پنج دلیل برای “متفاوت” بودن بیستمین سفر رییس جمهور کرزی به پاکستان

کارشناسان می گویند که این سفر آقای کرزی به چندین دلیل متفاوت تر از سفرهای پیشین وی است. نخست این که این سفر پس از یک دور تنش های مرزی جدی میان کابل – اسلام آباد انجام می شود؛ دوم این که با توجه به ماه های پایانی عمر دولت آقای کرزی این احتمال می رود این آخرین سفر وی در مقام ریاست جمهوری به پاکستان باشد و ارزش آن بیشتر است، سوم این که پاکستان و هند، در این روزها درگیر تنش های مرزی است؛ چهارم این که در این سفر آقای کرزی با رییس یک حکومت جدید گفتگو می کند و دست آخر این که این سفر پس از دیدار معاون رییس جمهور کشور از هند صورت می گیرد.

رییس جمهور کرزی، بنابر دعوت رسمی نخست وزیر پاکستان، در رأس یک هیات بلندپایه دولتی، کابل را به مقصد اسلام آباد ترک کرد. در همین حال، کارشناسان بیستمین سفر آقای کرزی را متفاوت تر از سایر سفرهای وی به پاکستان ارزیابی می کنند.
براساس یک خبرنامه دفتر ریاست جمهوری، حامد کرزی صبح امروز (دوشنبه – 4 سنبله) در رأس یک هیات عالی رتبه عازم اسلام آباد گردید و قرار است در این سفر یک روزه، با نخست وزیر پاکستان و دیگر مقامات بلندپایه این کشور روی مسایل دو جانبه گفتگو کند.
خبرنامه دفتر ریاست جمهوری محورهای اصلی سفر رییس جمهور را به پاکستان، در کنار بحث در خصوص مسایل مختلف، گفتگو روی مبارزه جدی علیه تروریزم، روند صلح و گسترش روابط میان کابل – اسلام آباد عنوان کرده است.
در همین حال، کارشناسان می گویند که این سفر آقای کرزی به چندین دلیل متفاوت تر از سفرهای پیشین وی است. نخست این که این سفر پس از یک دور تنش های مرزی جدی میان کابل – اسلام آباد انجام می شود؛ دوم این که با توجه به ماه های پایانی عمر دولت آقای کرزی این احتمال می رود این آخرین سفر وی در مقام ریاست جمهوری به پاکستان باشد و ارزش آن بیشتر است، سوم این که پاکستان و هند، در این روزها درگیر تنش های مرزی است؛ چهارم این که در این سفر آقای کرزی با رییس یک حکومت جدید گفتگو می کند و دست آخر این که این سفر پس از دیدار معاون رییس جمهور کشور از هند صورت می گیرد.
به باور کارشناسان این موارد روی سفر بیستمین سفر رییس جمهور کرزی سایه انداخته است؛ اما نتیجه بخش بودن این سفر صرف یک امیدواری ضعیف است؛ نه چیزی بیشتر از آن.
در این سفر آقای کرزی را داکتر زلمی رسول وزیر امور خارجه، رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی، عمر زاخیلوال وزیر مالیه، اشرف غنی احمدزی رییس کمیسیون تنظیم انتقال، صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صلح و شماری دیگر از دیپلمات ها و اعضای دفتر رییس جمهور همراهی می کند.

0 پیام‌