سیاست و امنیت

مردم صلح پایدار و عزت‌مندانه می‌خواهند

رسانه‌ها به نقل از دفتر ریاست‌جمهوری نگاشته‌اند که به زودی هیئت گفت‌وگوکننده حکومت با گروه طالبان در «ساختار متفاوت، فشرده و همه‌َشمول» نهایی خواهد شد. این در حالی است که در دو سال اخیر، دوبار فهرست هیئت مذاکره‌کننده با طالبان از سوی حکومت ترتیب شده؛‌ اما به نتیجه‌ای منتهی نگردیده است. به نظر می‌رسد که حکومت با تجربه گذشته، اقدام به تعیین هیئت خواهد کرد.

از سویی‌هم، در جریان شش ماه‌های اخیر، هفت‌ دور گفت‌وگو میان نمایندگان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان در قطر و امارات متحده عربی نگرانی‌هایی را برانگیخته است؛ به خصوص این که تا هنوز هیچ اطلاع دقیق از محتوای این گفت‌وگوها با مردم افغانستان در میان گذاشته نشده است. تنها گفته می‌شود که نمایندگان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان روی یک توافق نزدیک شده‌اند.

با این حال، تلاش‌های صلح به مرحله‌ای حساس رسیده است، انتظار می‌رود که هرچه زودتر، هیئت گفت‌وگو کننده با طالبان نهایی گردد. آنچنان که دفتر ریاست‌جمهوری خبرداده، هیئت مذاکره کننده باید فشرده و همه‌شمول باشد؛ اما باید میزان صلاحیت‌های این هیئت نیز مشخص شود؛ زیرا آوازه‌هایی وجود دارد که طالبان در برگشت «امارت اسلامی» اند؛ چیزی که مردم افغانستان هرگز به آن راضی نیستند. مردم تأکید دارند که هیئت دولتی نباید از «نظام جمهوری اسلامی»، «آزادی‌های مدنی به خصوص ارزش‌هایی که در فصل دوم قانون اساسی ذکر شده است» و «نیروهای دفاعی و امنیتی کشور» عقب‌نشینی کند.

از سویی‌هم، تشکیل هیئت گفت‌وگو کننده از سوی دولت، از آدرس‌ها و تلاش‌های پراکنده برای صلح جلوگیری خواهد کرد. در این شکی نیست که هیئت‌های متعدد مذاکره کننده با اجنداها و جهت‌های مختلف سیاسی، به تضعیف نظام جمهوری اسلامی افغانستان خواهد انجامید و برعکس برای جانب مقابل امتیاز محسوب می‌گردد.

به هرحال، مردم افغانستان از صلحی حمایت می‌کنند که پایدار و عزت‌مندانه باشد و به وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور آسیب نرساند؛ نه صلحی مقطعی که دستاوردهای ۱۸ سال گذشته را تحت تأثیر قرار دهد.