حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

سرکوب آشکار آزادی بیان/ امیدها کم‌رنگ‌تر می‌شود

سه شنبه, ٢٢ حمل ١٣٩٦

عبدالستار سروش

آنچه در کنفرانس اخیر رییس جمهور اتفاق افتاد، برای اصحاب رسانه و چشم‌انداز آینده آزادی بیان در افغانستان ناامید کننده بود. رد و نشان پای سانسور و سرکوب آزادی بیان را به وضوح می‌توان در رفتارهای دیروز ارگ‌نشینان دریافت. آن ماه عسلی را که اصحاب رسانه به لحاظ مطرح کردن پرسش‌ها بدون هیچ‌گونه ترس و مانعی پیش از شکل‌گیری حکومت وحدت ملی داشتند، با تشکیل این حکومت به پایان رسیده است. ترس از پرسش‌های خبرنگاران و خفه‌کردن صدای اهل رسانه در دوران رئیس جمهوری فعلی واقعیت عریانی است که نمی‌شود از آن چشم پوشید و نادیده گرفت. فرار رییس‌جمهوری از پرسش‌های خبرنگاران و برخورد زشت و خلاف قوانین نافذه کشور با آنان، کارنامه سیاهی است که آقای غنی به نام خود ثبت کرده و نشان از یک عقب‌گرد آشکار در عرصه آزادی بیان دارد.

به لحاظ قانونی، هیچ فرد و یا نهاد دولتی حق ندارد صدای خبرنگاران را خاموش کرده و آنان را مجبور به سانسور کند. دسترسی به اطلاعات حق شهروندان افغانستان است و قوانین نافذه کشور، به ویژه قانون دسترسی به اطلاعات، از این حق حمایت می‌کنند؛ اما گویا رییس‌جمهوری و دیگر ساکنان خانه قدرت، خود را فراتر از قانون تصور می‌کنند و به الزامات آن تن نمی‌دهند. ایجاد موانع و محدودیت بر کار خبرنگاران، نشان از نادیده گرفتن قوانین نافذه کشور و حکایت از رفتارهای فراقانونی دارد. رفتارهای فراقانونی از جانب هر فرد و یا نهادی که باشند مذموم‌اند و مردود است.

در یک و نیم دهه گذشته، آزادی بیان یکی از بزرگ‌ترین و درخشان‌ترین دستاوردهای افغانستان بوده است. هرگاه سخن از دستاوردهای پانزده سال گذشته به میان آید، بدون هیچ گونه درنگ و تردیدی، اولین دستاوردی که در ذهن شهروندان افغانستان نقش می‌بندد آزادی بیان و پیشرفت‌های چشم‌گیر در عرصه رسانه‌های همگانی است. اما برخورد دیروز رییس جمهوری، با اصحاب رسانه و نادیده گرفتن قوانین نافذه در این حوزه، زنگ خطری را برای خبرنگاران و کار خبرنگاری در افغانستان به صدا در آورده است. شهروندان افغانستان از ارگ و همه نهادهای دولتی این کشور انتظار دارند که از رفتارهای فراقانونی دست کشیده و رفتارهای شان را با قوانین نافذه افغانستان منطبق کنند. رفتارهای فراقانونی کارگزاران نظام سیاسی افغانستان پیشانی امیدِ شهروندان این کشور را به سنگ زده و بیش از پیش آنها را نسبت به آینده ی این مملکت ناامید می کنند.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.