حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

آیا افزایش تلفات نیروهای امنیتی جدی گرفته خواهد شد؟

سه شنبه, ٠٤ عقرب ١٣٩٥

از زمان مراحل پایانی روند واگذاری مسئولیت‌های امنیتی و به خصوص تشدید ناامنی در ماه‌های اخیر، تلفات نیروهای امنیتی کشور به گونه نگران کننده افزایش یافته است. همه‌روزه، ده‌ها سرباز در گوشه و کنار کشور قربانی حمله‌های تروریستی می‌شوند. افزایش این تلفات، روی روحیه نیروهای نوپای امنیتی کشور به ویژه در شرایطی که نبردها ـ حداقل در پانزده سال اخیرـ افزایش بی‌پیشینه یافته‌اند، تأثیر منفی برجا خواهد گذاشت.

جدای از این‌که تروریستان تقویت شده‌اند و به امکانات بیش‌تر تخریبی دست‌یافته‌اند، نقش چندین مساله کلیدی دیگر نیز در این خصوص مهم به نظر می‌رسد:

نخستین مسأله، به عدم آموزش کافی نیروهای امنیتی برمی‏گردد. بیش‏ترین سربازان، پس از یک دور کوتاه آموزش نظامی، وارد خدمت سربازی می‏شوند و با توجه به ترفندهایی که از سوی دشمنان مردم افغانستان به کار می‏رود، مدت آموزش نیروهای امنیتی ناکافی و ناقص ارزیابی می‏گردد. بارها دیده شده که به دلیل ناپختگی نظامی فرماندهان، عملیات‏ها ناقص مانده و به سربازان نیز آسیب رسیده است.

دومین مسأله، عدم تجهیز نیروهای امنیتی با جنگ‌افزارهای پیشرفته و تغییر تاکتیک تروریستان است. متأسفانه بیش‏ترین تلفات نیروهای امنیتی و حتا غیرنظامیان ناشی از ماین‏گذاری‌ها است. نهادهای امنیتی کشور آن‏چنانی که باید، تا هنوز نه ابزارهای کشف و خنثی‏سازی ماین و نه هم انجنیران کشف و خنثی‏سازی ماین را در اختیار ندارند. هرچند مسوولان گفته‌اند که برای رفع این مشکل در تلاش هستند و گام‌هایی هم برداشته شده است.

سومین مسأله، مشکلات در برنامه‌‏ریزی عملیات‌ها و حفظ مناطق پاک‌سازی شده است. بارها دیده شده که مناطق و مسیرهایی که از وجود مخالفان مسلح پاک‌سازی شده، روی نگهداری آن هیچ تدبیری در نظر گرفته نشده است. قندوز و برخی ولسوالی فاریاب مثال‌های زنده این مساله است؛ اما پس از پایان عملیات، تروریستان دوباره به مناطق خود برگشته و بر نیروهای امنیتی از پشت خنجر زده‏اند.

چهارمین مسأله، رهبری ناسالم نبردها و استراتژی ناکام امنیتی است. حتی به تازگی فرمانده نیروهای بین‌المللی کشور نیز از «رهبری ضعیف» نیروهای امنیتی اظهار نگرانی کرده و یکی از علت‌های افزایش تلفات این نیروها، همین مساله را عنوان کرده است. گزینش افراد فاقد توانایی و دانش لازم نظامی، فسادپیشه، غیرمتعهد و وظیفه‌نشناس در پست‌های امنیتی از دیگر عوامل افزایش نیروهای امنیتی محسوب می‌شود.

پنجمین و مهم‌ترین مسأله، تداوم کشمکش‌ها میان رهبران حکومت وحدت ملی و از اولویت افتادن بحث تلفات نیروهای امنیتی است. به اذعان رهبران این حکومت، دفاتر حساس سیاسی ـ امنیتی سرگرم توطیه‌چینی علیه همدیگراند و یا بر سرمدیریت عملیات و رهبری نبردها دچار اختلاف نظر می‌باشند. با این وضع، طبیعی است که بخش بزرگی از توان و انرژی حکومت به خصوص در رده‌های بالایی و تصمیم‌گیرنده به جای مدیریت درست نیروهای امنیتی، صرف رقابت‌های منفی علیه همدیگر می‌شود.

با این حال، این پرسش مطرح می شود که آیا فرزندان مردم افغانستان در سنگرهای گرم نبرد که علیه تروریستان و دشمنان این سرزمین صادقانه مبارزه می‌کنند، مستحق چنین بی‌مهری و بی‌تفاوتی است؟ تا چه زمانی نیروهای امنیتی که متعلق به این سرزمین است و از وجب وجب این خاک دفاع می‌کنند، چنین بی‌رحمانه قربانی شوند؟

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.