حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

طرح تازه مجلس برای تأمین امنیت آیا اجرایی خواهد شد؟

دوشنبه, ٢٢ جوزا ١٣٩٦

مجلس نمایندگان طرح ۱۱ ماده‌ای را به منظور تامین امنیت کشور و رسیدگی به حوادث اخیر تروریستی در کابل، ترتیب و تصویب کرده است؛ اما با توجه به نادیده گرفتن شدن سایر فیصله‌های نمایندگان مجلس، پرسش اساسی این است که آیا این طرح اجرایی خواهد شد؟

این طرح که در نشست امروز دوشنبه با آرای اکثریت نمایندگان مجلس به تصویب رسیده، قرار است جهت اجرایی‌شدن به حکومت فرستاده شود. این طرحی برای تحکم وحدت ملی و ایجاد وفاق ملی به منظور مقابله با چالش‌های موجود امنیتی در کشور از سوی هیات ۳۴ نفری مجلس نمایندگان ترتیب شده است.

در ماده اول این طرح حکومت مکلف شده است که برای تامین امنیت کشور، اقدامات جدی علیه عوامل حوادث تروریستی سال روان خورشیدی انجام دهد و مقام‌های که متهم به غفلت هستند را نیز جهت محاکمه به مراجع عدلی و قضایی کشور بسپارد.

در ماده دوم این طرح حکومت موظف شده تا مسببین تیراندازی بر تظاهرات کنندگان به پنجه قانون بسپارد، مطالبان مظاهره کننده ها را برآورده سازد و نیز خانواده‌های شهدای این رویداد را مورد حمایت دایمی قراردهد.

از تحصن کننده‌ها نیز خواسته شده که خیمه های شان را جمع کرده و جاده‌های شهر کابل را بروی مردم بگشایند.

ترتیب پلان استراتیژیک امنیتی و پیشنهاد آن به مجلس، تصفیه نهادهای امنیتی از وجود افراد مشکوک، جلوگیری از سیاسی سازی نهادهای امنیتی،اصلاحات جدی در ادارات دولتی، لغو ادارات موازی دولت نیز از مواد این طرح است.

در بخشی از این طرح از حکومت خواسته شده است که اعضای باقی مانده دادگاه عالی و نامزدوزرای کابینه را جهت کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند و به مصوبات شورای ملی و صلاحیت های قوای سه گانه دولت احترام بگذارد.

تطبیق توافقنامه ایجاد حکومت وحدت ملی هم از موارد دیگر این طرح است که به آن تاکید شده است.

در ماده هفتم این طرح از حکومت خواسته شده که از مداخلات پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل، نشست کشورهای اسلامی، و... به شکل مستند شکایت نموده و در صورت که طالبان به گفتگوهای صلح حاضر نشود، برای ثبت این گروه در لیست سیاه سازمان ملل تلاش کند.

بر مبنای این طرح، باید از علمای جهان اسلام خواسته شود که در مورد صبغه شرعی حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان نظر خواسته شود و نیز شورای علمای افغانستان باید در راستای تقویت وحدت و اخوت اسلامی در افغانستان و مقابله با اعمال تروریستی با دولت همکاری جدی نمایند.

در این طرح از احزاب سیاسی و سایر نهادهای مدنی و اجتماعی نیز خواسته شده است که از استفاده از احساسات جوانان خودداری کرده و برای وفاق ملی در کشور کار کنند.

هرچند رییس‌ مجلس نمایندگان تأکید دارد که حکومت مکلف به اجرایی کردن این طرح است؛ اما بعید به نظر می‌رسد که مسئولان حکومت آن را اجرایی کنند. از سویی‌هم، به باور غالب این است که مشکل در نبود برنامه نیست؛ بلکه چالش اساسی در ناتوانی مدیران ارشد امنیتی در راستای اجرایی برنامه‌ها است. کارشناسان بدین باوراند که ضعف‌های شدیدی در رهبری نهادهای امنیتی کشور وجود دارد و آنان در تطبیق برنامه‌ها ناتوان هستند.

به این حساب، هرچند نمی‌توان طرح مجلس نمایندگان را خالی از صواب دانست؛ اما بهتر بود که مجلس برمدیران ارشد امنیتی فشار می‌آوردند که آنان به وظایف خود درست عمل می‌کردند. پیش‌تر نمایندگان مجلس متهم شده بودند که وزیران امنیتی را پس از استیضاح و درک کامل ناکامی آنان؛ اما دوباره آن‌ها را در پُست‌های شان ابقا کردند.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.