حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

کل اگر طبیب بودی؛ سر خود ...

سه شنبه, ١٠ حوت ١٣٨٩       اکبر حجازی

یاد آوری: خوانندگان ارجمند، مطلب ذیل از سوی کاربران صفحه‏ی ما فرستاده شده و مفاد آن، بر می‏گردد به نویسنده‏ی مطلب. این مطلب یا نظرهای درج شده در صفحه‏ی انسجام‏ملی، دیدگاه "انسجام" را بازتاب نمی‏دهد.   
با تشكر از ويب‏سایت انسجام‏ملي كه زمينه‏ي اظهار نظر شهروندان را در باره‏ي تلاش‏هاي شوراي عالی صلح و اظهار آمادگي تركيه در اين بخش، مساعد ساخته است.
تلاش‏هاي شوراي عالی صلح - نهادي كه كارايي‏اش از زمان تاسيس با پرسش‏هاي بينادين همراه بود - با این که حمایت بی‏دریغ حکومت، شماری از کشورها و نهادهای داخلی و خارجی را به همراه دارد، حداقل دست‏آورد را هم نداشته است. این شورا، صلاحیت صلح با کسانی را ندارد که سایه نامبارک شان بر سرمردم افغانستان احساس گردیده و می‏گردد.
از سويي هم، همكاري پاكستان به عنوان كشور تمويل كننده‏ي طالبان، تا كنون منفي بوده است. با آن‏كه شوراي صلح در نخستين سفر خارجي خود به اين كشور رفت؛ اما با دست خالي برگشت.
اگر پاكستان هم در زمينه‏ي صلح با شوراي عالی صلح همكاري نمايد كه بعيد است چنين كاري را انجام دهد؛ بايد پذيرفت كه طالبان نه تنها يك گروه شریک در جنگ و حمله‏های تروریستی؛ بل‏كه يك پروژه‏ي بلند مدتی است که حضور خود را در روستاهای افغانستان، حفظ خواهد کرد.
بنابراین، تلاش‏هاي شوراي صلح، همكاري‏هاي پاكستان (؟؟؟) و ياهرنهاد ديگر، نخواهند توانست اين گروه را به صلح وادار نمايد؛ جز اين‏كه فرمان صلح و ختم جنگ از "آن سوها" صادر گردد.
اعلام آمادگی رهبران سیاسی ترکیه در زمينه‏ي مساعد ساختن گفت‏وگوهاي صلح میان شورای صلح و طالبان، می‏تواند يكي از زمینه‏های شكست اين كشور به عضويت در "اتحاديه اروپا" محسوب گردد. تلاش‏هاي رهبران اسلام‏گرای ترك براي منسجم ساختن كشورهاي اسلامي، می‏بایست تلاشی در همین راستا باشد.
تركيه اكنون سعي دارد تا در سطح منطقه و در میان كشورهاي اسلامي به عنوان يك قدرت برتر ظاهر شود، به اين خاطر اين كشور در برابر اسراييل موضع تند اتخاذ كرد و دفاع از ملت فلسطين را در برنامه‏هاي سياست خارجي خويش گنجاند.
اکنون هم رهبران اين كشور، با پا در مياني، سعي دارند تا زمينه‏ي گفت‏وگوهاي صلح دولت افغانستان و طالبان را در خاك خويش مساعد سازند؛ كاري كه ممکن است از نظر ترك‏ها پسنديده و توجيه پذير ‏باشد؛ اما فراموش كرده‏اند كه طالبان نه به عنوان يك گروه ناراضي در برابر دولت و مردم افغانستان خنجر كشيده اند؛ بل‏كه به مثابه‏ي جرياني است که سرنگونی دولت قانونی افغانستان را در سر دارند.
تركيه بايد بداند كه طالبان، گروه حماس نيست كه در برابر اسراييل مي‏جنگد، بلكه جرياني است كه در صدد براندازي نظام نوپا و منتخب مردم افغانستان مي‏باشد. لذا هر نوع تلاش در اين زمينه بي‏فايده و بي‏نتيجه خواهد بود؛ زيرا در منطق طالبان واژه‏هاي "مذاكره"، "تفاهم" و "رحم و رافت" جايي ندارند.
بهتر است ترکیه بجای پا در میانی میان شورای عالی صلح و گروه طالبان، زمینه گفت و گو با کردهای ناراضی را در کشور خود آماده سازد. به تعبیر عامیانه مردم ما، "کل اگر طبیب بودی؛ سر خود دوا نمودی." 

