کارشناسان افغانستان و منطقه: از ثبات و توسعه اقتصادی افغانستان حمایت می کنیم

گروه پالیسی افغانستان و منطقه که در آن دست کم چهل تن از کارشناسان افغانستان و منطقه عضویت دارند، از ثبات و توسعه اقتصادی در کشور حمایت کردند. این گروه که با عضویت ده ها کارشناس سرشناس از افغانستان، هند، چین، روسیه، ایران جمهوریت های آسیای مرکزی و پاکستان دیروز در یک نشست خبری در کابل اعلامیه 46 ماده ای را منتشر کردند، روی چگونگی همکاری‎ های منطقه‎ ای و خروج افغانستان از بحران ‎های احتمالی پس از 2014  بحث کرده و بر بی ‎طرف ماندن افغانستان تا یک

گروه پالیسی افغانستان و منطقه که در آن دست کم چهل تن از کارشناسان افغانستان و منطقه عضویت دارند، از ثبات و توسعه اقتصادی در کشور حمایت کردند.
این گروه که با عضویت ده ها کارشناس سرشناس از افغانستان، هند، چین، روسیه، ایران جمهوریت های آسیای مرکزی و پاکستان دیروز در یک نشست خبری در کابل اعلامیه 46 ماده ای را منتشر کردند، روی چگونگی همکاری‎ های منطقه‎ ای و خروج افغانستان از بحران ‎های احتمالی پس از 2014  بحث کرده و بر بی ‎طرف ماندن افغانستان تا یک ‎دهه آینده تأکید نموده اند.
گروه پالیسی افغانستان و منطقه، افغانستان با ثبات را برای منطقه ضروری دانسته و تأکید کرده که کشورهای همسایه و منطقه از انتقال سیاسی، امنیتی، صلح و توسعه اقتصادی افغانستان حمایت می ‎کنند.
ظاهراً این گروه نگرانی هایی از حضور امریکا در افغانستان پس از 2014 نیز دارد. در یکی از ماده های اعلامیه این گروه آمده است که آمریکا باید به همسایه ‎ها و کشورهای منطقه اطمینان دهند که حضور بلندمدت آنان پس از سال 2014 در افغانستان تنها به منظور حمایت از این کشور به عنوان یک کشور مستقل با حاکمیت ملی، مبارزه با تروریزم بین ‎المللی و تأمین صلح و ثبات در منطقه است.
آنان ضمن تأکید بر بلندبردن ظرفیت نظام افغانستان برای عبور موفقانه از روند واگذاری مسوولیت ‎ها، گفته ‎اند که توافق نظر ملی بین‎ نهادهای مختلف دولتی، نیروهای سیاسی قانونی و جامعه مدنی ایجاد شود تا روی یک برنامه ملی و عملی غیروابسته به منظور نابودسازی فساد گسترده و سازمان ‎یافته کار کرده و هرچه زودتر راهکاری اقتصادی قناعت‎ بخش را آماده کنند.
تشکیل گروه مشترک متخصصان
هرج و مرج، مشکلات اقتصادی و چالش های ناامنی نگرانی های جدی کشورهای منطقه را برانگیخته است و اما اکنون گروه پالیسی افغانستان و منطقه، راه فایق آمدن بر بخشی از این مشکلات را تشکیل گروه مشترک متخصصان پاکستان و افغانستان می دانند.
براساس اطلاعیه این گروه، گروه متخصصان افغانستان و پاکستان باید دارای دارالانشای مشترک باشد تا عوامل بی ‎اعتمادی را ریشه ‎یابی کرده و برای حل دایمی آن مشورت دهند.
نیکلاس هیسم؛ معاون فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان ضمن اعلام حمایت از اعلامیه گروه پالیسی افغانستان و منطقه گفت؛ کشوری که روی ثبات و امنیت افغانستان سرمایه‌گذاری کند، به سود خود این کشورها است.
معاون فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان تصریح کرد که افغانستان و کشورهای منطقه نیاز به همکاری ‎های صادقانه دارند.
در این نشست، هارون امین سفیر پیشین افغانستان در جاپان؛ تسهیل ‌کننده گروه پالیسی افغانستان گفت که این برنامه با تمرکز به نگرانی‌ های بعد از ۲۰۱۴ راه ‌اندازی شده است. وی افزود که طرح گروه پالیسی افغانستان و منطقه 10 ساله است و در پایان این مدت، ظرفیت ‎های افغانستان افزایش پیدا می ‎کند. به گفته آقای امین، افغانستان تمام موافقت‎ نامه ‎های استراتژیک خود را طوری بسازد که افغانستان بی ‎طرف باشد.

0 پیام‌