آیا جنگ در افغانستان خصوصی می‌شود؟

محمد کریم
پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا نحوه مبارزه با هراس افکنی و راهبرد جنگی در افغانستان نیز دچار تحول شد به نحوه که در این اواخر زمزمه ها بر این است که جنگ افغانستان به شرکت های خصوصی واگذار خواهد شد.
هر چند تصمیم نهایی در این باره تا حال بطور رسمی از سوی امریکا اعلام نشده اما آگاهان خصوصی کردن جنگ را به نفع کشور نمی‌دانند.
جنگ افغانستان طولانی ترین جنگ امریکا و متحدانش است از سال 2001 میلادی زمانی که امریکا با متحدانش با شروع حملات بر طالبان و کنار زدن آنها از قدرت وارد کشور شدند 16 سال می‌گذرد؛ اما آن‌ها در این جنگ ناموفق عنوان می شوند؛ به علاوه این که میلیاردها دالر هزینه شد و منابع زیاد انسانی از بین رفت اما جنگ همچنان ادامه دارد.
در آغاز همه بر این باور بودند که افغانستان به صلح می‎رسد و جنگ و ناآرامی در این کشور خاتمه می‎‌یابد.
حالا امریکا با بازبینی استراتیژی جنگ افغانستان می‌خواهد جنگ را به شرکت های خصوصی واگذار کرده و با این کار خود می خواهد اشتباهات گذشته خویش را جبران کند. با توجه به تجارب گذشته، می تواند خصوصی جنگ در افغانستان می تواند پیامدهای احتمالی ذیل را به دنبال داشته باشد:
اول اینکه واگذاری به شرکت های خصوصی سبب طولانی تر شدن جنگ می‌گردد، این شرکت ها بخاطر منافع خود جنگ را طولانی می‌کنند و در این میان ضرر اصلی را مردم افغانستان متقبل می‌شوند.
دوماً این شرکت ها در افغانستان بنابر قوانین خود فعالیت خواهند کرد و به حکومت افغانستان پاسخگو نخواهند بود که این خود، سبب بی نظمی می گردد.
سوم این که این شرکت ها در افغانستان توان مدیریت جنگ را ندارد، جنگ افغانستان پیچیده‌تر از اینست که شرکت های نذیر بلک واتر و داین کورپ آن را مدیریت کند؛ این شرکت ها قبلا نیز در افغانستان و عراق وظیفه اجرا کرده اند که ادعای مطرح شده را تایید می کند.
چهارم اینکه مردم افغانستان از شرکت های امنیتی تجربه تلخ دارند و دوباره گماشتن این شرکت ها ممکن به نارضایتی بیشتر مردم بیانجامد.
روی هم رفته، اگر تصمیم به خصوص سازی جنگ در افغانستان با حضور شرکت های امنیتی گرفته شود، باید مکانیزم دقیق بر آن سنجیده شود تا مشکلات که در گذشته جریان داشته، تکرار نشود. مردم افغانستان انتظار دارند که جنگ جاری در کشور شان هرچه زودتر پایان یابد و تصمیمی گرفته شود که کمترین ضرر را به دنبال داشته باشد.