گزارش مفصل از همایش روز بین‌المللی دانشجو + عکس

روز پنج‌شنبه‌ (۲۵ عقرب) به همت کمیته‌ صحت، معارف و تحصیلات عالی حزب انسجام ملی افغانستان مراسمی به مناسبت «روز جهانی دانشجو» برگزار شد. در این همایش چهره‌های سیاسی، ملی و دولتی، استادان دانشگاه‌ها و دانشجویان حضور داشتند.

در آغاز محمدنادر نبی‌زاده معاون کمیته‌ صحت، معارف و تحصیلات عالی حزب انسجام ملی حضور مهمانان را خیر مقدم گفت. آٌقای نبی‌زاده در بخشی از سخنانش، فراگیری علم و دانش را یک نیاز اصلی خوانده و تأکید کرد که امروزه جوامعی که از میزان بلندی از نیروی متخصص و باظرفیت برخورداراند حرف اول را در دنیا می‌زنند و جوامع قدرتمند به شمار می‌آیند.

داکتر مدبر: دانشجویان بانی اصلی تغییر و تحول‌اند.

داکتر صادق مدبر رئیس شورای رهبری حزب انسجام ملی روز دانشجو را به همه تبریک گفت و دانشجویان را بانی اصلی و اساسی تغییر و تحول در یک کشور و چشم ناظر بر اعمال حکومت خواند. آقای مدبر به پیشینه و عقبه‌ تاریخی این روز در جهان و اینکه چرا ۱۷ نوامبر به عنوان روز بین‌المللی دانشجو نام‌گذاری شده اشاره کرد. داکتر مدبر به پیشینه‌ تاریخی جنبش دانشجویی در افغانستان نیز اشاره کرده و گفت که جنبش دانشجویی در افغانستان در دهه‌ دموکراسی در پوهنتون کابل شکل گرفت اما با کودتای سردار محمد داوود این جنبش به شدت تضعیف شد. داکتر مدبر از تظاهراتی نیز سخن گفت که در سال ۱۳۵۹ دانشجویان کابل به راه انداخته بودند و خود وی در کنار شماری دیگر از این دانشجویان نقش سازمان‌دهنده را داشته است.

رئیس شورای رهبری حزب انسجام ملی در بخش دیگری از سخنانش دوران بعد از طالبان را طلایی‌ترین دوران برای دانشجویان افغانستان خوانده و اظهار کرد که دانشجویان کشور تا حدودی از فرصت‌های دوران جدید استفاده کرده و تلاش کرده‌اند از فرصت‌های تحصیلی در داخل و خارج به شکل خوب استفاده کنند، اما از بیکاری و فساد به عنوان دو مشکل اصلی فراراه نسل دانشجو و تحصیل‌یافتگان یاد کرد.

 داکتر مدبر همچنین گفت که فعلاً استخدام افراد در ادارات خدمات ملکی دور از هر نوع معیار قانونی صورت می‌گیرد و چیزی که بیش‌تر لحاظ نمی‌شود معیار لیاقت و تخصص و کیفیت در هنگام انتخاب افراد برای این ادارات است. از نظر وی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی ظرفیت لازم را برای ایجاد اصلاحات واقعی در کشور ندارد و سیستمی را که فعلاً این کمیسیون در پیش گرفته نمی‌تواند اصل شفافیت را تأمین کند.

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی از چالش‌های امنیتی نیز سخن زده و اظهار کرد که امروزه وضعیت در کشور به گونه‌ای است که هیچ فرد در هیچ جای این کشور، چه در شهر کابل یا دیگر شهرهای افغانستان، احساس مصونیت نمی‌کند. به تاکید وی تا زمانی که سلاح و جنگ در کشور حاکم است کسی احساس مصونیت نخواهد کرد؛ نه مصونیت امنیتی و نه مصونیت کاری.

