پس از ماه‌ها انتظار؛ سرانجام موافقت‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی امضا شد

پس از ماه‌ها انتظار و چانه‌زنی، سرانجام کاندیداهای ریاست‌جمهوری موافقت‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی را به امضا رساند. رییس‌جمهور کرزی این موافقت‌نامه را «توافق بین‌الافغانی» عنوان کرد. بخش اول این توافقنامه به برگزاری لویه جرگه‌ برای تعدیل قانون اساسی اختصاص یافته، در توافق‌نامه آمده است که رییس‌جمهوری پس از تحلیف، کمیسیون ویژه را برای تهیه طرح تعدیل قانون اساسی تشکیل دهد. اصلاح نظام انتخاباتی از بخش‌های دیگر این توافق‌نامه است که براساس آن دولت موظف است که توزیع شناسنامه‌های الکترونیک و تهیه جدول زمانی برای اجرای شدن این توافق‌نامه را بسازد.

 

 

پس از ماه‌ها انتظار و چانه‌زنی، سرانجام کاندیداهای ریاست‌جمهوری موافقت‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی را به امضا رساند. رییس‌جمهور کرزی این موافقت‌نامه را «توافق بین‌الافغانی» عنوان کرد.

کاندیداهای ریاست‌جمهوری امروز (یک‌شنبه ـ 30 سنبله) موافقت‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی را حضور رهبران جهادی و سران قوای سه‌گانه دولت و اعضای کابینه به امضا رساندند.

براساس این توافق‌نامه یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری، رییس‌جمهور، و کاندیدای دیگر پست ریاست اجرایی را اشغال خواهد کرد.

این توافقنامه که در چهار صفحه ترتیب شده، کاندیدای را که بیش‌ترین آرا را به دست آورد، به عنوان رییس‌جمهور و کاندیدای بازنده را رییس‌ شورای اجرایی یا «نخست‌وزیر اجرایی» معرفی کرده است.

در روزهای گذشته هردو ستاد انتخاباتی برسر تشکیل حکومت وحدت ملی توافق کردند که براساس آن قدرت بین هردو کاندیدا به صورت مساوی تقسیم می‌شود؛ اما چگونگی اعلام نتایج انتخابات به عنوان یک مورد اختلافی باقی مانده بود که این موضوع هم شب گذشته حل شده؛ اما جزئیات این توافق تا هنوز مشخص نیست.

رییس‌جمهور کرزی که تنها سخنران این مجلس بود، توفق نامزدان را تبریک گفت و افزود که محتوا و اجرایی‌شدن این موافقت‌نامه مسوولیت هردو کاندیدا است و من امروز خیلی خوشحال هستم که سرانجام بن‌بست انتخاباتی افغانستان شکسته شد.

براساس گزارش که بی بی سی در سایت خود به نشر رسانده نکته‌های کلیدی این توافق‌نامه موارد ذیل می‌باشد:

این سند هفت بخش دارد که در آن بدون نام‌بردن از دو کاندیدا، برتعیین مقام‌های بلندپایه بر اساس «تساوی» و اصل «شایسته‌سالاری» تاکید شده است.

بخش اول این توافقنامه به برگزاری لویه جرگه‌ برای تعدیل قانون اساسی اختصاص یافته، در توافق‌نامه آمده است که رییس‌جمهوری پس از تحلیف، کمیسیون ویژه را برای تهیه طرح تعدیل قانون اساسی تشکیل دهد.

اصلاح نظام انتخاباتی از بخش‌های دیگر این توافق‌نامه است که براساس آن دولت موظف است که توزیع شناسنامه‌های الکترونیک و تهیه جدول زمانی برای اجرای شدن این توافق‌نامه را بسازد.

بخش دوم این توافقنامه بر ایجاد پست اجرای اختصاص یافته، که بر اساس این توافقنامه رییس اجرای در مجالس تصمیم‌گیری دولت شرکت می‌کند و مدیریت امور اداری و اجرایی حکومت به عهده او می‌باشد، که برای دفتر رییس اجرایی ساختار اداری و مالی ویژه ایجاد می‌شود.

همچنان در بخش دوم این توافقنامه آمده است رییس‌جمهوری ریاست «کابینه» را به عهده دارد که بر اساس تعریف این توافقنامه، کابینه متشکل است از رییس‌جمهوری، معاونان او، نخست‌وزیر اجرایی، معاونان نخست‌وزیر اجرایی، مشاور ارشد رییس‌جمهوری و وزیران.

رییس اجرایی ریاست شورای وزیران را به عهده دارد که شورای وزیران شامل وزیران و متمایز از کابینه است، رییس اجرایی مجالس فرعی کابینه را نیز به عهده دارد.

0 پیام‌