پیام ها و بیانیه ها

حزب انسجام ملی افغانستان: روند گفت‌وگوهای صلح مبهم و نگران کننده است

حزب انسجام ملی افغانستان، ضمن نگرانی از روند مبهم گفت‌وگوهای صلح بین امریکا و طالبان در قطر، تاکید کرد که نباید مردم، جریان‌های سیاسی و دولت افغانستان از این روند دور نگهداشته شوند.

امروز (جمعه ـ ۲۴ حوت) کمیته امور زنان حزب انسجام ملی افغانستان همایشی را تحت عنوان «زنان و روند صلح؛ نگرانی‌ها و امیدها» در کابل برگزار کرد. در این همایش، شخصیت‌های سیاسی، علما، نمایندگان اتحادیه‌های زنان و صدها تن از اقشار مختلف شرکت داشتند.

داکتر صادق مدبر رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان در این همایش اظهار داشت که پرسش‌های زیادی در مورد گفت‌وگوهای صلح که پشت درهای بسته بین امریکا و طالبان ادامه دارد، سبب نگرانی مردم، جریان‌های سیاسی و حکومت افغانستان شده است.

وی افزود: «طالبان در تهران با ایرانی‌ها، در مسکو با روس‌ها و در قطر با امریکایی‌ها مذاکره می‌کنند؛ اما با دولت افغانستان مذاکره نمی‌کنند. اگر طالبان با امریکا به توافق می‌رسند، مساله زندانیان طالبان که نزد دولت است چه می‌شود؟ ادغام مجدد آنان چگونه صورت می‌گیرد؟ سرنوشت انتخابات و حکومت آینده چه می‌شود؟ طالبان باید قبل از مذاکره با امریکا مشکل خود را با دولت افغانستان و احزاب سیاسی حل می‌کرد و بعد در یک همسویی با امریکا مذاکره می‌کرد.»

داکتر مدبر گفت: «از مذاکرات طالبان و امریکا به رسانه‌ها گفته شده که هردو با تروریزم به صورت مشترک مبارزه می‌کنند. سوال مطرح می‌شود که کدام تروریزم؟ و دیگر این که وقتی امریکا روی مبارزه با تروریزم با طالبان به توافق می‌رسد سرنوشت پیمان‌های استراتژیک و امنیتی را که با دولت افغانستان به امضا رسانده چه می‌شود؟»

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی در ادامه بیان داشت: «آقای خلیل‌زاد از روند گفت‌وگوهای صلح با حکومت یک روایت را مطرح می‌کند و با شخصیت‌های اپوزسیون، روایت متفاوتی را بیان می‌نماید. لذا از دید ما روند صلح مشکلات جدی خود را دارد. ما در حالی که از کمک‌های امریکا به افغانستان تشکر می‌کنیم، اما انتظار داریم که باید در روند گفت‌وگوهای خود با طالبان تجدید نظر کند. ادامه گفت‌وگوها با این شیوه، شک و تردیدها را بیشتر می‌کند.»

وی با اشاره به اظهارات اخیر ملابرادر که گفته در پی تاسیس نظام شرعی اسلامی در افغانستان است، بیان داشت که نظام افغانستان اسلامی است و چیزی که طالبان می‌خواهند روشن نیست و جای سوال است.

آقا مدبر تصریح کرد: «از روند صلح حمایت می‌کنیم و خواستار صلح در کشور پایدار استیم؛ اما برحفظ دستاوردها، حقوق زنان و اقلیت‌ها، نیروهای دفاعی و امنیتی تاکید می‌کنیم. از حکومت وحدت ملی هم می‌خواهیم تا در هیئت مذاکره کننده صلح تجدید نظر کند و این هیئت را جامع بسازد تا بتواند از همه اقشار و اقوام نمایندگی درست کند.»

وی افزود که از حامد کرزی رئیس جمهور پیشین که برای اجماع ملی بشمول حکومت افغانستان در مورد صلح تلاش می‌نماید، نیز تشکر می‌کنم.

داکتر مدبر در بخش دیگری از سخنان خویش از تعدیل قانون انتخابات و گزینش کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی استقبال کرد و گفت: «انتظار داریم که هرچه زودتر نتایج انتخابات ولسی جرگه اعلام شود و ادامه این وضعیت مشکلات را جدی تر خواهد کرد. همچنین باید انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی و ولسوالی‌ها به وقت آن برگزار شود و نباید این پروسه‌ها، به خاطر مذاکرات صلح معطل گذاشته شود.»

