فرهنگ و اندیشه

میلاد پیامبر رحمت بر همگان مبارک باد!

 

ولادت خجسته‏ي آخرين سفير الهي و پيامبر رحمت، نقطه‎ي عطفي در تاريخ بشر به حساب مي آيد؛ تاريخي كه با يك نگاه بر آن، خبر از وجود هزاران فتنه و فساد و ستم و وحشت در خميره‏ي زندگي فردي و اجتماعي انسان‏ها مي‏دهد.

وجود مبارك رسوال الله از تولد تا بدرود حيات بركت‏آميزترين انسان‏ها در پهنه‏ي تاریخ دانسته مي‏شود. پيش از بعثت، وجود او هم در عرصه‏ي خانوادگي و هم اجتماعي “خير مطلق” بوده كه همچون چراغي روشن و دستي نوازش‏گر همواره به كمك نيازمندان و درماندگان وادي حيرت عمل مي‏نموده است؛ اما بعد از آغازين لحظات برانگيختگي به عنوان پيامبر، بر جسته‏ترين اصلاحات را در سرنوشت بشري رقم زد و با دريافت كلام وحي راهنماي آدميان گرديد كه مجموعه‏ي آن كلام عنوان كتابي مقدس يعني قرآن مجید يافت و برنامه‏اي به شمار مي‏رود براي چگونه زيستن.
خداوند، پيامبر را رحمتي الهي براي تمام بشريت معرفي مي‏كند. دستورها، نهي‏ها، تعريف‏ها و فهم‏ها را وقتي در ميزان تعقل و خردگرايي قرار مي‏دهند، رسول خدا را چيزي جز رحمت براي عالميان درنمي‏يابند.
پيامبر اسلام تحولات بنياديني را در سرنوشت اجتماعي انسان‏ها آفريد و شالوده‏ي همه‏ي كمالات را “كرامت انساني” دانست و بعد اهل حق و باورمندان حقيقت را كه در جامعه‏ي انساني زيست دارند، به همبستگي فراخواند و از پراكندگي برحذر داشت و يكي از عوامل عقب ماندگي و سستي در حركت جامعه را تفرقه تعريف فرمود.
او جنگ را آخرين گزينه براي نجات انسان از ستم ستمگران مي‏دانست و با آن‏هم قانوني انسان‏مدار را براي جنگ وضع نمود تا كوچك‏ترين ستمي در آن رقم نخورد.
پيامبر عزیز اسلام، با طرح تيوري “امت واحده” عملاً جامعه‏ي مبتني بر ارزش‏هاي انساني ايجاد نمود. اقوام سرکش، باهم درگير و لجوج آن روز جامعه‏ي عرب با اداره و رهبري آن حضرت به آغوش دوستي هم قرارگرفتند و اگر چنانچه بعد از پيامبر به دستورات اجتماعي قرآن به نحوي عمل مي‏نمودند، بي‏ترديد منجر به وجود آمدن مدينه‏ي فاضله (آرمان شهر) مي‏گرديد؛ آرزوي كه همه‏ي پيامبران پيشين و نيز متفكران تاريخي بشر آن را با طرح و برنامه‏ريزي در سر مي‏پروراندند.
به هر ترتيب، آموزه‏هاي رسول خدا در جهت احياي جامعه‏ي انساني از مرگ و سستي و جمود است.
در افغانستان كه بيشتر از ۹۹ درصد مردم آن مسلمان‏ مي‏باشند، توجه به دستور حفظ همبستگي اسلامي قوت بيشتري يافته است و مردم با درك مسووليت‏هاي ديني و اجتماعي خويش به اين آموزه‏هاي رسول خدا احساس نياز زيادتر مي‏نمايند.
عالمان دینی با درک و دریافت عمیق از همبستگی پیروان امت آن‏حضرت، گام‏های اساسی را در سطح جهان جهت تقریب مذاهب اسلامی برداشته اند که خود نمایان‏گر نزدیکی اندیشه‏های اسلامی می‏باشد.
اکنون در افغانستان، با همت عالمان دینی و مردم متدین این کشور، بیشتر محافل و مجالس که رنگ دینی و الهی دارند، به صورت مشترک و در فضای دوستی و همدلی برگزار می‏گردند.
در سال‏هاي اخير به ويژه سال جاري، محافل و گردهمايي‏هاي كه براي تجليل از سال‏روز تولد رسول مقبول اسلام در هر جاي كشور برپا مي‏شود، اشتراك باهمي مذاهب شيعي و سني را در كنار هم نشان مي‏دهد؛ پيروان رسول خدا با تعلق به هر مذهبي مشتركاً مجالسي برگزار مي‏نمايند و در صف واحد و محكم اظهار عشق و ارادت و اخلاص به پيامبرشان مي نمايند و براي او اشك شوق و شور مي‏ريزند وهم‏ديگر را همچون جان شيرين به آغوش مي‏كشند و به چشمان پر مهر هم مي‏نگرند. و نواي شادي آفرين سر مي‏دهند: “ولادت خجسته پيامبر رحمت مبارك باد!”