کرزی: مردم افغانستان اجازه نمی دهند کشور شان عمق استراتیژیک پاکستان باشد

رییس جمهور کرزی در گفتگو با یک رسانه پاکستانی تاکید کرده که مردم افغانستان اجازه نخواهند داد تا کشور شان به عمق استراتژیک پاکستان تبدیل شود. آقای کرزی در گفتگو با تلویزیون جیوی پاکستان گفته، حمله هواپیماهای بی سرنشین امریکا به پاکستان مربوط واشنگتن و اسلام آباد است و افغانستان به این حملات «کاری ندارد.» اما وی تصریح کرده که افغانستان مخالف آسیب دیدن غیرنظامیان است.

رییس جمهور کرزی در گفتگو با یک رسانه پاکستانی تاکید کرده که مردم افغانستان اجازه نخواهند داد تا کشور شان به عمق استراتژیک پاکستان تبدیل شود.
آقای کرزی در گفتگو با تلویزیون جیوی پاکستان گفته، حمله هواپیماهای بی سرنشین امریکا به پاکستان مربوط واشنگتن و اسلام آباد است و افغانستان به این حملات «کاری ندارد.» اما وی تصریح کرده که افغانستان مخالف آسیب دیدن غیرنظامیان است.
پیشتر، آقای کرزی بر حمله هواپیماهای بی سرنشین امریکا به پاکستان واکنش منفی نشان داده و گفته بود که با این حملات مخالف است. همچنان نخست وزیر تازه پاکستان تداوم حملات هواپیماهای بی سرنشین امریکایی را نقض حاکمیت ملی این کشور خوانده و از امریکا خواسته تا به این حملات پایان دهد.
اما کاخ سفید، همواره تاکید کرده که حمله هواپیماهای بی سرنشین بر بخش هایی از پاکستان، پردستاورد بوده است. رسانه ها گزارش داده اند، از زمان آغاز این حملات، دست کم ده رهبر مطرح تروریستان کشته شده اند.
کارشناسان می گویند، تداوم این حملات برای نابودی لانه های اصلی هراس افکنی موثر و مفید بوده است.
از سویی هم، آقای کرزی در گفتگو با این رسانه پاکستان تصریح کرده، دستگاه استخباراتی و نظامی پاکستان همواره از حسن نیت افغانستان سوءاستفاده کرده است.
وی گفته است دستگاه استخباراتی و نظامی پاکستان از افراط گرایی مذهبی به عنوان یک ابزار استفاده کرده و در پی بی ثباتی و تضعیف افغانستان می باشد. رییس جمهور گفته استفاده ابزاری از افراط گرایی بر ضد افغانستان امروز دامن خود پاکستان را نیز گرفته است.
وی افزوده است: «اگر پاکستان این همه را به خاطری انجام می دهد که افغانستان خط دیورند را به رسمیت بشناسد و افغانستان به عمق استراتیژیک پاکستان مبدل شود، باید بداند که هیچگاهی به این هدف نخواهد رسید.»
آقای کرزی تصریح کرده که با همه این ها، افغانستان خواستار روابط دوستانه با پاکستان است و می خواهد این روابط بر مبنای احترام متقابل استوار باشد نه آمر و مادون.
کارشناسان می گویند، نظام های مختلف در پاکستان، تلاش کرده اند تا تنش و تشنج را در افغانستان دامن بزنند. آنان همواره در پی افغانستان ضعیف و عقب افتاده بوده اند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial