سیاست و امنیت

رئیس‌جمهور: بدون انتخابات، صلح تأمین شده نمی‌تواند

رئیس‌جمهور غنی در دیدار با فرمانده ارشد نیروهای متحد ناتو با بیان این که مردم افغانستان با اراده محکم زعیم آینده خود را انتخابات خواهند کرد، گفته است: «بدون انتخابات، صلح تامین شده نمی تواند و با تاسف طالبان دشمنی شان را با پروسه های ملی نشان داده اند.»

دفتر ریاست‌جمهوری با انتشار اعلامیه‌ای نگاشته است که امروز (چهارشنبه ـ ۳۰ اسد) محمداشرف غنی؛ رئیس‌جمهور کشور، با جنرال تود ولترز؛ فرمانده ارشد نیروهای متحد ناتو و فرماندهی عمومی امریکا در اروپا، در ارگ دیدار کرد و روی تهدیدات موجود تروریزم و راه مبارزه با آن، بحث و تبادل نظر کردند.

تعهد ناتو به حمایت دوام‌دار از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان

در این دیدار جنرال ولترز یکبار دیگر تعهد سازمان ناتو برای حمایت دوامدار از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را ابراز کرده و گفت که ناتو با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بخاطر اهداف مشترک مبارزه می کنند.

وی ضمن ستایش از شهامت و قربانی‌های نیروهای افغان در امر مبارزه با تروریزم، افزوده که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و ناتو نه تنها بخاطر امنیت افغانستان، بلکه بخاطر تامین امنیت منطقه و جهان مشترکاً به مبارزه ادامه می دهند.

جنرال تود ولترز گفته که ناتو به حیث همکار استراتژیک در کنار نیروهای افغان باقی خواهد ماند و تمامی تعهدات این سازمان برای حمایت دوامدار از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان پابرجاست.

انتخابات برگزار می‌شود

رئیس‌جمهور غنی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفته که انتخابات برگزار می‌گردد و مردم افغانستان با اراده محکم حکومت و زعیم آینده خویش را انتخاب خواهند کرد. وی افزوده که بدون انتخابات، صلح تامین شده نمی‌تواند و با تاسف طالبان دشمنی شان را با روندهای ملی نشان داده اند.

رئیس جمهور کشور گفته که انتخابات انعکاس‎‌دهنده خواست برحق مردم افغانستان می‌باشد و برگزاری آن باعث تامین نظم می‌گردد.

حکومت به صلحی که منتج به ختم جنگ گردد متعهد است

در همین حال، رئیس جمهور گفته که صلح برای افغانستان اولویت دارد و حکومت افغانستان نقشه راه صلح را ترتیب و آن را با دقت، تدبیر و با توجه از تحلیل که از تهدیدات و پیامدهای آن دارد، به پیش می برد.

آقای غنی با تاکید گفته است : «هر گونه راهکار نادرست بخاطر رسیدن به صلح، می‌تواند عواقب ناگوار در پی داشته باشد، زیرا صلح و امنیت ما با تهدیدات دشمن روبرو است و نیاز می باشد که این روند را با دقت و تدبیر لازم به پیش ببریم.»

وی تصریح کرده که حکومت افغانستان به روند صلح متعهد است، صلحی که منتج به ختم جنگ گردد و به هیچ گوشه‌ای از پیکر نظام جمهوری ما آسیب نرسد. وی افزوده که طالبان هنوز هم برای آتش‌بس و صلح اراده ندارند و با راه اندازی حملات تروریستی بالای مردم ملکی و تاسیسات عامه، مخالفت شان را ابراز کرده‌اند.

رئیس جمهور گفته که طالبان باید برای مردم افغانستان در مورد رابطه شان با پاکستان، مواد مخدر، القاعده، داعش و ده ها گروه هراس‌افکن دیگر، وضاحت بدهند. وی افزوده که گروه طالبان بدون پناهگاه در خاک پاکستان، به موجودیت شان ادامه داده نمی تواند و ادعای آنان مبنی بر اینکه اکثر خاک افغانستان را تحت کنترول دارند، کاملاً بی اساس است و بخش از تبلیغات این گروه را تشکیل می دهد و حضور شبکه‌ای این گروه در نقاط مختلف کشور، مردم را به تهدید مواجه ساخته است.