داکتر مدبر در بخش دیگر سخنانش از چالش‌هایی سخن گفت که کمیسیون انتخابات با آن دست به گریبان است. به گفته وی در موجودیت این چالش‌ها احتمال برگزاری انتخابات خیلی کم است و اگر انتخابات که یکی از پایه‌های اصلی و اساسی یک نظام دموکراتیک است، به موقع و زمان از پیش تعیین شده برگزار نشود دموکراسی نوپای کشور با آسیب‌های جدی مواجه خواهد شد. دکتر مدبر باور دارد که تنها با رفتن آقای احمدزی رئیس این کمیسیون، مشکل حل نمی‌شود و به اصلاحات اساسی نیاز است.

داکتر مدبر از حکومت انتقاد کرده و گفت که در حکومت وحدت ملی نه وزیر صلاحیت دارد و نه رئیس و صلاحیت‌های وزرا و رؤسا از آن‌ها گرفته شده است و علاوه بر آن در این حکومت فیلترهایی شکل گرفته که تنها به افرادی که از هواداران دو رئیس این حکومت است فرصت کارکردن در نهادهای دولتی داده می‌شود و افراد دیگر فیلتر می‌شوند و از حق کار در ادارات دولتی کشور محروم می‌شوند.

داکتر وفایی‌زاده: تجلیل از روز دانشجو تجلیل از دانایی است.

داکتر محمد قاسم وفایی‌زاده استاد دانشگاه و معین اداره‌ مستقل هوانوردی ملکی سخنران دیگر این محفل بود. آقای وفایی‌زاده روز دانشجو را تبریک گفته و تجلیل از این روز را تجلیل از سواد و دانایی خواند. دکتر وفایی‌زاده با اشاره به حدیث پیامبر اکرم که به فراگیری دانش از گهواره تا گور توصیه می‌کند، گفت که فراگیری علم و دانش محدودیت زمانی و مکانی ندارد و افرادی هم که آثار بزرگی خلق کرده و مایه‌ خیر در جامعه‌ بشری گردیده اند نتیجه‌ تحصیلات مادام‌العمرشان بوده نه نتیجه‌ تحصیلات مقاطع اولیه‌ علمی. داکتر وفایی‌زاده از دانشجویان به عنوان مؤثرترین نیروی انسانی جوامع که توان رقم‌زدن تغییرات کلی در سرنوشت جوامع‌شان را دارند یاد کرد.

داکتر وفایی‌زاده دوران بعد از جنگ دوم جهانی را دوران رشد جنبش‌های دانشجویی خوانده و اظهار کرد که در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ دانشجویان مؤثرترین نیروی اجتماعی در کشورهای غربی بودند و دانشجویان افغانستان نیز اکنون بار سنگین تکمیل‌کردن تغییرات معوق در جامعه‌ افغانستان را که کلیدش در گذشته در کشور زده شده، بر دوش حمل می‌کنند و باید در برابر آن مسئولانه رفتار کرده و با تمام توان در انجام این مسئولیت کار کنند.

آقای وفایی‌زاده گفت که تا هنوز علی‌رغم فرصت‌های خوب و طلایی کمتر کاری در راستای ظرفیت‌سازی علمی در کشور صورت گرفته و سیستم آموزشی افغانستان جوابگوی نیازمندی‌های فعلی جامعه‌ نیست. این استاد دانشگاه به دانشجویان توصیه کرد که آموزش و یادگیری را نباید دست کم بگیرند و از فرصت‌های تحصیلی به گونه‌ عالی استفاده کنند؛ چون تنها ابزاری که کشور می‌تواند با آن از شر جنگ و خشونت رهایی یابد علم و دانایی است و فقط با سرمایه‌گذاری روی تحصیلات می‌توان به مصاف جنگ و خشونت رفت.

در این مراسم، امان‌الله دادگر به نمایندگی از دانشجویان درباره‌ اهمیت علم و دانش سخن گفت و گروه ترانه‌خوانی مکتب خصوصی ارج ترانه‌ای را به خوانش گرفت. محفل با توزیع تقدیرنامه به دانشجویان پایان یافت که سرتاج همه‌ آن‌ها رضا رفعت، اول نمره‌ عمومی کانکور ۱۳۹۶، بود. همچنین داکتر مدبر از تلاش‌های مرتضی احمدی مبتکر موتر و تفنگچه با اهدای تقدیرنامه ستایش کرد.

 

0 پیام‌