حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

فرهنگ نهال‌شانی و حفاظت از محیط زیست را تقویت کنیم

يكشنبه, ١٣ حمل ١٣٩٦

همه‌ساله با فرارسیدن بهار، میلیون ها‌ اصله نهال در سراسر کشور غرس می‌شوند؛ اما به دلیل بی‌مسئولیتی مردم و بی‌برنامگی حکومت اکثریت‌ آنان پیش از فرارسیدن تابستان خشک می‌شوند یا می‌شکنند و یا هم به تاراج برده می‌شوند.

به تازگی وزارت زراعت اعلام کرده که در همکاری با بخش خصوصی، قوریه‌داران و موسسات دست‌کم 26 میلیون اصله نهال مثمر و غیرمثمر را آماده توزیع کرده است. مسئولان این وزارت گفته‌اند «پروژه کمربند سبز کابل» را که 883 هکتار زمین را احتوا می‌کند برای سرسبزی شهر کابل و کوه‌های اطراف آن روی دست دارد. کار این پروژه عملا آغاز شده است.

در این شکی نیست که اجرای شدن درست این پروژه می‌تواند از نظر زیست محیطی و زیبایی کابل را متحول کند و سلامت و شادابی را به چهره‌ پایتخت‌نشینان بازگرداند؛ اما در کنار این که مسئولان وزارت زراعت و شهرداری کابل وظیفه دارند تا این پروژه را به گونه جدی اجرایی نمایند؛ مردم نیز باید در حفاظت و نگهداری آن باید کوشا باشند. در همین راستا، وکلای گذر، بزرگان مناطق، علما و خطیبان مساجد، رسانه‌ها و فعالان جامعه مدنی در این قسمت باید همکار جدی باشند.

در همین حال، کارشناسان محیط زیست نیز توسعه و نگهداری از پوشش سبز را یک مسوولیت اجتماعی می‌دانند و بر ضرورت فرهنگ‌سازی در میان شهروندان تاکید دارند.

جنگ‌های دهه‌های اخیر در کشور سبب شده تا بسیاری از جنگلات کشور به صورت غیرقانونی قطع شوند. کارشناسان ‌گویند که این امر به صورت جدی محیط زیست سالم را آسیب زده است.

با گذشت هر روز از پوشش فضای سبز در کشور کاسته می‌شود و روزانه صدها اصله درخت مثمر و غیرمثمر در مناطق مختلف به ویژه شرق کشور به طور غیرقانونی قطع گردیده و به منابع سوختی تبدیل شده یا به کشورهای همسایه قاچاق می گردد.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.