتخابات خود شان را قادر به تطبیق این طرح می‌دانند؛ آیا می‌توانند شمار دقیق نفوس و مرزهای جغرافیایی را قبل از انتخابات سال آینده به گونه درست مشخص و نهایی سازند؟ به یقین پاسخ منفی است.

همچنین به نظر می‌رسد این طرح دارای پیچیدگی‌های زیادی است و برخی حلقات تلاش دارند تا با اجرایی کردن این طرح، حتی به طور ناقص به اهداف سیاسی خود دست یابند. مسئولان کمیسیون انتخابات به یاد داشته باشند که اجرایی کردن این طرح حق انتخاب آزاد در محدوده یک ولایت را از مردم می‌گیرد و مشکلات را جدی‌تر می‌کند.

با تمام این‌ها، برای برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه، هیچ‌ ضرورتی به کوچک‌تر کردن حوزه‌های انتخاباتی نیست. اولویت کمیسیون انتخابات مسایل دیگری است که کم‌تر به آن پرداخته می‌شود. تأمین امنیت، جلوگیری از استفاده کارت‌های تقلبی، کوتاه‌سازی دست زورمندان، نظارت جدی بر کار مدیران انتخابات و ... می‌تواند به برگزاری انتخابات شفاف و سراسری کمک کنند؛ اما کمیسیون انتخابات آن را نادیده می‌گیرد.

روی‌هم‌رفته، کمیسیون انتخابات با ارایه این گونه طرح‌های جنجالی و دست‌وپاگیر، در پی بهانه‌سازی برای تأخیر بیش‌تر انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی است و حتی اگر انتخابات برگزار هم شود، با استفاده از این طرح، کسانی را باید اهداف سیاسی شان برسانند.

اگر کمیسیون انتخابات راه درست اصلاحات را در پیش نگیرد، اعتبار ساقط شده‌ی این نهاد نزد مردم افغانستان احیا نخواهد شد و داستان انتخابات 93 ریاست‌جمهوری دوباره تکرار می‌گردد.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.