تازه‌ها:

گذری بر گوشه‏ی معضلات سه ولایت

مردم شماری از ولایت‏های کشور از عدم دسترسی به خدمات صحی، فقدان خدمات آموزشی مناسب و بی‏توجهی حکومت در راستای حل معضلات ناشی از برف‏باری‏ها، شکایت دارند.  شهروندان ولایت سمنگان، از نبود دانشگاه در مرکز این ولایت و راه‏های مواصلاتی قابل استفاده در برخی از ولسوالی‏ها، مشکلات در زمینه‏ی خدمات صحی و معارف شکایت دارند و در آستانه‏ی فرارسیدن سال نو، از حکومت می‏خواهند به خواست‏های آن توجه کند.


ولایت سمنگان، یکی از ولایت‏های شمالی کشور است که از شرق به بغلان، از غرب به سرپل، از شمال به بلخ و از جنوب به بامیان متصل بوده و “روی دو آب”، خرم و سارباغ”، “حضرت سلطان”، “فیروز نخجیر”، “دره صوف پایان” و “دره صوف بالا” ولسوالی‏های شش‎گانه این ولایت می‏باشند. شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان است.
ولایت سمنگان با داشتن ظرفیت‏های بسیار مناسب پس از 9 سال آنچنان که انتظار می‏رفت، مورد توجه قرار نگرفته است. ذخایر عظیم منابع معدنی مانند معادن گچ، سنگ ذغال، سنگ مرمر و سنگ سمنت که در صورت بهره برداری شایسته می‏تواند بسیاری از مشکلات این ولایت را مرفوع سازد و از عواید استخراج آنها سالانه مبالغ قابل ملاحظه‏ی به خزانه‏ی دولت نیز سرازیر گردد، در این ولایت وجود دارد. با این همه، ولایت سمنگان ده کیلومتر سرک پخته دارد؛ اما مردم شماری از ولسوالی‏ها از فقدان راه‏های درست و قابل استفاده رنج می‏برند.
به گفته‏ی ضیایی؛ یکی از نمایندگان شورای ولایتی سمنگان، سکتور معارف سمنگان نیز با چالش‏های فروانی رو به رو است. ولایت سمنگان، دانشگاه ندارد؛ اما یک مرکز تربیه معلم به زودی به بهره برداری سپرده خواهد شد.
به تاکید آقای ضیایی، بیشترینه مکاتب تعمیر ندارند و از معلمان مسلکی نیز خبری نمی‏باشد. دانش‏آموزان در زیر خیمه‏ها یا در مساجد مشغول فراگیری درس‏های خود اند؛ اما میز و چوکی، کتاب و قرطاسیه ندارند.
به گفته‏ این نماینده‏ی مردم، کم نیستند روستا‏های که به خدمات صحی دست‏رسی ندارند. در این روستاها، اگر کلنیک است دارو نیست و اگر دارو است، داکتر مسلکی نیست و در نتیجه، ارایه خدمات صحی برای باشندگان این قریه‏ها حرف مفت می‏باشد و نیز، مردم از نبود آب آشامیدنی صحی رنج می‏برند.
حوادث طبیعی، چالش دیگری است که شهروندان شماری از روستاهای ولایت سمنگان را متضرر ساخته و این شهروندان، از دولت می‏خواهند تا در جهت رسیدگی به مشکلات شان اقدام نماید.

 
در همین راستا، مردم ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک نیز از ارایه خدمات صحی، شکایت دارند و به گفته‏ی آنان، در شماری از روستاها کلنیک وجود دارد؛ اما داکتر مسکلی و دوا در دسترس نیست. به تاکید آنان، وزارت صحت و ریاست صحت این ولایت، تا هنوز به خواست مردم رسیدگی نکرده و داکتر مسکلی برای درمانگاه‏های ولسوالی بهسود، جذب ننموده است.

 
و اما؛ ولایت دور دست غور با راه‏های دشوارگذر خود، گرفتار مشکلات اقلیمی است. برف‏باری‎‏های سنگین زمستانی که یک روز از آن باقی است، راه‏های مواصلاتی ولسوالی لعل و سرجنگل را مسدود نموده و باشندگان لعل و سرجنگل، از این بابت به شدت دچار مشکل اند. مردم ولایت غور، به ویژه ولسوالی لعل و سرجنگل در راستای رفع این مشکلات، از حکومت مرکزی و اداره محلی خواهان همکاری می‏باشند.

0 پیام‌