خبرها

مجلس سنا؛ خروج غیرمسئولانه از افغانستان عواقب خطرناک دارد

مجلس سنا در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه امریکا مبنی بر اینکه آقای ترامپ بخشی از نیروهای امریکایی را قبل از انتخابات امریکا از افغانستان خارج می‌کند، واکنش نشان داد.

به نوشته جمهور، مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا در پاسخ به این سوال که آیا انتظار شروع خروج نیروها از افغانستان پیش از انتخابات نوامبر آینده را دارد گفت: «این دستوری است که من از رییس جمهور ایالات متحده دارم.»

پمپیو، دستور دونالد ترامپ در این زمینه را بدون ابهام برای پایان دادن به جنگ افغانستان خوانده است.

با این وجود، مجلس سنای افغانستان ضمن ابراز نگرانی از این تصمیم آقای ترامپ، می‌گوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نباید غیر مسوولانه باشد.

فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا در نشست عمومی امروز (سه‌شنبه ـ ۸ اسد) این مجلس گفت که این تصمیم آقای ترامپ معمای انتخاباتی بوده و به منظور زیر فشار قرار دادن دولت افغانستان مبنی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، اعلام شده است.

آقای مسلم‌یار تاکید کرد، وگرنه امریکا و ناتو پیمان استراتیژیک با افغانستان امضا کرده‌اند و هرگونه خروج باید مبتنی بر توافق طرف‌های این دو پیمان باشد.

او تاکید کرد که امریکا و ناتو باید بر تعهدات خود در پیمان استراتیژیک با افغانستان احترام بگذارند و نباید بدون مشوره، تصمیمی را بگیرند که عواقب خطرناک در پی داشته باشد.

از سوی دیگر، انارکلی هنریا یک عضو دیگر مجلس سنا نیز گفت: «ما طرفدار خروج مسوولانه نیروهای خارجی از افغانستان استیم؛ نیروهای امریکایی بر بنیاد پیمان دو جانبه در افغانستان حضور دارند و نباید تا زمان تامین صلح دائمی و مبتنی بر عدالت، به شکل یکجانبه افغانستان را ترک کنند.»

عبدالله قرلق منشی مجلس سنا نیز گفت: «تصمیم خروج نیروهای امریکایی قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا، خلاف تعهدات امریکا در پیمان استراتیژک با افغانستان و خلاف تعهدات زلمی خلیلزاد در روند صلح افغانستان است.»

به گفته او، آقای خلیلزاد تعهد کرده است تا زمانیکه طالبان برای تامین صلح دایمی در افغانستان توافق نکنند، او نیز با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان توافق نخواهد کرد.

پیش از این آقای خلیلزاد قبل از شروع هفتمین دور مذاکراتش با طالبان اعلام کرده بود که هدف امریکا از روند صلح، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نیست.

خلیلزاد تاکید کرده بود، تازمانیکه طالبان روی چهار مورد مذاکره(خروج نیروهای امریکایی، عدم استفاده داعش و القاعده از خاک افغانستان، آغاز مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان و برقراری آتش‌بس) توافقی صورت نگیرد، توافق روی سایر موارد نیز در کار نخواهد بود.