خبرها

خبر امیدبخش؛ تلفات غیرنظامیان ۲۷ درصد کاهش یافته است

یوناما اعلام کرده که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۲۷ درصد نسبت به زمان مشابه سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش یافته و دلیل آن، کاهش تلفات غیرنظامیان در حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده توسط گروه داعش است.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، یک هزار و ۳۶۶ غیرنظامی در کشور کشته و دوهزار و ۴۴۶ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

یوناما در این گزارش که امروز (سه‌شنبه ـ ۸ اسد) نشر کرده و گفته که عامل ۵۲ درصد تلفات غیرنظامیان مخالفان مسلح دولت است که از این جمله مسئولیت ۳۸ درصد به دوش طالبان و مسئولیت ۱۱ درصد به دوش گروه داعش است.

بربنیاد گزارش، عامل ۳۷ درصد تلفات غیرنظامی نیروهای طرفدار دولت افغانستان اند که مسئولیت ۱۸ درصد به نیروهای افغان، مسوولیت ۱۲ درصد به نیروهای نظامی بین‌المللی، مسئولیت دو درصد به نیروهای مسلح طرفدار دولت و مسئولیت پنج درصد دیگر به نیروهای نامعلوم طرفدار دولت بر می‌گردد.

در همین حال، تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی افزایش یافته است.

در گزارش آمده است: «تعداد افراد غیرنظامی کشته شده (در حملات هوایی) در مقایسه با شش ماه نخست ۲۰۱۸، بیش از دو برابر افزایش یافته است. یوناما ۸۳ درصد تلفات برخاسته از عملیات‌هایی هوایی را به نیروهای نظامی بین‌المللی، نه درصد را به نیروهای هوایی افغانستان و هشت درصد باقی‌مانده را به نیروهای نامشخص طرفدار دولت نسبت داد.»

یوناما گفته که تلفات کودکان، یک سوم مجموع تلفات را تشکیل می‌دهد و در شش ماه گذشته، ۳۲۷ کودک کشته و ۸۸۰ کودک مجروح شده اند.

حکومت در واکنش به این گزارش، گفته که مسئولیت بیشتر تلفات به دوش نیروهای مخالف دولت است و این گروه‌ها از «غیرنظامیان و مکان‌ها عامه به حیث سپر استفاده می‌کنند.»

کبیر حقمل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به این گزارش گفته با وجود آنکه مخالفین مسلح از افراد ملکی منحیث سپر انسانی استفاده می‌کند، نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در جریان عملیات‌های نظامی از احتیاط کار می‌گیرند.

او گفت: «ما بر نیروهای دولتی و نیروهای حامی دولت قیودات زیادی وضع کرده‌ایم و همیش گفته‌ایم که باید قوانین و اصول جنگی را مراعات کنند.»

گروه طالبان نیز گزارش یوناما را رد کرده و گفته که این گروه، مسوول ۳۸ درصد تلفات غیرنظامیان نیست.