گزارش و خبر

کاهش کشت کوکنار برای اولین بار در سه سال گدشته

محمد کریم

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در هماهنگی و همکاری با حکومت افغانستان سروی مشترک را روی کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان انجام داده که بیانگر کاهش کشت کوکنار است.

نتایح این سروی در ۱۹ عقرب سال روان منتشر شد که برای بار نخست در سه سال گذشته کاهش را نشان می‌دهد.

بر بنیاد این سروی در سال روان خورشیدی ۲۶۳ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده که در مقایسه با سال قبل ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. از سوی دیگر امسال افغانستان با تولید شش هزار و چهار صد (۶۴۰۰) تن تریاک نسبت به سال قبل ۲۹ درصد کاهش یافته است. در سال قبل نُه تن تریاک از ۳۲۸ هزار هکتار زمین برداشت شده بود.

بر اساس این سروی نورستان، بامیان، خوست، لوگر، کندز، پنجشیر، پکتیکا، پروان، پکتیا و میدان وردک از ولایت های اند که کوکنار در ان کشت نشده بود اما ولایت تخار که قبلا کشت نمی‌شد امسال ۲۵۱ هکتار زمین کوکنار کشت شده بود.

یافته ها در این سروی نشان می‌دهد که هلمند یکبار دیگر در صدر جدول ولایاتی با بیشترین کشت کوکنار است.

عبدالله عبدالله رییس اجرایه کشور روز شنبه (۱۷ قوس) در نشست فرعی شورای وزیران و کمیته مواد مخدر کاهش کشت کوکنار را خبر خوب برای افغانها خواند و افزود اگر چه در بعضی ولایات  سه بار کوکنار در سال کشت می‌شود اما باز هم کاهش کشت این ماده خبر خوب برای مردم ما است.

آقای عبدالله از کاهش کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در کشور ابراز خرسندی کرده و گفته است که حکومت افغانستان، روی پلان تخریب کشت کوکنار در سال پیشرو کار می‌کند.

حکومت افغانستان همه ساله به کمک مالی و تخنیکی جامعۀ جهانی، کشت‌زار های کوکنار چند هفته قبل از تولی تریاک تخریب می‌کند.

کارشناسان بر این باور اند که محصول جایگزین برای کشت کوکنار دریافت شود . بعضی ها زعفران را بهترین جایگزین کوکنار خوانده اند.

زعفران گیاه ارزشمند است که کشت آن برای دهاقین خبر از سود سرشار آن می‌دهد. افغانستان امسال با برداشت ۱۳ تن زعفران نسبت به سال قبل افزایش را نشان می‎‌دهد. زمینه سازی حکومت و جامعه بین‌المللی برای افزایش کشت زعفران در کشور خود زمینه ساز کاهش کشت کوکنار است.