گزارش و خبر

حزب انسجام ملی افغانستان از بیست وچهارمین سالیاد شهادت استاد عبدالعلی مزاری تجلیل کرد

حزب انسجام ملی افغانستان در یک مراسم ویژه از بیست‌وچهارمین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری گرامی‌داشت به عمل آورد.

در این مراسم که امروز )چهارشنبه ـ ۲۲ حوت( در کابل برگزار شده بود، شخصیت‌های سیاسی، علما، مسئولان نهادهای فرهنگی و اجتماعی و اعضای حزب انسجام ملی افغانستان شرکت داشتند.

داکتر صادق مدبر رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، ضمن بیان خاطرات خویش به عنوان کسی که در کنار آن شهید بوده، تصریح کرد که استاد مزاری تلاش‌های زیادی را برای تفاهم با طالبان به منظور دفاع از مردم انجام داد؛ اما متأسفانه این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند.

داکتر مدبر افزود: «من به نمایندگی از شهید مزاری بیش از ۱۵ بار با مقام‌های ارشد طالبان مذاکره کردم و در آخرین مورد نمایندگان طالبان گفتند که نه مذاکره شما و نه آمادگی استاد مزاری را برای تفاهم می‌پذیریم.»

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به مذاکرات صلح بین طالبان و امریکا تصریح کرد که «ما در حال حاضر قانون اساسی، حکومت انتخابی و شورای ملی انتخابی داریم و در این مرحله حساس لازم است که اجماع ملی را برای قضیه صلح افغانستان به وجود آوریم؛ اما اگر این اجماع به وجود نیاید، فکر نکنم که بتوانیم از دستاوردهای ۱۸ سال به خصوص آزادی بیان، حقوق اقلیت‌ها و زنان دفاع کنیم».

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی بیان داشت که ما طرفدار صلح پایدار استیم و صلح مقطعی و زودگذر نمی‌تواند مشکل مردم افغانستان را حل کند. وی از دولت ایالات متحده خواست تا در خصوص مذاکرات شان با نمایندگان طالبان به مردم افغانستان وضاحت دهد.

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی در ادامه گفت که رییس جمهور غنی امروز در مراسم بیست و چهارمین سالیاد شهادت شهید مزاری در ارگ اعلام کرد که پروژه آبرسانی دشت برچی، سرک ۲۰ میتره عرفانی، بازسازی مصلی شهید مزاری و سایر پروژه‌های انکشافی به زودی اجرایی خواهند شد که از توجه ایشان تشکر می‌کنیم.

داکتر مدبر تاکید کرد که ۲۲ حوت؛ روز شهادت استاد عبدالعلی مزاری در تقویم رسمی افغانستان به عنوان روز «وحدت ملی» نامگذاری شود.

آقای مدبر در پایان سخنان خویش گفت : « به مناسبت سالیاد شهادت استاد عبدالعلی مزاری صد بورسیه تحصیلی در پوهنتون رابعه بلخی به خانواده‌های شهدا به خصوص به خانواده‌های کسانی که پنج‌شنبه گذشته به اثر اصابت هاوان در غرب کابل عزیزان شان را از دست داده‌اند، از طرف حزب انسجام ملی افغانستان اهدا می‌شود».

همچنین، در این مراسم، حجت الاسلام استاد هادی ترکمنی عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان و از یاران شهید مزاری پیرامون شخصیت استاد مزاری سخنرانی نموده گفت: «مزاری و یارانش برای آزادی و سربلندی مردم‌اش از جان خود مایه گذاشتند و در نهایت خود را قربانی کردند. مزاری هم رهبر سیاسی و هم رهبر اعتقادی و مذهبی بود. مزاری از گوشه مدارس برخاسته و به میدان آمده بود».

وی افزود که مزاری دارای یک نگرش بود و براساس یک دیدگاه به میدان آمد و مبارزه کرد. به تاکید آقای هادی ترکمنی، شهید مزاری مبارزه کرد تا عدالت اجتماعی تأمین شود و برای رسیدن به این آرمان، خود را فدا کرد.

در بخش دیگری از برنامه، نازنین دلجم مقاله ای را در مورد شخصیت استاد مزاری به خوانش گرفت که در بخشی از آن آمده است: «شهید مزاری عدالت را بنیاد همه چیز و همه چیز را بی‌عدالت هیچ چیز می‌دانست».

محمد حسین نظری عضو شورای هماهنگی اقوام بهسود نیز مقاله‌ای را قرائت کرد که در بخشی از آن آمده است: شهید مزاری شخصیت ملی بود که برمبنای نگرش انسانی خویش توانست، آزادی واقعی و عدالت اجتماعی را با خون خویش آبیاری کند.

همچنین در این مراسم بمان حسرت و مجتبی راسخ شعرهای زیبایی را در مورد زندگی، مبارزات و شهادت استاد مزاری دکلمه کردند.

این مراسم، با دعائیه حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ بهمن علی رضوانی به پایان رسید.