حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

آشفتگی درون‌حکومتی

دوشنبه, ١٤ حمل ١٣٩٦

یاسر فهیم

وضعیت آشفته‌ای در کشور جاری است. فساد، اختلاف‌ و کشاکش و رقابت‌ بر سر کسب بیش‌تر قدرت در داخل حکومت، روی زندگی مردم، ثبات و امنیت کشور، به شدت تأثیر منفی برجا گذاشته است. امیدواری‌ها نسبت به آینده کشور همچنان در حال کمرنگ شدن است. فقر و بیکاری بیداد می‌کند و اراده‌ای که مردم قبلا برای حمایت از نظام و دستاوردها داشتند، متأسفانه اکنون متزلزل شده است.

در این میان، مشکل اساسی این است که رهبران حکومت نمی‌خواهند واقعیت‌های جامعه را آنچنانی که هست، بپذیرند. آنان در آوردن اصلاحات گزینشی و سلیقه‌ای برخورد می‌کنند و عوام‌فریبی را پیشه کرده‌اند. به همین دلیل وضعیت بهبود نمی‌یابد. به گونه‌ای نمونه بیش از دو سال است که حکومت اعلام می‌کند که برنامه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی را روی دست دارد و پروژه‌های مختلف در حال اجرایی شدن هستند؛ اما در عمل نه تنها اقتصاد مردم بهتر نشده، بلکه نگران‌کننده‌تر و خراب‌تر گردیده است. هیچ روزنه‌ای برای اشتغال‌زایی باز نشد و هیچ یک از امیدهای مردم برآورده نگردید.

مشکل دیگر این است که به دلیل عدم برگزاری انتخابات‌های پارلمانی و شوراهای ولسوالی و همچنین عدم برگزاری لویه جرگه قانون اساسی، اعتبار و حیثیت نظام روز به روز لکه‌دارتر می‌شود. باور غالب این است که حکومت به‌جای زمینه‌سازی برای برگزاری یک انتخابات عادلانه و سراسری، با طرح برنامه‌های گوناگون و دست‌انداز‌ها در کار اصلاحات انتخاباتی در پی فرصت‌سوزی است تا از آن طریق برحفظ قدرت موجود بکوشد. برخورد سیاسی با یک روند ملی به هیچ وجه به سود کشور نیست و نباید چنین شود.

همچنین کابینه حکومت وحدت ملی از اختلاف‌های دامنه‌دار رنج می‌برد. رییس‌جمهور در اکثر سفرهای مهم خویش وزیر امور خارجه را با خود ندارد و تنها تیمی که در داخل ارگ کار می‌کنند او را در این سفرها همرایی می‌کنند. مثلا در ترکیب سفر رییس جمهور به سه کشور سنگاپور، اندونیزیا و آسترالیا نه وزیر وزیر خارجه و نه حتی معین این وزارت حضور ندارند. این امر به معنای نادیده گرفتن دستگاه دیپلماسی رسمی کشور (وزارت امور خارجه) دانسته می‌شود و به جای آن رییس‌جمهور کانال غیررسمی را باز کرده و از آن طریق با دولت و سازمان‌ها تأمین روابط می‌کند.

به هر حال، حدود دو و نیم سال از عمر حکومت وحدت ملی‌ می‌گذرد، متأسفانه در این مدت، هیچ کار اساسی صورت نگرفته که روی زندگی مردم تأثیر مثبت گذاشته باشد؛ بلکه در اکثر زمینه‌های شاهد عقب‌گردهای کلانی وجود داشته است.

راه‌حل این است که رهبران حکومت دست از تبلیغات میان‌تهی بردارند و برنامه‌هایی را روی دست گیرند که در آن منافع ملی تأمین شود؛‌ اما تداوم وضعیت جاری شرایط سخت‌تر خواهد کرد و متأسفانه متضرر اصلی این چنین شرایط مردم خواهند بود.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.