حمله به قندهار؛ روش جنگی جدید طالبان

قندهار، خاستگاه و پایگاه اصلی طالبان بوده و اکنون نیز این گروه به صورت بسیار گسترده در این ولایت نقش دارد. کارشناسان می‏گویند که عدم حضور یک حکومت محلی قدرت‏مند سبب این مشکلات شده است. این نخستین‏بار است که طالبان، به صورت دوام‏دار، مجهز به سلاح‏های سبک و سنگین و هدف قراردادن مراکز حساس نظامی و غیر نظامی در تلاش هستند تا کنترل یک شهر را در اختیار گیرند و از سویی‏هم، برخلاف گذشته ایستادگی و مقاومت این گروه در برابر نیروهای خارجی و دولت افغانستان نشان‏دهنده‏ی تلاش ویژه‏ی این گروه است

در حالی‏که هنوز بحث روی چگونگی فرار زندانیان از بازداشت‏گاه قندهار برقوت خود باقی است، موج دیگری از ناامنی‏ها فضای این شهر را پر کرده است. بربنیاد گزارش‏ها طالبان از دو روز بدین سو، با حمله بر مراکز حساس نظامی و غیرنظامی این ولایت خسارات گسترده‏ی جانی و مالی را بر شهروندان قندهار وارد کرده اند.
پس از هشدارهای پیاپی گروه طالبان مبنی بر هدف قرار دادن مقام‏های بلند پایه‏ی دولت و نیروهای خارجی و انتقام‏گیری از خون بن‏لادن، به نظر می‏رسد که طالبان وارد دور تازه‏ای از روند جنگی خود شده‏اند.
این نخستین‏بار است که طالبان، به صورت دوام‏دار، مجهز به سلاح‏های سبک و سنگین و هدف قراردادن مراکز حساس نظامی و غیر نظامی در تلاش هستند تا کنترل یک شهر را در اختیار گیرند و از سویی‏هم، برخلاف گذشته ایستادگی و مقاومت این گروه در برابر نیروهای خارجی و دولت افغانستان نشان‏دهنده‏ی تلاش ویژه‏ی این گروه است.
دو روز، در شهر قندهار روند زندگی عادی به صورت کلی مختل شده و نبردهای سنگین میان نیروهای دولتی و بین‏المللی و طالبان ادامه داشت؛ اما گفته می‏شود که وضع در حال تغییر است و نبرد تحت کنترل نیروهای امنیتی می‏باشد.
قندهار محل تولد رییس جمهور کرزی و ملا عمر رهبر گروه طالبان می‏باشد و بیش‏ترینه شاهان این کشور نیز از این ولایت برخاسته ‏اند.
قندهار، خاستگاه و پایگاه اصلی طالبان بوده و اکنون نیز این گروه به صورت بسیار گسترده در این ولایت نقش دارد، کارشناسان می‏گویند که عدم حضور یک حکومت محلی قدرت‏مند سبب این مشکلات شده است.
تنش‏های قومی، نفوذ قاچاقچیان مواد مخدر، هم‏سرحد بودن با پاکستان، حملات هوایی نیروهای خارجی و بازداشت‏های “سرخودانه” و عدم توجه جدی حکومت مرکزی سبب بیش‏تر شدن ناامنی‏ها و قوت گرفتن مخالفان مسلح دولت در این ولایت شده‏اند.
اما؛ این احتمال را نیز نباید از نظر دور داشت که شعله‏ور شدن جنگ و ناامنی در این ولایت بر سایر ولایت‏ها تاثیر مستقیم خود را خواهد نهاد؛ زیرا قدرت‏مند شدن مخالفان مسلح دولت در قندهار و تسلط برمناطق مرزی این ولایت راه را برای حضور بیشتر تروریستان که از پاکستان می‏آیند، خواهند گشود و زمینه را برای نفوذ به سایر ولایت‏ها مساعد خواهد ساخت.
دوم این‏که، قندهار در مسیر شاهراه کابل – هرات واقع شده و تدوام جنگ در این ولایت سبب بندش این جاده خواهد شد و روند فعالیت‏های بازرگانی خطرناک‏تر و در نهایت متوقف خواهد گردید.
سوم این‏که؛ فرض گردد که اگر قندهار سقوط کند، طالبان از لحاظ روانی چنان تقویت شوند که در 1994 قندهار را از دست حکومت مجاهدین خارج کرده و سرانجام تا دورترین نقاط افغانستان پیشروی نمودند.
بنابراین؛ با تغییر مسوولان حکومتی این ولایت، هر چه زودتر باید از قدرت‏نمایی‏های بیشتر طالبان جلوگیری گردد و تمامی بخش‏های این ولایت را از دست نیروهای مسلح مخالف دولت خارج کرد؛ در غیر آن باید منتظر پیامد‏های خطرناک این مساله بود.

0 پیام‌