تازه‌ها:

مرور روزنامه های چاپ کابل / شنبه 24 ثور

سفر من موهن سینگ؛ نخست وزیر هند و سخنرانی “شورانگیز” وی در نشست مشترک شورای ملی، محور بحث روزنامه‏های چاپ کابل است. روزنامه‏ها، سفر و سخنرانی آقای سینگ را برای افغانستان مهم دانسته و آنها را، تحولی در روابط افغانستان و هند تلقی کرده اند. سفر نخست وزیر هند به کابل پس از مرگ بن‌لادن می‌تواند پیام‌های روشنی را برای همسویی‌های تازه در منطقه داشته باشد. به نظر می‌رسد که با توجه به روابط نیک میان هند، امریکا و افغانستان، اکنون این فرصت به وجود آمده است تا حکومت افغانستان از فضای خلق شده در راستای اهداف سیاسی خود بهره‌برداری نماید 

“مرور نشریات”، نگاهی است به شماری از مطالب مهم رسانه‏های چاپ کابل و پایگاه‏های انترنتی. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ها، فشرده‏ی مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ی خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏گیری رسانه‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ی فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان‏ها: “هند، معادله را متوازن کرد”، “تحولی در روابط هند و افغانستان”، “مرگ بن‏لادن؛ فرصت برای هند؟”، “سفر نخست‏وزیر هند نقطه‌ی عطفی در روابط دو کشور”، “گسترش تحکیم روابط میان افغانستان و هند” و “خروج نیروهای بریتانیایی از اوایل تابستان آغاز می‏شود
“.
روزنامه‏ی ماندگار؛ ذیل عنوان “هند، معادله را متوازن کرد” در سرمقاله‏ای نگاشته که هر چند نخست وزیر هند به دعوت آقای کرزی به کابل آمد؛ اما در واقع واکنشی به سفر گیلانی و خواسته‏های که وی از افغانستان مطرح کرده بود، می‏باشد.
به تاکید ماندگار، سفر آقای سینگ به کابل و امضای توافق ‏نامه‏های جدید میان دو کشور و حفط پیمان دوستی منعقده‌ی 4 جنوری 1950، میان حکومت هند و حکومت شاهی وقت افغانستان، به اهمیت سیاسی و منطقه‌ای این سفر می‏افزاید و می‌تواند با توجه به موقعیت مشکوک پاکستان برای جهان به خصوص امریکا، تاثیری به سزایی در سیاست امریکا در باره‌ی افغانستان بگذارد.
روزنامه افزوده، اکنون هند به عنوان رقیب چین و دشمن پاکستان در منطقه، سعی می‏کند تا جای رقابت و موضع‏گیری جدید پاکستان را خالی نگذارد؛ زیرا نخست‌وزیر هندوستان، با ارایه‌ی طرح‌ها، پیشنهادها و توافقنامه‌های جدید با افغانستان، می‌تواند توازن رقابت قدرت‌ها در منطقه به خصوص در کشور ما را به شکلی نگهدارد.
روزنامه‏ی افغانستان؛ ذیل عنوان “تحولی در روابط هند و افغانستان” در سرمقاله‏اش نوشته در حالی‏که افغانستان روی طرح پیمان راهبردی با امریکا مطالعه می‏نماید، پیمان راهبردی دومی با هند را برای افغانستان “یک موفقیت” خوانده و تاکید کرده که پیمان راهبردی از دید بیشترینه کارشناسان امور، با توجه وضعیت افغانستان تضمینی برای آینده کشور به حساب می‏آید.
به تاکید روزنامه، هند و افغانستان همیشه دارای روابط حسنه بوده و این کشور در ده سال گذشته از بزرگترین و مهم‏ترین کمک کنندگان به افغانستان بوده است. 
به تصریح افغانستان، هند وافغانستان نیامندهای ویژه به همدیگر دارند که زمینه‏ساز امضای پیمان راهبردی شده است و این دو کشور در گذشته نیز ثابت کرده اند که همکاران قابل اعتمادی به همدیگر هستند.
روزنامه‏ی 8صبح؛ ذیل عنوان “سفر نخست‏وزیر هند نقطه‌ی عطفی در روابط دو کشور” سرمقاله‏ی خود را به سفر آقای سینگ نخست وزیر هند به کابل اختصاص داده و تاکید کرده که بیانیه‏ی نخست وزیر هند در شورای ملی، برخلاف تمام رهبران منطقه و جهان که با نگاه آمرانه و روحیه‏ای منفی از گذشته‏ی افغانستان سخن می‏گفتند، با تواضع تمام از ارزش‌های تاریخی و فرهنگی افغان‌ها تقدیر نمود و احترام خود را به حاکمیت ملی این کشور ابراز داشت. این نگاه می‌تواند برای کشور‌های دیگر جهان و منطقه یک الگوی رفتاری مناسب همراه با احترام متقابل باشد.
به تاکید روزنامه، سفر نخست وزیر هند به کابل پس از مرگ بن‌لادن می‌تواند پیام‌های روشنی را برای همسویی‌های تازه در منطقه داشته باشد. به نظر می‌رسد که با توجه به روابط نیک میان هند، امریکا و افغانستان، اکنون این فرصت به وجود آمده است تا حکومت افغانستان از فضای خلق شده در راستای اهداف سیاسی خود بهره‌برداری نماید.
روزنامه‏ی ویسا؛ تحت عنوان “خروج نیروهای بریتانیایی از اوایل تابستان آغاز می‏شود” نگاشته که نخست وزیر بریتانیا به فرمانده ارتش خود دستور داده تا روند خروج نیروهای خود را در تابستان امسال آغاز کند؛ اما فرمانده ارتش این کشور تردید دارد که در صورت خروج نیروهای بین‏المللی از افغانستان، این کشور باز هم با تهدیدهای گسترده‏ی مخالفان مسلح روبه رو نشود.
روزنامه‏ی انیس؛ ذیل عنوان “گسترش تحکیم روابط میان افغانستان و هند” در سرمقاله‏ای از نشست خبری نخست وزیر هند و آقای کرزی، از کمک‏های اقتصادی هند، بیانیه‏ی پارلمانی آقای سینگ و حمایت‏های سیاسی این کشور از روند مصالحه یادآوری کرده است.
به تاکید روزنامه، نخست وزیر هند در نشست خبری خود با رییس جمهور کرزی یادآوری کرد که هند و افغانستان و پاکستان در آتش جنگ می‏سوزند و یگانه راه پیروزی بر این جنگ، همکاری صادقانه میان این کشورها است.
هفته نامه‏ی بخوان؛ با تیتر درشتی “مرگ بن‏لادن؛ فرصت برای هند؟” نگاشته که دیدار نخست وزیر هند، زمانی به کابل انجام شد که دو هفته از کشته شدن بن‏لادن در خاک پاکستان می‏گذرد.
به تاکید بخوان، سینگ به کابل آمد تا دیپلوماسی هند را به رخ پاکستان بکشد و با اعلام کمک 500 میلیون دالری کابل را در برابر اسلام آباد وادار به مقاومت کند.
به نوشته‏ی هفته نامه، حضور افغانستان و هند در همسایگی پاکستان، پتانسیل خوبی  در روابط خارجی دو کشور و اهرم ارزشمندی در سیاست خارجی کابل و دهلی نو در مواجه با اسلام آباد است.

0 پیام‌