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (10)

 • سه شنبه, ١٠ حوت ١٣٨٩ | حفیظ صافی
  خدا گردن من نگیرد همین قسم تحلیل را در یک ترجمه از نشریه های ترکیه هم خواندم. ترکیه اگر بسیار صلح طلب است باید با کردها گفت و گو کند کردها در برابر کشتار طالبان هیچ کاری بر ضد ترکیه و مردم ترکیه انجام نمی دهند ولی این کشور کردها را تروریست نام مانده اگر کردها تروریست است آیا طالبان تروریست نیست که صدها ملکی را در دو هفته کشت
 • سه شنبه, ١٠ حوت ١٣٨٩ | سلطان
  با مصالحه نباید مخالفت کنیم نویسنده صاحب باید یک کمی خوشبین باشیم صلح کردن خوب است اگر نتیجه بته برای کل ما و شما فایده دارد تشکر از ترکیه برای همکاری هایش
 • سه شنبه, ١٠ حوت ١٣٨٩ | جمال احمد تیموری
  سایت قشنگی دارید. پیام را در فیس بوک خواندم و سر زدم به شما همین نوشته بسیار دقیق است ولی نویسنده خوب به دلایل مخالفت خود توجه نکرده. باز هم من طرفدار گپ های نویسنده هستم. شاید هیچ وقتی ترکیه نتواند حلال مشکلات ما باشد وطالب هم صلح نخواهد کرد باید با پاکستان صحبت شود
 • سه شنبه, ١٠ حوت ١٣٨٩ | سردار عزیزی
  بمانید که در این کشور صلح شود نکنید از برای خدا در هر جای و در هر مساله مخالفت و بدبینی خوب نیست اگر صلح باشد اولاد ما و شما و خودما به ارامی زندگی کنیم. از کلمه جنگ بدم میاید صلح خیر است انشاالله
 • سه شنبه, ١٠ حوت ١٣٨٩ | سکینه محمدی
  باور من بسیار کم است که طالب آشتی کند. دولت کار می کند که با طالب صلح برقرار کند خوب است ولی پاکستان اگر برداشت کند منافع خود را در افغانستان از دست خواهد داد هیچ وقتی حاضر به صلح نخواهد شد. طالب خو نمی تواند از فرمان آی اس آی سرپیچی کند
 • سه شنبه, ١٠ حوت ١٣٨٩ | و پاینده
  از دوستان می خواهم دقیق قضاوت کنند این یک مساله سرنوشت ساز برای مردم افغانستان است. صلح امر خیر است در این شک نیست ولی باید صلح ارزش ها و قانون را قربانی نکند. من خودم محصل هستم خوش دارم در وطن ارامی باشد خوش دارم با خانواده خود ارام زندگی کنم خوش دارم درس بخوانم و خواهرانم درس بخوانند و با صلح موافق هستم ولی اگر ارامی و حق مردم زیر پای شود از صلح کرده مردن خوب است
 • سه شنبه, ١٠ حوت ١٣٨٩ | علی احمدی
  قضاوتی که در باره ترکیه صورت گرفته غیر کارشناسانه است این کشور در افغانستان سرباز دارد و در جامعه جهانی اعتبار بسیار عالی و فوق العاده تاثیر گزار. من فکر می کنم که همکاری ترکیه در مورد گفت و گو با طالبان نتیجه خواهد داد. گذشت زمان قضاوت من و نویسنده را محک خواهد زد.

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

افغانستان، روزهای دشواری را سپری می‌کند. همه‌روزه پایتخت و سایر شهرها آماج حملات تروریستی بی‌رحمانه قرار می‌گیرند. موج انفجارهای نیرومند مردم را سخت نگران کرده است. بسیاری‌ها آن را نبرد استخباراتی بیگانگان در کشور عنوان می‌کنند و خواستار توقف بی‌درنگ این نبرد هستند. همچنان، خروج نیروهای بین‌المللی و آغاز فصل دفاع مستقلانه نیز دلیل دیگر تلاش استخبارات بیگانه به منظور ناکام ...

ادامه مطلب

Editorial

Last week, the international troop’s battle missions had been ended up after thirteen years. The missions burdened big human and finance expenses on NATO and ISAF which could help providing somewhat security and stability in Afghanistan within thirteen years presence in country.  It is clear that people of Afghanistan would appreciate the international community sacrifices as the results of fighting against terrorisms as well as their aids ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2014 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست