تازه‌ها:

پایان کار کمیسیون حقیقت‌یاب رویداد قندوز؛ مردم چشم‌انتظار اقدام حکومت‌اند

سرانجام کمیسیون حقیقت‌یاب سقوط قندوز، پس از 19 روز، نتایج تحقیق خود را در 200 صفحه ترتیب نموده و به تاریخ هفتم عقرب به ریاست‌جمهوری تحویل داده است. شهر قندوز در ششم میزان به دست طالبان سقوط کرد و به مدت سه روز این گروه بر این شهر حاکمیت داشت، اما بعداً دوباره به تصرف نیروهای دولتی درآمد. در ترکیب این هیات امرالله صالح رییس پیشین اداره امنیت ملی، فاروق وردک وزیر پیشین معارف، فضل کریم ایماق عضو پیشین مجلس نمایندگان، ایوب رفیقی و ابدال‌الله محمدی شامل بودند.

سرانجام کمیسیون حقیقت‌یاب سقوط قندوز، پس از 19 روز، نتایج تحقیق خود را در 200 صفحه ترتیب نموده و به تاریخ هفتم عقرب به ریاست‌جمهوری تحویل داده است.

شهر قندوز در ششم میزان به دست طالبان سقوط کرد و به مدت سه روز این گروه بر این شهر حاکمیت داشت، اما بعداً دوباره به تصرف نیروهای دولتی درآمد.

در ترکیب این هیات امرالله صالح رییس پیشین اداره امنیت ملی، فاروق وردک وزیر پیشین معارف، فضل کریم ایماق عضو پیشین مجلس نمایندگان، ایوب رفیقی و ابدال‌الله محمدی شامل بودند.

به اساس گفته‌های این کمسیون بخش عمده کاری این کمسیون را بررسی عملکرد دولت مرکزی و مسوولان امنیتی شهر قندوز در جریان سقوط این شهر به دست طالبان مسلح تشکیل داده بوده است.

امرالله صالح رییس کمیسیون حقیقت یاب رویداد قندوز می‌گوید که شوراى امنیت ملى، در کنار تسلیم‌گیرى گزارش، حرف‌هاى اعضاى کمیسیون را به دقت شنیده و پرسش‌هاى خود را مطرح کرده است.

صالح افزوده که رییس‌جمهور وعده سپرده که همزمان با کنفرانس مطبوعاتی کمیسیون حقیقت‌یاب، دولت تمام اقدامات خویش را در مطابقت به پیشنهادات کمیسیون اعلام خواهد نمود و این بسته، در یک چوکات مشخص زمانی تطبیق خواهد شد.

از سویی‌هم، این کمسیون چند روز قبل اعلام کرده بود که این کمیسیون تحت هیچ نوع فشاری نخواهد رفت و عمق قضیه را برای مردم افغانستان و جهان بازگو خواهد کرد.

همچنان این کمیسیون به اساس گفته‌های مردم محل تعداد کشته شدگان ملکی شهر قندوز را 116 تن و تعداد زخمی‌های این رویداد را 1300 نفر اعلام کرده است.

در همین حال، مردم می‌گویند که ریاست‌جمهوری هرچه‌زودتر در زمینه به کیفر رساندن عاملان سقوط قندوز اقدام کند.

به تأکید آنان، اگر حکومت در این زمینه چشم‌پوشی کند، تردیدها نسبت به عدم مسئولیت‌پذیری حکومت در قبال حفاظت از جان و مال شهروندان، بیش‌تر خواهد گردید.

0 پیام‌