حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

طبیعت قربانی می‌گیرد و حکومت مراسم فاتحه‌خوانی برگزار می‌کند

سه شنبه, ١٩ دلو ١٣٩٥

یاسر فهیم

مسئولان حکومتی اعلام کرده‌اند که به اثر رویدادهای طبیعی در یک ماه اخیر، دست‌کم 160 تن جان باخته‌اند و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند. همچنین خسارت‌های زیاد مالی به مردم وارد شده که به صورت دقیق برآورد نگردیده است. شاهراه‌های کشور نیز برای مدتی مسدود ماندند. تنها 119 تن از جان‌باختگان نتیجه برف‌باری‌های اخیر در کشور هستند.

این در حالی است که رییس‌ اجرایی و سایر مسئولان حکومت وحدت ملی از آمادگی‌ها در برابر رویدادهای طبیعی اطمینان داده بودند. آنان با تأسف از وقوع رویدادهای پیشین گفته‌ بودند که برای مقابله با رویدادهای احتمالی در‌ آینده آمادگی گرفته شده است.

هرچند، احتمال دارد که در برخی مناطق کمبود امکانات و پیچیدگی جغرافیا و اراضی کشور مانعی برای نجات جان انسان‌ها و جلوگیری از وقوع رویدادهای طبیعی شده باشد؛ اما قطعاً برخی اداره‌ها در انجام وظایف شان کوتاهی کرده‌اند؛ اما متأُسفانه رهبران حکومت وحدت ملی به این مساله نپرداختند. باور مردم این است حکومتی که نتواند جان انسان‌ها را نجات دهد، برگزاری مراسم فاتحه‌خوانی به تنهایی چه دردی را می‌تواند درمان کند.

رییس اجرایی که در نشست هفته گذشته شورای وزیران گفته بود برای مقابله با رویدادهای طبیعی آمادگی وجود دارد، اکنون چه پاسخی برای مردم خواهد داشت؟ همچنین پاسخ نهادهای ویژه‌ای که در این خصوص فعالیت می‌کنند، چیست؟ وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی چه می‌گوید؟ اداره مبارزه با حوادث طبیعی در این یک سال چه کاری انجام داده است؟ سایر نهادهای ذی‌ربط آیا پاسخ قناعت‌بخش به مردم دارند؟

در حالی که اکنون اوج زمستان است و باران‌ها و سیلاب‌های بهاری در راه، چه انتظاری می‌توان از نهادهای حکومتی برای جلوگیری از فجایع طبیعی در آینده داشت؟ بدبختانه حکومت فاقد یک تدبیرسنجی درست است. حتی در اعلام تعطیلی نیز این حکومت نمی‌تواند یک برنامه‌ریزی درست داشته باشد. مثلا برف‌باری فقط در بخش‌هایی از کشور روند فعالیت‌های روزانه را مختل کرد؛ اما تعطیلی در سراسر کشور اعلام شد؛ آن‌هم در حالی که برخی از مأموران به ادارات خود رسیده بودند.

به هر حال، مشکلات هر روز جدی‌تر می‌شود و حکومت ناتوان‌تر و درمانده‌تر. تا زمانی که یک راهکار درست سنجیده نشود و مسئولیت‌پذیری وجود نداشته باشد، مشکلات، ندانم‌کاری و بدبختی ادامه خواهد یافت و مردم همچنان قربانی خواهند بود.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.