حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

اصلاحات انتخاباتی چرا به بی‌راهه رفت؟!

چهارشنبه, ٠٨ جدي ١٣٩٥

اصلاحات انتخاباتی که از مفاد مهم توافق‌نامه سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی محسوب می‌شود، پس از دو سال، تأخیر سرانجام به بی‌راهه رفت و شک و تردیدهای جدی را به وجود آورده است. متأسفانه تعدیل قانون انتخابات و روند گزینش اعضای جدید کمیسون های انتخاباتی نه تنها سبب احیای اعتبار این نهادها نگردیده، بلکه امیدواری اندکی را که نسبت برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم وجود داشت، به یأس مبدل کرد.

هم اکنون، جدای از بحث تأمین امنیت انتخابات ـ که خود بحث جدی و قابل تأمل است ـ مشکلات زیادی در قانون انتخابات وجود دارد. در این قانون هیچ راه حلی برای جدا کردن کارت های رأی دهی تقلبی از کارت های اصلی ارایه نشده، در حالی وجود دست کم 18 میلیون کارت رأی دهی در نزد مردم، به تنهایی شفافیت و سلامت انتخابات را تهدید می کند. بحث توزیع تذکره برقی نیز مدت ها است که جریان دارد اما اراده ای برای توزیع آن نزد رهبران حکومت وحدت ملی دیده نمی‌شود. همچنین تلاش تک‌کرسی‌سازی انتخابات پارلمانی، خود، به معنای ایجاد مرزهای جدید بین مردم باهم برادر افغانستان است و کار خلاف مصالح بزرگ کشور می باشد. به علاوه، انتقادهایی بر نحوه گزینش کمیشنران انتخاباتی نیز وجود دارد.

با این حال، حکومت اگر واقعا در پی احیای اعتبار ساقط شده نهادهای انتخاباتی می‌بود و یا به حضور و مشارکت مردم در روندهای مهم ملی از جمله انتخابات باورمندی وجود می داشت، قطعاً روند اصلاحات انتخاباتی به گونه دیگر پیش می رفت. رهبران حکومت وحدت ملی از همان روزهای نخست، با تعلل و برخوردهای جانبدارانه نشان می دادند که به دنبال بازسازی نهادهای انتخاباتی به گونه ای که بتواند شفافیت و سلامت انتخاباتی را تضمین کند، نیستند.

به هرحال، انتظار این بود که اصلاحات واقعی در نهادهای انتخابات اعمال شود و خلأهایی که سبب نفوذ مقام های حکومت می گردد، برطرف شود. اما متأسفانه چنین نشد و قطعاً برگزاری انتخابات زیر چتر چنین نهادی نمی تواند شفاف و سالم باشد.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.