سیاست و امنیت

افزایش خشونت‌ها؛ مردم همچنان هزینه جنگ را می‌پردازند

از آغاز فصل بهار، حملات طالبان به صورت نگران‌کننده افزایش یافته است. در نزدیک به بیست‌روز گذشته، ده‌ها سرباز به شهادت رسیده‌اند، تعدادی هم زخمی و شماری اسیر شده‌اند. چندین ولسوالی و منطقه دست به دست شده و قربانی‌هایی نیز از غیرنظامیان گرفته است.

واقعیت این است که پس از انتصاب زلمی خلیل‌زاد به عنوان نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان و آغاز مذاکرات وی با دفتر سیاسی طالبان، جنگ‌جویان طالبان در میدان‌های نبرد، فعال‌تر و بی‌رحم‌تر شده‌اند. این گروه اکنون خود را در یک موقعیت بارز و برجسته می‌بیند و به همین خاطر، هم فعالیت‌های نظامی خود را افزایش داده و هم در میدان سیاست، بلندپروازانه‌تر عمل می‌کند. متأسفانه پراکندگی داخلی نیز به تقویت روحیه طالبان اثرگذار بوده است.

از سویی‌هم، رهبری جدید در نهادهای دفاعی و امنیتی کشور که از تنگ شدن عرصه بر طالبان سخن می‌گفتند، اکنون با وضعیت پیچیده‌تر مواجه‌اند و هر روز پایگاه‌های نیروهای امنیتی با حملات طالبان و سایر گروه‌های تروریستی مواجه می‌شوند. گرچه پاسخ‌ نیروهای دفاعی و امنیتی کشور نیز به حملات طالبان کوبنده بوده است و طالبان در برخی ولایت‌ها از جمله در بادغیس تلفات زیادی دیده‌اند؛ اما در کل میزان تهدیدها و بی‌ثباتی‌ها بالا رفته است.

با این حال، انتظار می‌رود که هرچه زودتر گفت‌وگوهای صلح میان شورای رهبری مصالحه و نمایندگان طالبان آغاز شود و راه برای کاهش خشونت‌ها در کشور باز گردد. تنها با کاهش درگیری‌ها است اعتماد شکل می‌گیرد و مسیر تفاهم و مذاکره هموار می‌شود. ادامه کشتار، خون‌ریزی و ویرانی وضعیت را پیچیده‌تر خواهد کرد و این مردم اند که باید مثل همیشه هزینه جنگ را بپردازند.