حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

موانع توسعه در کشورهای جهان سوم

يكشنبه, ١٨ ثور ١٣٩٠       سید روح الله هاشمی

توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی از مباحث جدی و پر مناقشه ای است که بعد از تحولات مربوط به مدرنیته در غرب روی داد. توسعه یافتن و یا توسعه نیافتن به شاخص بزرگی مبدل شده بود که مکاتب و ایدئولوژی های غالب در هر دوره بویژه قرن نزدهم و بیستم بحث پیرامون آن را یکی از لازمی ترین مباحث و از اولویت های فکری وتئوریکی خود می دانست. در همین راستا نظریات، دیدگاه ها و عواملی را نیز بر شمردند که حداقل در پاره ای از زمان افکار و اندیشه ها را به خود معطوف کرد. هر چند این موضوع دیگر برای جهان غرب از اهمیت سابق برخوردار نیست، اما کنکاش روی مفاهیم و مولفه های مربوط به آن برای کشورهای توسعه نیافته و در پاره ای از موارد برای کشور های در حال توسعه مهم و حیاتی می نماید. کشور ما نیز که در ردیف کشور های توسعه نیافته محسوب می شود؛  نیازمند بررسی جدی و دامنه دار از نظرگاه علمی بر محور توسعه و عوامل تاثیر گذار بدان می باشد. این امر وقتی صورت جدی تر بخود می گیرد که دیده می شود ظرفیت های لازم برای توسعه افغانستان در ابعاد مختلف وجود دارد.
افغانستان دارای یک استراتژی بلند مدت و دامنه داری به نام " استراتژی انکشاف ملی" است که هر چند تمرکز آن پوشش دادن به چنین یک نیازمندی در پرتو تحولات اخیر در کشور بود ولی به دلایل زیادی از جمله کپی برداری مستقیم از استراتژی های کشور های غربی که هیچ گونه همخوانی با شرایط و واقعیات کشور ما ندارد و همچنین عدم توجه کافی به  توسعه سیاسی و معنوی، نتوانست کارآیی چندانی از خود به نمایش بگذارد.
برای طرح یک استراتژی موفق با راهکرد های عملی تطبیقی در افغانستان  پیش از هر کاری نیازمند تفحص و تحقیق روی چگونگی عملکرد جوامع دیگر در این راستا هستیم. همه کشورهای توسعه یافته و يا در حال توسعه جهان روزی در شرایط مشابه از نظر توسعه نیافتگی با کشور ما قرار داشتند. نگرش روی این موضوع که چه عواملی و کدام راهبرد هایی زمینه ساز گذار این جوامع از سنتی به مدرن و از عقب افتادگی به پیشرفت گردیده است، برای ما نیز می تواند توشه بزرگی فراهم سازد،  البته آنچه قابل تذکر است، این است که در تمامی مراحل تحقیق و همچنین در شیوه های تطبیق طرح ها و ايده های غیر، شرایط و اوضاع منحصر به فرد کشور ها باید مورد لحاظ قرار گیرد البته که دیگران نیز از چنین نگرشی در خصوص تعمیم داشته ها و دست آوردهاي دیگران غافل نبوده اند.
همان طورکه ذکرش رفت، مکاتب فکری غرب در قرون 19 و بیستم پیرامون دلایل عدم توسعه یافتگی کشور های جهان سوم مباحثی را عنوان کردند. مکتب وابستگی در مفهوم توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی را کاملاُ به هم مرتبط و لازم و ملزوم هم می داند. به زعم آنان توسعه وعدم توسعه دو روی یک سکه اند. به یک بیان فراخ تر علت توسعه نیافتگی در کشورهای جهان سوم، توسعه یافتگی در جهان اول است. در نگرش مکتب وابستگی، هر دوی این وضعیت (توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی) متعلق به دوران مدرن است. توسعه یافتگی در اثر تحولات و تتبعات  مدرنیته در غرب پا به عرصه گذاشت و همزمان در روی دیگر این تحول و صرف به همین دلیل عده ای دیگری از کشورها توسعه نیافته باقی مانده. نحوه رابطه و بافت این حوادث نیز از دیدگاه وابستگی ها مربوط به رابطه ساختاری سلطه و وابستگی میان کشور ها باز می گردد. این فرضیات در حقیقت حاوی این نکته است که برخلاف عده دیگر که معتقد بودند، فاصله زمانی سبب عدم توسعه یافتگی بعضی از کشورها گردیده است؛ بر سلطه و استعمار کشور های که توسعه یافته اند بر کشور های که عقب مانده اند تاکید دارد.