همچنین ظاهر زارع معاون دانشگاه رابعه بلخی با مطرح کردن اصل‌های علمی دهگانه صلح، گفت که صلح پایدار بدون عدالت و عدالت بدون صلح پایدار قابل تحقق نیست.

آقای زارع گفت که صلح پایدار تحقق پیدا نمی‌کند مگر اینکه زنان در همه ساحت‌های زندگی انسانی با حقوق مساوی حضور داشته‌ باشند.

وی افزود که همه با قاطعیت و جدیت مترصد اوضاع باشیم، از دست آوردهای مان جداً محافظت کنیم، و برای تامین یک صلح پایدار وعادلانه متحدانه گام برداریم.

نعمت الله نظری نیز به نمایندگی از جوانان طی سخنانی، نگرانی‌های جوانان را از روند جاری گفت‌وگوهای صلح ابراز داشت.

در این همایش، وکیل فاطمه نظری نماینده مردم کابل در ولسی جرگه قطع‌نامه کمیته امور زنان حزب انسجام ملی افغانستان را در پیوند به مذاکرات صلح با گروه طالبان قرائت کرد که در ذیل متن کامل آن آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

صلح، خواست اساسسی مردم ونیاز فوری کشور است. مردم افغانستان سالیان طولانی را برای رسیدن به صلح تلاش کردند و دراین راه قربانی های فراوان داده اند. از این رو، ما از هر روزنه ای که به منظور قطع جنگ و تامین صلح پایدار در کشور گشوده می شود، استقبال و حمایت میکنیم. همچنان در میان امید های ناشی از پیشرفت مذاکرات صلح، نگرانی های جدی نیز وجود دارد. این نگرانی ها، در حصه حقوق اقلیت ها،ازادی های مدنی و حقوق زنان بیشتر از سایر بخشها احساس میشود.

کمیته امور زنان حزب انسجام ملی افغانستان، نکات زیر را پیرامون گفت و گوهای جاری صلح بین ایالات متحده امریکا و نماینده گان طالبان در قطر مطرح می نماید:

  • زنان از قربانیان اصلی جنگ و خشونت در افغانستان استو بیشتر از هر گروه و اقشار اجتماعی از این پدیده شوم متضرر گردیده است. لذا ما بعنوان قربانیان اصلی جنگ، جدآطرفدار صلح هستیم و حمایت قاطع خویش را از برقراری صلح در کشور اعلان میداریم.
  • حاکمیت ملی، وحدت ملی، ارزشهای مندرج در قانون اساسی؛ آزادی بیان، حقوق زنان(حق تحصیل،حق کار،و حق حضور در مسایل اجتماعی، سیاسی اقتصادی) حق مسلم زنان است و هیچ گروهی نمی تواند زنان را از این حقوق محروم سازند.
  • ما از همه ی طرفهای درگیر جنگ و صلح می خواهیم که نقش و حضور زنان را در همه مراحل پروسه صلح(درجریان مذاکرات، درتدوین موافقت نامه و تطبیق مفادات آن)جدا در نظر داشته باشد.
  • ما به این باور هستیم که حضور سمبولیک یک یا دو نفر خانم نمیتواند بیانگر حضور موثر زنان در پروسه صلح باشد، لذا از همه جوانب ذیدخل در این روند، بخصوص جانب دولت جمهوری اسلامی افغانستان می خواهیم که در گزینش تیم مذاکره کننده، حضور زنان را جدا در نظر گرفته میکانیزم درستی را برای تعیین نماینده گان زنان برای مذاکره در نظر بگیرد.
  • از نظر ما هر گونه معامله ای که در مغایرت با نظام جمهوری اسلامی افغانستان و بدور از مالکیت افغان ها صورت گیرد منتج به صلح پایدار نمی شود. لذا ما بر رهبری پروسه صلح بر مالکیت دولت و مردم افغانستان تاکید می نماییم.
  • ما خواهان تامین صلح عادلانه و پایدار می باشیم که درآن دست آوردهای زنان در سالهای پسین، ارزش‌های ملی، دینی ومدنی مان حفظ گردیده و جایگاه شایسته زنان در آینده نیز تضمین گردد.

گروه سرود شبکه نوید فردا نیز به حمایت از صلح عادلانه و پایدار سرود زیبایی را اجرا کرد و در پایان همایش برای شماری از نیروهای امنیتی و فعالان اجتماعی از سوی کمیته امور زنان حزب انسجام ملی افغانستان تقدیرنامه اهدا شد.