پیام داکتر صادق مدبر به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان

بسم الله الرحمن الرحیم

فرارسیدن عید سعید قربان، عید رهایی و رستگاری را به ملت بزرگ افغانستان، خانواده‌های معزز شهدا، نیروهای دلیر دفاعی ـ امنیتی و همه مسلمانان جهان تبریک عرض می‌کنم.

عید سعید قربان را در حالی گرامی می‌داریم که متأسفانه ملت افغانستان به دلیل حوادث مرگ‌بار تروریستی در ماه‌ها و هفته‌های اخیر، عزادار است. اینجانب، ضمن اتحاف دعا به روان شهداء رویدادهای تروریستی اخیر و درگذشتگان، برای خانواده‌های آنان صبر و استقامت، به مردم افغانستان بهروزی و برای کشور، صلح و ثبات پایدار از خدای منان استدعا دارم.

ملت بزرگ افغانستان!

در ماه‌های اخیر، اکثر نقاط کشور بیش‌تر از پیش مورد هجوم بی‌رحمانه‌ تروریستان و دشمنان مردم افغانستان قرار گرفت که نتیجه آن قتل‌عام‌های تکان‌دهنده و وحشتناک بود. فاجعه میرزا اولنگ در سرپل، تیوره در غور، مسجد جوادیه در هرات، مسجد امام زمان (عج) در قلعه نجارها و سایر رویدادهای تروریستی که هر روز از مردم ما قربانی می‌گیرند، اوج قصاوت، بی‌رحمی و دشمنی آنان با ملت افغانستان را به نمایش می‌گذارد. بی‌تردید، بخشی از این حملات، به هدف نفاق‌افکنی میان اقوام باهم برادر افغانستان صورت می‌گیرد؛ اما آنان بدانند که هیچ‌گاه پایه‌های همدلی، اخوت و همگرایی میان افغان‌ها را نمی‌توانند آسیب بزنند. همدلی و برادری که پس از هرحادثه‌ای میان افغان‌ها به نمایش گذاشته شده، تروریستان و دشمنان این سرزمین را ناامیدتر و سرشکسته‌تر کرده است.

هموطنان گرامی!

حزب انسجام ملی افغانستان، برای عبور از چالش امنیتی که متوجه اماکن مذهبی (مساجد و تکیه‌خانه‌ها و…) است، طرحی را آماده کرده که در شرایط فعلی به تأمین این اماکن کمک می‌کند. از نظر این طرح، مناسب‌ترین و تطبیقی‌ترین راه، تشکیل یک «نیروی خاص تأمین امنیت اماکن مذهبی» است. این نیرو در چوکات یکی از نهادهای امنیتی تنظیم شود و فعالیت آن در کابل و ولایت‌ها بر تأمین امنیت مساجد و تکیه‌خانه‌ها متمرکز باشد. افرادی که برای تأمین امنیت مسجد یا تکیه‌خانه توظیف می‌شود باید توسط اهالی همان مسجد یا تکیه‌خانه‌ معرفی و تضمین شوند و سپس توسط دولت آموزش ببینند، مسلح شوند و مسئولیت بگیرند. پیشنهاد می‌شود که برای هر مسجد جامع بین ۱۰ تا ۱۵ فرد نظامی و برای سایر مسجد(ها) در حدود ۵ فرد نظامی استخدام شوند. مسئولیت نظم و اداره این نظامیان، آموزش، تجهیز، معاش، لوژستیک (اعاشه، انتقالات، …) آنان به عهده دولت ‌باشد. در کنار آن، علمای کرام، احزاب سیاسی، متنفذین و بزرگان جامعه و… باید با دولت تفاهم کنند و مسئولان دولتی را از خطراتی که مردم را تهدید می‌کند و وحدت ملی را نشانه گرفته است، آگاه سازند و نسبت به پیامدهای فاجعه‌بار آن آگاهی بخشند. این طرح تاکید می‌کند که کشورهای جهان به خصوص ایالات متحده امریکا مساله حمله بر اماکن مقدسه در افغانستان را جدی بگیرد؛ زیرا این حملات وحدت ملی افغانستان را نشانه گرفته و نباید دوستان بین‌المللی افغانستان بی‌تفاوت بمانند. آنان بردولت فشار آوردند تا امنیت این اماکن را تأمین کنند و مردم را در این قسمت کمک نمایند. (جزئیات و میکانیزم اجرایی کردن این طرح به زودی با مسئولان مربوط و مردم در جریان گذاشته خواهد شد.)

در پایان، ضمن تأکید بر تأمین امنیت مساجد و تکیه‌خانه‌ها و اجتماعات مردمی در روزهای عید سعید قربان، ایستادگی و مقاومت دلیرانه نیروهای دفاعی ـ امنیتی کشور را در برابر تروریستان ستایش می‌کنم و برای این نیروها موفقیت و به ملت بزرگ افغانستان بهروزی و کامگاری از پروردگار متعال خواهانم.

صادق مدبر

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان

کابل ـ ۹ سنبله ۱۳۹۶

0 پیام‌