اما مکتب پیرامونی یکی دیگر از  مکاتب است که روی توسعه و عدم توسعه تمرکز کرده است. این مکتب کشور های جهان را بر اساس شاخص توسعه به سه دسته؛ کشور های مرکز، کشورهای شبه مرکز و کشورهای پیرامونی (حاشیه ای) تقسیم کرده اند. بر اساس شاخص ارائه شده از سوی متفکرین این مکتب، کشور های مرکز شیوه تولید صنعتی- کشاورزی دارند، در حالی که کشورهای شبه مرکز، در پاره ای از بخش ها شیوه تولید صنعتی و در پاره دیگر شیوه تولید سنتی دارند.
اما کشورهای پیرامونی کشور های اند که تماماً با شیوه تولید سنتی فعالیت می نمایند. علت اصلی عقب ماندگی کشورهای توسعه نیافته در این دیدگاه نه به ساختار داخلی کشور های مربوط، بلکه به عوامل بیرونی مربتط می شوند که بیشتر جنبه اقتصادی و آنهم ازنوع استثماری می باشد.
مکتب مدرنیسم که نسبت به دو مکتب قبلی از هيمنه و قدرت هرمونیک بیشتر برخوردار است، با تحلیل تاریخ می خواهد به تحلیل وتبیین واقعیات مربوط به توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی بپردازد. این دسته از متفکرین مدرنیسم به مرحله ای بودن و گذرا بودن تاریخ تاکید دارند، هر چند که ممکن است در مراحل گذرا اختلاف نظر هایی داشته باشند. مثلاً مارکس و مارکسیست ها به مراحل پنج گانه سیر تاریخی معتقد هستند،  درحالی که اندیشمندان نوسازی، جامعه سنتی  و مدرن را طرح می نمایند. مدرنیست ها اعتقاد دارند، توسعه مسیر تک خطی است. برای پیشرفت لزوماً باید از جاده ای گذر کرد که کشور های غربی گذشتند. به بیان دیگر توسعه یافتگی ایستگاه های دارد که لزوماً تمامي كشورها بايد ازآن براي دستيابي به مدرنيته عبور نمايند. علت اصلي تك خطي بودن توسعه از ديدگاه مدرنيسم يكسان بودن ساخت ذهنی انسان ها است. به این معنی که توانایی های عقلی انسان ها در همه فرهنگ ها وتمدن ها یکسان است و این خود مستلزم پیمایش راه یگانه ای می  باشد.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

سرانجام پس از هفت ماه، روند سرپرستي در وزارتخانه ها به استثناي وزارت دفاع ملي پايان يافت. با رأي اعتماد مجلس نمايندگان به همه نامزد وزيران پيشنهادي، خاطر حکومت از اين منظر راحت شد. اين وزيران هفته گذشته به کار آغاز کردند و رييس جمهور به آنان دستور داده تا در مدت سه هفته برنامه صد روزه خود را آماده نمايند. بي ترديد، تا زماني که هسته رهبري کننده در حکومت وجود نداشته باشد، همه چيز با مشکل ...

ادامه مطلب

Editorial

Last week was the week of bloodshed for Afghan people; in which the most bitter and disgusting one was the inhuman killing of army officers in Badakhshan province. In a terrorist attack on national army base in Germ district of Badakhshan province tens of army soldier were killed in inhuman manner and tens of others were injured. Nonetheless, the careless commanders have been the main cause for this tragedy. Now, they should be interrogated ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2015 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست