حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

قانون مصالحه ملي، عفو عمومي و ثبات ملي

بسم الله الرحمن الرحيم

از آنجائيكه جهاد، مقاومت و مبارزات بر حق مردم، در راه دفاع از دين و وطن، فرازهاي شكوهمند تاريخ كشور بوده و از افتخارات بارز ما محسوب ميشود و از جانب ديگر تحقق مشي مصالحه ملي، قطع جنگ و خونريزي، تحكيم وحدت ملي و ايجاد زمينه هاي اعتماد بين همه اقشار جامعه، در اين مقطع زماني يك امر ضروري پنداشته مي شود، بناء به منظور تحقق آن مراتب ذيل تصويب مي گردد:

ماده اول:
اين قانون به منظور تحكيم مصالحه و ثبات ملي تأمين مصالح علياي كشور، ختم خصومت ها و ايجاد اطمينان براي همه طرف هاي درگير، مبني بر مصئونيت آنها، در صورت پابندي به قانون اساسي و قوانين نافذه كشور، وضع گرديده است.

ماده دوم:
شوراي ملي به منظور تقويه صلح و ثبات و ختم جنگ، از تمام گروپ هاي مسلح مخالف دولت جمهوري اسلامي افغانستان، دعوت به عمل مي آورد تا در پروسه تحكيم و ثبات و مصالحه ملي افغانستان بپيوندند و در تحكيم نظام و بازسازي كشور سهيم شوند.

ماده سوم:
(1) تمامي جناح هاي سياسي و طرف هاي متخاصم، كه قبل از ايجاد اداره مؤقت، به نحوي از انحا با هم در گير بوده اند، به منظور آشتي بين اقشار مختلف جامعه، تحكيم صلح و ثبات و آغاز زندگي نوين در تاريخ سياسي معاصر افغانستان مشمول برنامه مصالحه ملي و عفو عمومي بوده، از تمام حقوق قانوني خويش مستفيد بوده، مورد تعقيب عدلي و قضائي قرار نمي گيرند.
(2) آن عده اشخاص و گروپ هائيكه تا هنوز در مخالفت مسلحانه با جمهوري اسلامي افغانستان قرار داشته و بعد از انفاذ اين مصوبه، دست از مخالفت كشيده، به روند مصالحه ملي بپيوندند و به قانون اساسي و ساير قوانين نافذه جمهوري اسلامي افغانستان احترام گذاشته،آنرا رعايت نمايند، از مزاياي اين مصوبه مستفيد مي گردند.
(3) احكام مندرج فقره هاي (1 و 2) اين ماده، دعوي حق العبدي و جزائي اشخاص عليه اشخاص را در مورد جرايم فردي، اخلال نمي نمايد.

ماده چهارم:
(1) اشخاصي كه به اثر ارتكاب جرايم عليه امنيت داخلي و خارجي کشور، تحت تعقیب عدلی قرار داشته باشند، از مزاياي اين قانون مستفيد شده نمي توانند.
(2) اشخاصي كه محكمه به اثر ارتكاب جرايم عليه امنيت داخلي و خارجي كشور، به الزام آنها حكم نموده باشند، به اساس پيشنهاد كميسيون تحكيم صلح، در صورت تعهد اشخاص متذكره، مبني بر عدم تجديد فعاليتهاي ضد دولت جمهوری اسلامي افغانستان و تضمين آن كميسيون در زمينه، حسب احوال، طي فرامين جداگانه مورد عفو و يا تخفيف مجازات، قرار مي گيرند.

ماده پنجم:
براي كمك به ختم خشونت ها و بي اعتمادي بين دولت و جناح هاي مخالف مسلح و تحكيم ثبات و مصالحه ملي، كميسيون فوق العاده از طرف شوراي ملي تعيين مي گردد. تا در همكاري با كميسيون تحكيم صلح زمينه پيوستن آنها را به پروسه تحكيم ثبات و مصالحه ملي، مساعد گردانند.
ماده ششم:
اين قانون از تاريخ توشيح نافذ بوده، در جريده رسمي نشر مي گردد.
  
تاریخ نشر در جریده رسمی: 12/ 9/ 1387

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.