حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

افزایش تهدید رسانه‌ها یا خفه‌سازی صدای جامعه؟

دوشنبه, ١٠ عقرب ١٣٩٥

گل‌احمد نیطاقی

پس از سقوط طالبان و تأسیس نظام جدید تعداد رسانه‌های چاپی، تصویر و شنیداری در کشور به فعالیت آغاز کردند و به پیمانه‌ای وسیعی افزایش یافتند. قانون اساسی که در آن همه اتباع افغانستان مساوی دانسته شده و از آزادی بیان برخوردار گردیدند و قانون حق دست‌رسی به اطلاعات نیز نافذ گردید؛ پشتوانه محکم آزادی بیان عنوان می‌شود. این تحولات برای مردمی که به تازگی از جنگ و کشمکش‌ها و ویرانگری فارغ گردیده مسرت‌بخش و امیدوار کننده بود؛ اما اطلاع‌رسانی با چالش‌هایی مواجه بوده و خبرنگاران به عنوان ماشین اصلی اطلاع‌رسانی همواره برای رسیدن به این هدف قربانی شده‌اند.

در حال حاضر به صدها رسانه چاپی و صوتی و تصویری در کشور فعالیت دارند که می‌تواند، خود، یک دست‌آورد باشد، اما به پیمانه این که آزادی بیان و فعالیت‌های رسانه‌ای در کشور رشد بی‌پیشنه یافته، تهدیدها علیه رسانه‌ها و رسانه‌گران نیز بیش‌تر شده است که گاهی مانع کار خبرنگاران شده است. مخصوصا در چند ماه اخیر که تهدیدها و قتل خبرنگاران در سراسر کشور بی‌سابقه عنوان گردیده است. رقم تهدید و تلفات را به بیش از 300 تن رسانیده است.

رسانه‌ها و فعالیت رسانه‌های آزاد می‌تواند در اطلاع‌رسانی دقیق، آگاهی‌بخشی و ترویج فرهنگ تساهل و تسامح میان افراد جامعه نقش بارز ایفا نماید.

رسانه‌ها علاوه بر نقش اطلاع‌رسانی که دارد در کنترول و هدایت افکار عمومی از جایگاه بلندی برخوردار است. از سوی دیگر رسانه‌ها می‌توانند تحولات اجتماعی و سیاسی را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داده و در موضوعات مانند توسعه اقتصادی و اجتماعی و مردم‌سالاری مردم را آگاه سازند و میزان پیشرفت و تحولات که درعرصه‌های فرهنگی و سیاسی بوجود آمده و مهم‌تر از آن میزان حضور رسانه‌ها در اجتماع و آزادی بیان را مشخص کنند.

اما وضعیت کنونی کشور باعث شده که خبرنگاران به چالش‌های زیادی در امر خبررسانی مواجه شوند و یا اکثر این خبرنگاران کشور را ترک کنند و یا هم شغل دیگری را انتخاب نمایند. این در حالی است که حکومت وحدت ملی در زمینه تامین امنیت و مصونیت خبرنگاران بی‌تفاوت بوده و پرونده‌های خشونت علیه  خبرنگاران در نهادهای عدلی و قضای بدرستی بررسی نمی‌گردند.

در حالی که آزادی رسانه‌ای در نظام های دمکراتیک و مردم‌سالار به عنوان یک رکن اصلی شناخته می‌شود. در افغانستان به دلیل بی‌ثباتی گسترده آزادی بیان همه‌روزه و بهانه‌های مختلف سرکوب می‌شود. از نهادهای دولتی گرفته تا مخالفان مسلح و همه زمینه‌های رشد آزادی بیان و رسانه‌ را محدود می‌کنند. با وجود همه چالش‌هایی که فراروی خبرنگاران در کشور وجود دارد اما خبرنگاران این سنگر را هیچ‌گاهی خالی نگذاشته‌اند و در بدترین شرایط وظیفه خطیر اطلاع‌رسانی را به نحوی احسن انجام داده اند.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.