سیاست و امنیت

از جنایت‌پیشگان حمایت نکنیم

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل گفته است: «در مجموع طی سه سال گذشته ۵۷۴ قضیه اختطاف که شامل ۱۰۳۳ نفر می‌شود از طرف نهادهای امنیتی کشفی به دادستان کل فرستاده شده که تحقیقات تمام این دوسیه‌ها ختم شده و محاکم افغانستان نیز حکم مجرمین را صادر کرده است.» وی افزوده است: «از شمار دوسیه‌های ۱۰۳۳ اختطافچی ۳۷ نفر آنها محکوم به اعدام شده‌اند؛ ۵۹ تن از متهمین اختطاف به ۲۰ سال حبس، ۴۵۴ تن دیگراز ۱۰ سال الی ۱۹ حبس، ۲۱۵ تن به یک الی ۹ سال حبس و متباقی به یک سال حبس محکوم شده‌اند.» وی گفته که فرهنگ معافیت در قبال قضایای اختطاف ختم شده و چنین افرادی شامل فرامین عفو رئیس‌جمهور نخواهند شد.

اداره پولیس و نهادهای عدلی و قضایی در حالی از بازداشت و محاکمه جنایت‌کاران خبر می‌دهند که متأسفانه در قلب پایتخت و در حواشی آن جنایت‌کاران زیادی فعال اند و همه‌روزه مردم از سوی آنان آسیب می‌بینند. در بسیاری از نقاط کابل، در برابر دیدگان مردم، کسانی دست به ترور، اختطاف و چپال می‌زنند. قدرت‌مند شدن باندهای مافیایی، خواب را از مردم پایتخت ربوده است. در هر هفته قضایای وحشت‌ناک از آدم‌ربایی، قتل و تاراج گزارش می‌شود. یکی از دلایل اساسی آن، در کنار ضعف و فساد در اداره‌های پولیس و نهادهای عدلی و قضایی، حمایت افراد با نفوذ از این جنایت‌کاران بوده است.

انتظار می‌رود که پس از این در قسمت گرفتاری و محاکمه و مجازات افراد جنایت‌پیشه نه اغماض صورت گیرد و نه هم تعلل شود. از مردم نیز انتظار این است که با ادارات مسئول همکار باشند. کم نیستند افرادی که دست به قتل و چپاول می‌زنند و برای فرار از چنگ قانون، قوم و منطقه و… را وسیله قرار می‌دهند. مردم نباید فریب حیله‌گری‌های جنایت را بخورند. حمایت از جنایت‌پیشگان زندگی را برای همه مردم سخت، دشوار و در نهایت ناممکن می‌سازد. آنان به هیچ‌چیزی پابند نیستند.