حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

سلام بر معلم که جوهرۀ انسانیت را به من آموخت

سه شنبه, ١٣ ميزان ١٣٩٥

هادی صالح

سلام برتو ای معلم و ای بهترین نمونۀ مخلوق در زمین!!

سلام بر تو که بهترین روزهای عمرت را مایۀ انسان شدن من کردی و خود پیر شدی و خیمده گشتی تا جوهرۀ انسانیت را در کالبد خموش من به درخشش آری!!

و اینک چند نکته‌ای را که از فدا کاری‌های بی‌دریغ تو آموخته‌ام به بهانۀ تجلیل از مقام والایت تقدیم می‌کنم:

معلم عزیز!

آن زمان که پای درس‌هایت می‌نشستم و تو الفبای عشق را به من می‌آموختی، دلم از گوهر کلمات خالی بود و من با انبوهی از حرف‌ها به خانه بر می‌گشتم و شبانگاه، با یاد تو به خواب می‌رفتم و زمزمه‌های درس‌های تو لای لای گوش‌های من بود. اینک که سال‌ها از آن لحظات شیرین می‌گذرد، ولی هنوز یاد و نامت در دلم زنده است و ترا می‌ستایم که همچنان به تعلیم و تربیت من و همۀ انسان‌های دیگر، عشق می‌ورزیدی. آن زمان برایم از دانایی می‌گفتی، درس‌ها می‌دادی، محبت را می‌آموختی و زندگی را هجا می‌کردی، و من در سایۀ وجودت پیش می‌رفتم و امروز را من به احترام نامت قیام می‌کنم، قلمم را که تو آن را به من هدیه کرده‌ای با الفبای نام تو به تفسیر می‌نشینم و در زلال کلمات تو رها می‌شوم و حدیث زندگی را با تو مرور می‌کنم تا نام گران مایۀ تو را که زمزمۀ حدیث عشق زندگی‌ام است امروز و برای همیشه بر زبانم جاری کرده باشم که هستی و تا هستم نام تو (معلم) را و دست‌گیری‌های صادقانه و بی‌ریایی تو را نیز از یاد نخواهم برد و نمی‌برم.

تو بودی که دستانم را گرفتی تا در پرتگاه‌ها و لغزشگاه‌های زندگی نیفتم؛ تو بودی که شمع وجود من گشتی و برای روشن شدن ذهن من و همه کسانی دیگری که به حرف‌های تو و درس‌های تو گوش دادند، از وجود خود مایه گذاشتی و برای روشنی آفریدن در زندگی‌مان از هرچه در توان داشتی دریغ نکردی و تو بودی که سوختی تا من و ما، در پرتو نور علم و دانش راه زندگی کردن را بیاموزیم، راه گم نشویم و آموزه‌های تو نیروی نجات‌بخش ما گردد.

و  اینک؛ سلام بر تو ای اسوۀ ایثارگری و روز‍‌ات مبارک ای راهگشای بی‌متاع برای هر انسان!

درود می‌فرستم بر تو و همۀ هم مسلکان‌ات در این کاروان منور با درخشندگی علم و دانایی...!

تو را می‌ستایم که جز کمال بخشیدن بر وجود انسان، هدفی دیگری نداری و تنها از خوب شدن من خوشحالی و هیچ چیزی برایت خوشحال کننده‌تر از این نیست که من درس‌هایم را که از تو آموخته‌ام، خوب خوانده باشم و یاد بگیرم. در این روز معمول است که هر که و در صنف و مکتبی برای معلمان خود تحایفی دارند و آن را هدیه می‌کنند به استاد خود شان، اما از من همین است تحفه‌ام که با عمق احساس و اخلاص در قلبم چند کلمۀ نثار قدم‌های تو می‌نمایم و هدیه‌ای من به زیباترین روز برای بهترین موجود (تو معلم) این کوتاه نوشتۀ مملو از عشق و اخلاص است نه هیچ چیزی دیگری...! این روز بهانه‌ای است تا از مقام ارجمند همۀ معلمان عزیز که برای تربیت نسل انسانیت در این سرزمین تلاش می‌کنند، تقدیر و تشکر کنند که من هم از تمام معلمان عزیز خودم در دوران مکتب و دانشگاه، اظهار سپاس و امتنان  دارم و این روز شان را با تقدیم پارچه شعری از شاعر، برای همۀ شان تبریک می‌گویم:

شمعی است گذازنده سراپای معلم

عشقی است پراکنده به رگ‌های معلم

در راه هنر سوزد و اندر ره دانش

قلب و تن و جان و همه اجزای معلم

در ظلمت گمراهی و در تیرگی جهل

نوری است فروزان، دل بینای معلم

فارابی و سقراط و افلاطون و ارسطو

کردند به بد کسوت زیبای معلم

کی بود نشانی ز ترقی و تمدن

هر گاه نبود، فکر توانای معلم

معلم عزیزم، روزات مبارک و هر روزات را مملو از خوشی و شاد مانی می‌خواهم.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.