جابجای در کابینه و مسوولیت مجلس نمایندگان

بربنیاد گزارش ها شماری از افراد سرپرست در وزارت خانه ها دوباره در پست های شان معرفی شده اند. داوود علی نجفی؛ سرپرست وزارت ترانسپورت، ثریا دلیل؛ سرپرست وزارت صحت عامه، امیرزی سنگین؛ سرپرست وزارت مخابرات و محمد اسماعیل سرپرست وزارت انرژی و آب  کسانی اند که دوباره در پست های قبلی شان معرفی شده اند.
پیش‏تر مجلس نمایندگان از حکومت خواسته بود، تا اعضای باقی مانده‏ی کابینه و اعضای دادگاه عالی را به این نهاد جهت رای اعتماد معرفی نماید.
در حال حاضر، وزارت‏خانه‌های صحت، ترانسپورت، تحصیلات عالی، مخابرات، انرژی و آب و شهرسازی و مسکن از یک و نیم سال پیش به این سو به وسیله سر پرست‏ها اداره می‌شوند.
با آن‏که برخی از سرپرست‏ها دوباره در همان پست‏ها معرفی شده اند؛ اما اصول و وظایف داخلی مجلس نمایندگان، این امتیاز را از افرادی که یک بار برای گرفتن رای اعتماد برای وزارت‏خانه‏ای معرفی شده، سلب کرده است.
با آن‏هم، شماری از اعضای مجلس در گفت‏وگو با رسانه‏ها تاکید کرده اند که آیین‏نامه‏ی داخلی مجلس، باید رعایت گردد؛ اما برخی‏هم، خواستار تعدیل این بخش از آیین‏نامه‏ی داخلی شده‏اند.
هرچند وحید عمر تغییرات بنیادی را در کابینه رد کرده؛ اما شماری از رسانه‏ها از وارد شدن تغییرات در پست‏های کلیدی نیز خبر داده اند؛ دربرخی گزارش‏ها، از جنرال بسم الله محمدی به عنوان وزیر دفاع ملی، داکتر سپنتا به حیث وزیر امور خارجه، ضرار احمد مقبل و یا اسد الله خالد، به حیث وزیر امور داخله، جنرال عبدالرحیم وردک به عنوان مشاور امنیت ملی، اشرف غنی احمدزی به حیث وزیر معادن و وحیدالله شهرانی به حیث وزیر مالیه یادآوری شده است.
هر چند اخیرا روزنامه وال سترید ژورنال از برکناری احتمالی عبدالرحیم وردک و عمرزاخیلوال خبر داده است.
سال گذشته در چندین نوبت وزیران پیشنهادی رییس جمهور کرزی، نتوانستند از مجلس پیشین رای اعتماد کسب کنند. این امر سبب بروز تنش‏های گسترده میان مجلس و حکومت گردیده بود.
مشخص نیست که مجلس جدید با وزیران پیشنهادی حکومت چه خواهد کرد، برخوردهای سلیقه‏ای و یا معیاری؟
“شایستگی”؛ رمز پیروزی وزیران پیشنهادی
در همین حال، اعضای مجلس نمایندگان، “شایستگی” کاندید وزیران حکومت را اصلی برای تایید آنان از سوی این مجلس می‏دانند. برخی از نمایندگان، تاکید دارند که حکومت باید معیارهای دانش، صداقت، تجربه و وفاداربودن به نظام را در گزینش وزیران پیشنهادی در نظر داشته باشد.
به تاکید نمایندگان، وزیران و سایر اعضای حکومت باید روحیه جدی مبارزه با فساد را داشته باشند، زیرا اکنون فساد یکی از چالش‏های بنیادین در برابر دولت افغانستان شمرده می‏شود.
ریحانه آزاد؛ نماینده مردم در مجلس نمایندگان، در گفت‏وگو با هفته‏نامه‏ی انسجام افزود که این مجلس این بار نه بر اساس معیارهای قومی و زبانی، بلکه بر بنیاد شایستگی و لیاقت به وزیران پیشنهادی رای اعتماد خواهد داد.
در حالی‏که گفته می‏شود، اکنون مجلس با عبور از  چالش‏های جدی، در صدد انتقام از حکومت است؛ اما ریحانه آزاد با این نگاه موافق نیست. این عضو مجلس نمایندگان تاکید دارد که حکومت در مجلس نمایندگان، از نفوذ قابل ملاحظه‏ای برخوردار است، به همین دلیل در این دور، شاهد تنش‏ها و چالش‏ها میان حکومت و مجلس نمایندگان نخواهیم بود.
معیار شایستگی در گزینش اعضای حکومت
اکنون برخی شهروندان کشور، می‏گویند که مجلس نمایندگان جدا از همه‏ی کشمکش‏ها به وزیران پیشنهادی حکومت رای اعتماد دهد، زیرا وزارت‏خانه‏های که توسط سرپرست‏ها اداره می‏شوند، همه روزه با چالش‏های قانونی روبه‏رو می‏گردند؛ اما به تاکید شماری دیگر، مجلس نمایندگان، باید در کار گزینش اعضای حکومت نباید سهل‏گیری نماید، چون وزیران ناکارآمد به هیچ صورت برای کشور مفید نمی‏باشند.
این شهروندان، معیارهای گزینش اعضای حکومت را به طور بنیادین داشتن “تعهد”، “تخصص”، و “تجربه” می‏دانند و باورمند اند که اگر وزیران حکومت براساس این اصل‏ها به مجلس پیشنهاد شوند، مجلس نمایندگان نیز به آنان رای اعتماد خواهند داد.
در حالی‏که هنوز معضل دادگاه ویژه‏ی انتخاباتی، همچنان بر قوت خود باقی است، کارشناسان امور، از رویارویی جدید میان مجلس نمایندگان و حکومت یاد کرده‏اند.
پیش‏تر مجلس نمایندگان، خواستار استیضاح لوی سارنوال به دلیل مداخله در انتخابات 1389 شده بود، ولی لوی سارنوال با فرستادن نامه‏ای به مجلس نمایندگان از رفتن به این مجلس خود داری کرده است.
به تاکید کارشناسان امور، اگر جنجال‏های پارلمان و حکومت فروکش نکند، احتمال رد مکرر اعضای حکومت مطرح است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial