حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

این هشدار را باید جدی گرفت: سال 2018 اوضاع افغانستان بدتر می‌شود

شنبه, ٢٣ ثور ١٣٩٦

یاسر فهیم

رییس تشکیلات اطلاعاتی امریکا از بدتر شدن اوضاع امنیتی کشور در سال 2018 میلادی خبر داده و در مورد احتمال گسترش نفوذ طالبان در مناطق روستایی یادآوری کرده است. دن کوتس افزوده است: «عملکرد نیروهای امنیتی افغانستان احتمالا به دلیل ترکیبی از عملیات‌های طالبان، تلفات، ترک ارتش از سوی افسران، ضعف در کمک لجستیک و رهبری ضعیف، بدتر خواهد شد.»

جنگ افغانستان به درازترین جنگ تاریخ امریکا شهرت دارد، به میزان قبال توجهی از هزینه انسانی و اقتصادی این کشور را بلعیده؛ اما خلاف انتظار، نتیجه آنچنانی به دست نیامده است. این در حالی است که منابع می‌گویند؛ پالیسی اداره جدید امریکا در قبال افغانستان نهایی شده و در‌آن بر حمایت درازمدت واشنگتن از کابل تاکید گردیده است. با توجه به هشدار این مقام اطلاعاتی امریکا، سه گزینه برای جلوگیری از آنچه در سال 2018 پیش‌بینی شده به ذهن می‌رسد:

نخست؛ انتظار می‌رود که در پالیسی جدید امریکا، روی حامیان گروه‌های تروریستی، پناه‌گاه‌ها و منابع تمویل و تجهیز آنان بیش‌تر توجه صورت گیرد. در غیر آن، نه افزایش حضور نیروهای بین‌المللی می‌تواند به ثبات بیانجامد و نه تلاش‌های صلح‌خواهانه حکومت موثر واقع خواهد شد. آنچنانی که مقام‌های سیاسی و امنیتی امریکا واقف و معترف هستند، عقبه‌های امن تروریستان و پناه‌گاه‌های استراتژیک آنان در خاک پاکستان قرار دارد و بهتر است که روی اسلام‌آباد فشار آورده شود تا از سیاست حمایت از تروریزم دست بردارد.

دوم؛ باید اجماع منطقه‌ای در مبارزه با تروریزم به وجود آید و این امر، مستلزم اعتمادسازی منطقه‌ای است. دولت افغانستان و حامیان بین‌المللی‌اش باید اعتمادسازی کنند. دولت افغانستان باید توجه کشورهای همسایه و منطقه را به حمایت از دولت مرکزی معطوف نماید و زمینه‌های ارتباط گروه‌های مسلح مخالف دولت با همسایه‌ها و منطقه را از بین ببرد.

سوم؛ مساله بسیار مهم، اصلاحات در نهادهای امنیتی است. باید از بدنه این نهادها فساد زدوده شود. در سیستم تدارکاتی نهادهای امنیتی باید شفافیت به وجود آید. فرماندهان ضعیف‌النفس، راحت‌طلب و بی‌کفایت باید کنار گذاشته شوند. لایه‌های نظام امنیتی کشور باید به دقت بررسی شود تا نفوذی‌های احتمالی دشمن تخلیه گردد.

به هرحال، لحن رییس تشکیلات اطلاعاتی امریکا که در قبال وضعیت حاکم در کشور و شرایط امنیتی سال آینده میلادی نگران کننده است. انتظار می رود که با تدبیر درست از اتفاق آنچه این مقام اطلاعاتی امریکا هشدار می‌دهد، جلوگیری شود.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.